Orlando Magic Sezon Öncesi Değerlendirmesi

540
Orlando Magic
Orlando Magic Sezon Öncesi Değerlendirmesi

Bu yazımda eski,şaşalı günlerine kavuşmaya çalışan Orlando Magic’in durumunu, sistemini, sezon içi ihitmallerini, sezon öncesi yaptığı ve yapabileceği altın değerinde hamleleri değerlendireceğiz.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Öncelikle bu offseason dönemine girerken bir koç hamlesi yaparak başladı Magic. Orta sıraların orta karar takımı Hornets’ın koçu Steve Clifford ile anlaşmaya vardılar.Hornets genellikle normal sezonda tavanı ile oynayan ve play-off zamanında bunu yettiremeyen bir takım imajı çizmişti. Bu hamlelerinde artık yeni bir yapılanmanın önemli ve sona yakın adımlarından birini attılar. En azından takıma tavana yakın oyununu oynatan Steve Clifford takımı play-off için sanıldığından daha kuvvetli bir aday yapabilecek potansiyele sahip bir koç. Hornets dönemine çok benzeyen bir düzene sahip aslında Magic. Afflalo’nun da serbest kalmasıyla olası bir bench ayarlamasında en az Hornets kadar etkisiz kalabilecekleri aşikar. Takımın bench kısmına en az 1 kuvvetli isim takviyesi gerçekten gerekli.

Şimdi yaptıkları drafta biraz değinmek istiyorum. NBA’e girmeden Combine’lerde ses getiren ve ölçülen en büyük kulaç uzunluğuna sahip olan Mo Bamba 6. sıradan Magic oyuncusu oldu. Bu seçimi yaparken düşündükleri şey eksiklerine yönelmek değil önden kalan en değerli parçayı almaktı ki Salary Cap Space düşünüldüğünde ihtiyaçları olan oyuncuyu o sayede takıma katma ihtimalleri vardı. Mo Bamba defansta inanılmaz caydırıcı, birlikte oynayacağı oyuncuları özellikle savunma yönünde olumlu etkileyebilecek bir oyuncu. Güzel bir şut mekaniği var ve doğru zamanda şut denemekten hiç çekinmiyor, gerekli gelişmeyi sağladığı sürece fena olmayan bir şut tehditi olabilecek bir oyuncu. Açık alanda gayet iyi bir oyuncu ve deyimi yerindeyse şaşırtmayacak şekilde bir ribaund canavarı. Çoğu insanın merakla beklediği ve yüksek beklentili şekilde baktığı bir oyuncu. Potansiyeli mevcut Magic kadrosuna ve doğu sıralamasına nasıl etki edecek sabırsızlıkla bekliyoruz.

Free Agent döneminde konuşulan oyunculardan biri olan Isaiah Thomas,Orlando’nun uzun süreli olarak radarında. Uzun konusunda kalabalık bir kadroları olan Magic kısa rotasyonunda da aksine sıkıntılı bir durumda. Afflalo’nun da FA olduğunu düşünürsek Scoring diye tabir ettiğimiz top kullanmayı seven ve skor yükünü genelde çekmesi beklenen, alternatif yahut ana hücum elleri olan bu tip oyuncunun sıkıntısını çekiyorlar. Kısa ve Skorer profiline en çok uyan FA oyuncusu tartışmasız Thomas. Şuhurlu bir şekilde top yönlendirirse bu takımın en önemli eksiklerine katkılarını arttırmış ve bir üst noktaya Magic’i taşımış olacak. İlerleyen günlerde bu anlaşmanın yapılmasına çoğu ESPN vb. yazarları tarafından kesin gözüyle bakılıyor.

Genel değerlendirme olarak bakmamız gerekirse değinmek istediğim ve geçen sezona nazaran oyunun içinde olup gelişme göstereceğini düşündüğüm Jonathan Isaac de bu takımın hatrı sayılır bir parçası haline gelecektir.Oyuncu geliştirme ve asistan koç olan Rick Higgins’in gençlerle iletişimi göz önüne alındığında Aaron Gordon’ın geçen sezon zaman zaman kendini bulmasından ve potansiyelini fark etmesinden anladığımız üzere Mo Bamba ve Jonathan Isaac başta olacak şekilde gençlerin bu takımda yer edinmesi gayet olası bir durum. Uzun konusuna gelecek olursak bench oyuncusu olası halde olan bir Bismack Biyombo, Khem Birch, sezonun ilerleyen dönemlerde ana kadroda önemli yere gelebilecek olan Mo Bamba ve uzun yıllardır takımın değişmez uzunu Nikola Vucevic var. Vucevic eski tip bir uzun ve bunun şu anki yüksek istatistikli bir temsilcisi. Ama değişen basketbol anlayışı ve süratlenen oyu karşısında olumlu yönlerinin yanı sıra olumsuz yönleri de göz önüne çıkıyor. Vucevic – Mamba arasındaki pivot rotasyonu da bu senenin merakla beklenen şeylerinden biri Magic adına. Takımın veteran sayılabilecek ve iyi bir koçla harikalar yaratttığı (2017 SAS) Playoff döneminden biraz daha farklı bir performans sergilese de yeni sezonda ümitle bakılan oyuncuların başında geliyor Jonathan Simmons. Ve takımın en önemli oyuncusu olarak kabul edeceğimiz Aaron Gordon da en çok güvenilen oyuncu konumunda. Geçen sezon zaman zaman yaptığı patlamaları arttırır ve az da olsa bir istikrar edinirse Orlando için hedefi gerçekleştirme döneminin kapıları ardına kadar açılır.

Orlando Magic sanıldığının aksine kan kaybetmiş olan doğu konferansında gerek maksimum verim çıkartıp takımı play-off takımı yapabilecek olan Clifford’ı ile, gerek kendini tekrardan göstermek isteyen Isaiah Thomas’a en yakın takım olması sebebiyle, gerek de potansiyelli gençlere sahip olması sebebiyle onları play-off adayları içine altlardan olsa da koyuyor Magic. Kendilerini ve projelerini göstermeleri için tam da biçilmiş kaftan bir sezon. Umarım bize, izleyenlere keyifli dakikalar, maçlar yaşatırlar.

Hakan Işık

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here