Okyanus Ötesinde Bir Matador: Pau Gasol

476
Pau Gasol
Okyanus Ötesinde Bir Matador: Pau Gasol

Tam adı Pau Gasol Saez olan 1980 Barselona doğumlu İspanyol oyuncu bugün 38 yaşında. Katalan oyuncunun 20 yıllık profesyonel kariyerinde neler yaptığına hep beraber bakalım.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

1998 senesinde ilk kez Barcelona formasıyla profesyonelliğe adım atıyor Gasol. U19 milli mücadelesinde İspanya’nın ABD’yi 94-87 yendiği maçta söz ettiriyor adından. Muhtemelen NBA oyuncu izleme ekibi tarafından daha önce fark edilmiştir. Eurobasket 2001 ve aynı yılda Euroleague performasıyla 2001 NBA draftlarında 3.sıradan Atlanta Hawks tarafından en erken sıradan draft edilen Avrupalı oyuncu oluyor. Aynı gece Memphis’e, birçoğumuzun belki de hiç tanımadığı Shreed Abdur-Rahim için takaslanıyor. Teknik kapasitesi yüksek, çabuk eller ve 2.16’lık boya rağmen fiziksel olarak zayıflığı da akıllarda soru işareti bırakıyor başlarda. Acaba 5 numara oynar mı diye düşünülürken Shaquille O’Neille, Ben Wallece gibi eşlemelerde ,bebeksi yüzünden de olsa gerek, cevap verebilecek kadar yeterli görülmüyor. Gerçekten de onun için 4 numara oynamak en mantıklı seçim olmuştur.

İlk senesinde oldukça başarılı işlere imza atan Gasol 2002 yılında ROY(rookie of the year) ödülünü alan ilk Avrupalı oyuncu oluyor.

NBA’in en küçük şehirlerinden biri olan Memphis’in, ruhunu sahaya koyan uzunu oluyor.

Hiç kolej maçı dahi oynamamış beyaz tenli, zayıf bir Avrupalı uzun, 2004’te ilk kez playoff yapma başarısını gösteriyor. Sonraki 8 sezon aralıksız bu başarı devam ediyor.

2008 senesinde ise ABD’nin tabiri caizse en medyatik şehrine; şampiyonlar kentine yani Lakers’a gidiyor Gasol. Onun basketboluna hiçbir zarar vermiyor bu takas; çünkü Gasol için söz konusu mücadeleyse o 16 numaralı formasıyla potanın altında çemberden seken topu almak için herkesten daha yukarı ulaşmaya bakıyor. Boyalı alanda devamlı itiş kakışın içinde ayakta kalmaya çalışıyor. Aldığı her darbeye karşı bir sonraki atak cevap vermek istiyor. Kobe Bryant’la beraber winner bir ekip kurma hayalleri gerçeğe dönüşüyor ve ilk 3 sezonda 3 final 2 yüzük almış bir oyuncuya dönüşüyor. Gösterdiği başarılı performansla Boston- Los Angeles çekişmesindeki akıllara gelen ilk simalardan olmayı başarıyor.

Sonraki senelerde Bulls ve hala oynamakta olduğu Spurs formasını terletiyor İspanyol pota altı oyuncusu. Halen daha Spurs’le sözleşmesi devam eden oyuncunun bu yaz  takaslanmaması halinde gelecek sezon burada devam edecek.

Milli forma altında ise tam bir halk kahramanı. 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası’nı ve 2009 Eurobasket’i kazanmış ve bu turnuvalarda MVP seçilmiştir. Girdiği her turnuvada yaşı kaç olursa olsun sahadaki savaştan geri adım atmamış ve takımı sırtlayan isim olmuştur.

NBA’de sayılı oyuncular arasında olan Gasol’un saha içindeki akıllı basketbolu, mücadeleci ruhu, oyun estetiği ve sempatik tavırları gönüllerde taht kurmuş vaziyette. Arkasında bıraktığı müthiş kariyer pek çok sporcuya örnek olacaktır. Umarız basketbolun içinde olmaya devam edersin. Nice yıllara matador!!

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here