Performansı Günden Güne Artıyor : Donovan Mitchell

NBA
Utah Jazz'ın çaylağı NBA'de fark yaratıyor.

Bu sezon yılın çaylak oyuncusu seçiminde oldukça zorlanacağız gibi görünüyor. Lakers’da Kuzma, Sixers’da Ben Simmons, Chicago’da Markkanen ve Boston’da Tatum… Bu oyuncular gerçekten sezon başından beri gösterdikleri performanslarla ileride büyük birer yıldız olabileceklerini şu ana kadar kanıtlamış durumdalar.

Ancak bir isim var ki son aylarda isminden oldukça sık söz ettiriyor. O isim Utah Jazz’dan Donovan Mitchell. 13.sırada Utah Jazz tarafından draft edilen 1996 doğumlu Amerikalı oyuncu son aylarda gösterdiği performansla yukarıda saydığım isimleri gölgede bırakmış durumda. Sezon başında istediği performansı gösteremeyen çaylak oyuncu için değişim 1 Aralık’ta oynanan New Orleans maçıyla başlamıştı. O maçta 41 sayı atarak tüm NBA otoritelerinin dikkatini çeken Mitchell, o maçtan bu yana çok iyi bir grafik yakalamış durumda.

Mitchell bir bakıma biraz da şansının yardımıyla süre ve forma şansı buldu desek yanlış olmayız. Hayward’ın takımdan ayrılmasından sonra tüm yük Rodney Hood’a kalacaktı. Hood’un sakatlanması ile birlikte genç oyunculara süre vermekte oldukça bonkör davranan koç Quin Snyder’ın kendisine verdiği şansı çok iyi değerlendirdi ve kendisini geliştirerek takımdaki önemli oyunculardan bir tanesi oldu.

Top kabiliyeti ve driblingleri ile oyunda çok hızlı yön değiştirebilen, bu driblingler ile hem çembere giden hem de üç sayının gerisinden skor üretebilen Amerikalı çaylak gelecek için umut vadeden oyuncular arasında şu ana kadar başı çeken isimlerden bir tanesi.

Şu ana kadar 38 maça çıkıp bunların 30’unda ilk beşte görev yapan Mithcell, 18.5 sayı(%43.9 saha içi isabet,%35.4 üçlük isabeti,%84.8 serbest atış), 3.2 ribaund ve 3.4 asist ortalamaları tutturmuş durumda.

Mitchell şu ana kadar çaylaklar arasında sayı krallığında zirvede bulunuyor. İşte diğer çaylakların sayı,ribaund ve asist ortalamaları:

  • Kyle Kuzma : 17.2 sayı (%46.3 saha içi isabet,%38.4 üç sayılık isabeti,%74.1 serbest atış), 6.3 ribaund , 1.7 asist
  • Ben Simmons : 16.9 sayı (%51 saha içi isabet,%55.7 serbest atış), 8.4 ribaund , 7.5 asist
  • Lauri Markkanen : 14.9 sayı (%42.3 saha içi isabet,%35.2 üçlük isabeti,%83.5 serbest atış), 7.5 ribaund, 1.3 asist
  • Jayson Tatum : 13.9 sayı (%49.8 saha içi isabet,%46.2 üçlük isabeti,%82.6 serbest atış), 5.5 ribaund ,1.3 asist
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz