Oklahoma City Thunder Analizi 2014

490
oklahoma city thunder
oklahoma city thunder

Şüphesiz Oklahoma City Thunder geçen sene NBA şampiyonluğun favorilerinden görülüyordu ama ne yazık ki Westbrook sakatlandı ve playofflarda Memphis karşısında pek varlık gösteremediler. Kevin Durant veya Westbrook’tan birisinin olmayışı durumunda Oklahoma’nın başka planı olmadığını gördük; zaten bu ikili takımın skor yükünün büyük bölümünü üstleniyordu. Thunder’dan beklendik transfer hamleleri gelmedi. Oklahoma’nın sezon öncesinde kadrosunu güçlendireceğini sanıyorduk; ama iki önemli oyuncusu olan James Harden ve Kevin Martin’i göndererek büyük güç kaybetti. Draftan gelen oyuncularla birlikte kadro genişletildi; ayrıca Derek Fisher’ın sözleşmesi uzatıldı. Geçen sene Reggie Jackson’ın Westbrook sakatlandıktan sonraki performansına güvenildi ve takımda tutuldu. Başka bir yetenek ise Jeremy Lamp takımda kaldı. Tecrübesiz olsa da Lamp’ın hem atletik hem de şutor özelliği ile takıma katkı yapacağı belliydi. Sonuç olarak sezona, sakat Westbrook, Sefolosha, Kevin Durant, Ibaka ve Perkins gibi oyuncularla başlanıldı.

Oklohama sezona iyi başladı diyebiliz. Westbrook gelinceye kadar 4 galibiyet 4 mağlubiyet aldılar. Daha sonra formunu hemen tutan Westbrook ile Oklahoma yükşelişe geçti, önemli galibiyetler aldı.

Bu sene sakat oyun kurucuların damga vurduğu NBA de Westbrook yeniden sakatlandı ve işler Oklohama için kötüye gidecek sanılıyordu; ama Kevin Durant faktörü vardı. Playofflarda takımını sırtlayamamakla eleştirilen Durantula’dan eser yoktu sanki. Sazı eline aldı ve harika bir oyun sergileyerek beklentileri fazlasıyla karşıladı.
MVP yarışında ise Lebron James’in önünden liderliğe yükseldi (Bu durumun oluşmasında Lebron’un vites düşürmesinin de etkisi var). Lebron James ise 30’lu sayı ortalaması olan Durant hakkında:’’KD nin maçlarını izleyip 16-32 veya 14-34’lük performanslar görünce, onu biraz kıskanıyorum’’ diyerek Durant’i takdir etti. Lebron’un kastettiği şey, Durant’in zaman zaman çok fazla şut kullanabilmesi ve buna rağmen yüzdesini iyi tutturabilmesi. Lebron James şöyle devam etti: ‘’Ben zorlama atışları kullanacak tip değilim.’’ Bu ise Durant’in zor şutlarda da başarılı olduğunu gösteriyor.

18 ocakta ise Golden State’te Kevin Durant fırtınası vardı birbirinden güzel ve ilginç şutlarla 54 sayı bularak takımına 30. galibiyetini getirdi ve kariyer rekoru kırdı.

Diğer oyunculara gelirsek, Russell Westbrook’a ayrı bir parantez açmak istiyorum. Westbrook cidden harika bir guard, savunmayı delip skor bulma yoluna başarı bir şekilde gidiyor. Oklahoma’nın koçu Scott Brooks’un takımı akıllıca yönetmemesine ek olarak Westbrook’un oyun kurma becerilerinin azlığı nedeniyle takımda hep bir anlaşmazlık seziliyor. Scott Brooks elindeki 2 harika oyuncu Durant ve Westbrook’u mantıklı bir şekilde oynatmaması hem Durant’a hem Westbrook’a hem de takıma zarar veriyor. Westbrook son 1 ay içinde üçlük kullanma oranını arttırdı ve inanılmaz bir şekilde yüzdeli attı, yani bildiğimiz Westbrook’a üçlük atan bir adam eklendi diyebiliriz. En önemli dezavantajı ise son top kullanımında Durant’a vermek yerine başına buyruk hareket etmesi, böyle yaparak maç kaybettirdiği de olduğu. Gerçi bunun dengesini Scott Brooks’un sağlaması lazım.Westbrook oynadığı 39, maçta oldukça iyi performans gösterdi ve 43.5 yüzde ile 21.2 sayı , 7 asist, 5.7 ribaund ortalaması yakaladı. Sefolosha ise hem savunma hem hücum performansıyla her takımda oynayabilecek guard. Bu sene de iyi bir performans gösterdi. Ta ki 1 Mart’ta Memphis maçında sakatlanana kadar. Sakatlığı halen devam eden Sefolosha’nın oynadığı 55 maçta her ne kadar şut stili ilginç olsa da yüzde 42.5 ile sayı attı; ama fazla şut kullanmadı ve bu sezon 6.3 sayı ortalamasına sahip. Bu sene hiç ilk 5 başlamayan Jeremy Lamb ise kenardan gelerek takımı için olumlu katkı sağladı, %42.8 ile 8.7 sayı, 1.5 asist ortalamasına sahip. Doğal bir şutor olan Lamb’ın atletik vücuduna ek olarak fiziğini geliştirebilirse harika bir guard olabilir. Reggie Jackson ise bu sezon takım için elinden geleni yaptı. Westbrook’un sakatlığında takımın ihtiyacı olan performansı gösterdi ve bekleneni verdi. O da %43.7 ile 13.3 sayı ortalamasına sahip. Bunlara ek olarak benchteki Derek Fisher 5.2, Nick Collison 4.2 sayı ortalamasına sahip.
Takımların uzunlarına gelecek olursak ilk sırada Serge Ibaka. Çok hırslı olan Ibaka her yıl üstüne katıyor, sayısını ortalamasını yükseltiyor. Bu sene de ribaund ve sayı anlamında iyi iş çıkarmasına rağmen ben Ibaka’nın ribaud sayısını arttırması gerektiğini düşünüyorum. Bazen sayı atma hevesiyle takımın ivmesini bozabiliyor ve bu hiç iyi bir durum değil. Ribaund sayısını arttırması gerekliğini düşünmemin diğer bir sebebi ise Kendrick Perkins. Bu adam takımda nasıl tutuluyor anlamış değilim ne ribaundu var ne de post oynayabiliyor düzgün. Bu yüzden takım ribaud konusunda düşük sayıya sahip. Bu sene drafttan seçilen ve sadece 2 maç ilk 5 oynayan Steven Adams bile Perkins’ten daha fazla ribaund ortalamasına sahip.

Son 1 ay içinde olanlara değinmek istiyorum. Takıma veteran guard oyuncu Caron Butler’i takıma getirdiler. Takıma hemen ayak uyduran Butler son 12 maçta 9.3 sayı ortalaması yakaladı.

Kevin Durant ise son 1 ay içinde kaptırdığı MVP liği Lebron James’in elinden deyim yerindeyse söküp aldı. Olağanüstü sayı ortalaması yakaladı, takımının Batı’da San Antonio’nun ardından 2. Sırada olmasını sağladı. Şimdiye kadar bütün maçlarda ilk 5 çıkan Durant’ın %51 yüzde ile 32.2 sayı ortalamasına sahip. Büyük ihtimalle de sezon MVP sini alacak.

Sonuç olarak Oklahoma’da Kevin Durant faktörünün olması bile konferansta favori gösterilmesine yeter.(Durant zaten her maç takımını sırtlayarak bunu gösteriyor).Westbrook’un da Durant’in liderliğini kabul etmesiyle birlikte Oklahoma şampiyon olmasında herhangi bir engel kalmaz.

Tahir Gürsoy

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here