Russell Westbrook’un Durdurulamayan Yükselişi

426
Russell Westbrook'un Durdurulamayan Yükselişi
Russell Westbrook'un Durdurulamayan Yükselişi

13 Nisan 2015’te Güncellendi : Russell Westbrook öyle bir hal aldı ki her Oklahoma City Thunder maçından sonra konuşulan tek isim neredeyse o. Bir süredir NBA gündeminden bir türlü düşmedi ve olağanüstü performansları şimdiden Elgin Baylor’la, Oscar Robertson’la, Magic Johnson’la ve hatta Micheal Jordan’la karşılaştırılmaya başladı bile.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

2015 All-Star maçında attığı 41 sayı ile Wilt Chamberlain’in 42 sayılık All-Star tarihinin en yüksek sayısı rekorunu kırmaya çok yaklaşan Westbrook, canavar modunda oynamaya devam ederse daha çok rekorla adı anılmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Durant’in Yokluğunda OKC’yi Playoff’lara Taşıyor

Kevin Durant, 19 Şubat’tan beri ayağındaki sakatlığından beri oynayamıyor. Playoff yarışında Oklahoma City Thunder’ın tekrar var olabilmesi için bir süperstardan fazlasına ihtiyacı vardı. Kritik virajda ipi göğüsleyen, omzuna tüm yükü alan, tüm arkadaşlarını ateşleyen, hem oynayan hem oynatan hem de mücadeleyi başlatan hep Westbrook oldu. Bu dönemde OKC, 9 maçın 6’sını kazandı. Westbrook, bu 9 maçta 6 kez 30’un üzerinde 3 kez de 40’un üzerinde sayı atma başarısı gösterdi. 2 kez 17 asist yaptı ve 5 kez en az10 ribaund aldı. Tüm bu istatistikler okurken masal gibi, izlerken de ilizyon gösterisi gibi gelebilir ama hepsi gerçek!

Kevin Durant ile ilgili spekülasyonlar da artıyor. İlk önce bir hafta kaçıracağı açıklanan Durant, 3. haftanın içinde olduğumuz şu günlerde de henüz geri dönebilmiş değil. İşin açıkçası ne zaman döneceği de kimse tarafından bilinmiyor. Geride kalan 63 maçın da sadece 27’sinde oynayabildi. Son zamanlarda yaptığı tuhaf, ”siz ne bilirsiniz ki” tarzı basın mensuplarını hedef alan açıklamaları ise tanıdığımız, bildiğimiz kişiliğinin çok ötesinde. Ne kadar mutsuz olduğunu gözler önüne seriyor. Yakın zamanda Oklahoma’dan ayrılacağı da konuşulanlar arasında. İşte tam olarak bu noktada Russell Westbrook’un önemi ve değeri de kulüp açısından artıyor.

En abartısız ifade ile adeta 2 süperstar performansı ile oynayan, ışıl ışıl parlayan bir Westbrook var. Onu, yanağındaki kemiğinin içine çökmesi ve o bölgede derin bir boşluk oluşması bile yıldıramadı. Kafasını potaya çarpıp hiçbir şey olmamış gibi oyuna devam bu ”Terminatör”ü anımsatan adamın pes etmesini beklemek hayalperestlikten daha öte bir fikir olamaz sanırım. 9. kez top kaybettiği bir karşılaşmada bile bu top kaybının ardından Chesapeake Energy Arena’da, taraftarlar coşkuyla ”MVP” tezahüratı yapabiliyorsa bu adam bir şeyleri aşmış demektir!

Mr. Triple-Double

Russell Westbrook
Russell Westbrook

Russell Westbrook’un triple double yapabilme yeteneği dillere destan. Kariyerindeki triple doublelardan 6’sını maçın ilk 3 çeyreği sona ermeden gerçekleştirdi. Bu sezon 3’ten fazla triple yapan oyuncu bulunmazken Russell Westbrook son 6 maçında 5. triple double’ını ve bu sezon 7. triple double’ını yaptı. İşte Westbrook’un bu maçlardaki istatistikleri:

2- 24 Şubat: 20 sayı, 11 ribaund, 10 asist  (Indiana’ya karşı)
3- 26 Şubat: 39 sayı, 14 ribaund, 11 asist  (Phoenix deplasmanı)
4- 27 Şubat: 40 sayı, 13 ribaund, 11 asist  (Portland deplasmanı)
5- 4 Mart : 49 sayı, 15 ribaund, 10 asist  (Philadelphia’ya karşı)
6- 8 Mart : 30 sayı, 11 ribaund, 17 asist  (Toronto’ya karşı)

Güncelleme :

Bu Sezon Westbrook’un Triple-Double Yaptığı Maçlar

1- Şubat 2 : 25 sayı, 11 ribaund, 14 asist (Orlando’ya karşı)
7- Mart 13 : 29 sayı, 10 ribaund, 12 asist (Minnesota’ya karşı)
8- Mart 20 : 36 sayı, 10 ribaund, 14 asist (Atlanta’ya karşı)
9- Mart 22 : 12 sayı, 10 ribaund, 17 asist (Miami’ya karşı)
10 – Nisan 2 : 31 sayı, 11 ribaund, 11 asist (Dallas’a karşı)
11 – Nisan 5 : 40 sayı, 11 ribaund, 13 asist (Houston’a karşı)

Russell Westbrook Oklahoma City Thunder
Russell Westbrook Oklahoma City Thunder

Güncelleme 13 Nisan 2015 : Russell Westbrook bu sezon 11. triple-double’ını da yaptı.
13 Nisan 2015 tarihinde Russell Westbrook Kariyer Rekorunu Kırdı : 54 Sayı başlıklı sayfada kariyer rekoru videosunu ve istatistiklerini bulabilirsiniz.

Facebook ve Twitter’da “Russell Westbrook triple-double yaptı” diye paylaşım yapınca artık bazı takipçilerimiz yine mi derken bazıları ise eski haber o 2 gün önceydi diyor 🙂

Russell Westbrook triple-double yaptıkça onun  hakkında bazı oyuncular da yorumlarını yaptı. İşte o yorumlardan bazıları :

Kyle Lowry: O şu an inanılmaz bir basketbol oynuyor. Takımı taşımaktan çok daha fazlasını yapıyor.

Greivis Vazquez: Bu oyunu oynayan gelmiş geçmiş en iyi oyunculardan birisi. O her şeyi yapabilir. Bu ligde ondan daha atletik kim var ki?

DeMar DeRozan: Eğer onu yavaşlatabilecek birini bulursanız lütfen bana söyleyin!

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here