Normal Sezon Ödülleri Değerlendirmesi

1210
Normal Sezon Ödülleri Değerlendirmesi

Sezon sonu insanları heyecanlandıran şeylerin biri de normal sezon NBA Ödülleri. Artık Akademi ödülleri tadında bir ödül töreni ile ödüller sahiplerini buluyor. Bazı alanlarda çokça çekişmenin olduğu ödüllerde çeşitli parametreler başarının anahtarı. Bu yazıda NBA Ödüllerinin adaylarını inceleyeceğiz.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

En İyi Altıncı Adam Ödülü

ADAYLAR:

1- Montrezl Harrell – Los Angeles Clippers

2- Lou Williams – Los Angeles Clippers

3- Domantas Sabonis – Indiana Pacers

Çok kollektif bir basketbol oynayan Clippers’ın, listeye iki kişi sokması şaşırılacak bir şey değil aslında. Neredeyse malzemeciden bile verim almaya çalışacak olan Rivers, takımdaki herkesi kullanmaya özen gösteriyor. Bu sezon hırsıyla ve sahada olduğu sürede yaptığı liderliği ile Harrell, takımı bir üst seviyeye taşıyan unsurlardan. Takımın ana skor yükünü çeken Lou Williams da kenardan gelen kahraman. Zaten ileride ödülün adını Lou Williams ödülü diye değiştirseler kimse itiraz etmez sanırım. Öte yandan Pacers’ta da sezona dominant bir şekilde giren efsanenin oğlu Sabonis, ilerleyen zamanlarda bir tık ritim kaybetse de, kenardan gelen en iyi oyunculardan şüphesiz. Harrell ve Sabonis’in gayet iyi performansları olsa da, 6. adamlarından olup, takımın ana skoreri olan Lou Williams diğerlerine göre biraz önde.

Yılın En Çok Gelişme Gösteren Oyuncusu Ödülü

ADAYLAR:

1- D’Aaron Fox – Sacramento Kings

2- Pascal Siakam – Toronto Raptors

3-D’Angelo Russell – Brooklyn Nets

Şampiyon takımın önemli katkılar veren oyuncusu Siakam, bu duruma sene içinde fazlasıyla başlamıştı. Özellikle Leonard ve Lowry sakatken, takıma liderlik de yapan Spicy P, bazen bir tık düşse de inanılmaz bir sezon geçirdi ve All-Star sınırına geldi desek yanlış olmaz. Play-off’u son düzlükte kaçıran Kings’in oyun kurucusu Fox da bu sezon seviye atlayanlardan. İnanılmaz sürati ve oyun zekası sayesinde, takımını gayet iyi yönlendirdi ve buna ek olarak güzel bir liderlik örneği sergiledi. Bu sezon Play-off yapan Brooklyn Nets’in ana skoreri Russell da, kendisine duyulan şüpheleri ve Lakersın ” bu çocuk olmaz.” sözünü boşa çıkarmayı fazlasıyla becerdi. Snyder sisteminde önemli bir skorer olan Russell, bu ödülün kuvvetli adaylarından. Çoğu insanın favorisi Siakam ve ödül bu şekilde sonuçlanacak gibi duruyor.

Yılın Savunma Oyuncusu Ödülü

ADAYLAR:

1-Paul George – Oklahoma City Thunder

2- Giannis Antetokounmpo – Milwaukee Bucks

3- Rudy Gobert – Utah Jazz

Kararı zor verilecek ödüllerden biri olacak bu ödül. Çünkü her aday, farklı parametrelerde fazsıyla hak ediyor. Çember savunucusu olan Gobert, sezona kötü bir giriş yaptıktan sora toparlandı ve Utah savunmasının kendi üstüne olan kurgusunda yine en önemli rolü oynadı. Geçen sezonki seviyesine çıktıktan sonra, savunma verimliliklerinde en iyi takımlardan biri olan Utah’ın omurgası Gobert. Diğer bir aday olan Paul George, Thunder’ın switch savunmasında çok önemli bir yere sahip. Çoklu pozisyon savunmacılığına ek olarak, bundan güç alan Thunder hücumunun da ayrıca lideri. Adams düşene kadar, ligin en önemli savunmalarından birinin, en yırtıcı savunmacısıydı. Bir diğer aday olan insan dışı varlık Giannis’in oyun açlığı ve fiziksel özellikleri, işin savunma kısmında da devleşmesinin baş sebeplerinden. Sahada her şeyi yapabilen Giannis’in, Bucks’ın savunma verimliliğinde birinci sırada olmasındaki payı oldukça fazla. Bir tahmin yürütemediğim gibi merakla bekliyorum bu ödülün kazananını.

Yılın Çaylağı Ödülü

ADAYLAR:

1- Deandre Ayton – Phoenix Suns

2-Luka Doncic – Dallas Mavericks

3- Trae Young – Atlanta Hawks

Bir numara seçimi Deandre Ayton fena bir sezon geçirmedi ancak diğer iki adayın gerisinde kaldı desek yanlış bir ifade olmaz. Trae Young sezona pek iyi başlamamıştı lakin, özellikle All-Star arasından sonra adeta bir yıldız gibi oynadı. Oyununun yanında liderlik işini iyi becermesi, kendisinin ileride yıldız oyuncu ihtimalini de düşüncelerimizde fazlasıyla kuvvetlendirdi. Bu ödülün en kuvvetli adayı Doncic ise, adeta Dallas’a liderlik etti. Sezona müthiş giren lakin sonrasında biraz düşen Doncic, yine de belli bir seviyenin üzerinde oynadı. Hücumda aldığı sorumluluk,şut yeteneği, oyun görüşü gibi özellikleri onu tanıyan ve seven herkesin umutlarının daha da yeşermesini sağladı.

Yılın Koçu Ödülü

ADAYLAR:

1-Michael Malone – Denver Nuggets

2- Doc Rivers – Los Angeles Clippers

3- Mike Budenholzer – Milwaukee Bucks

3 adayın da kuvvetli olduğu bir diğer ödül de yılın koçu. Yıldız bir pivot oyun kurucu ile, ezberleri bozan ve diğer parçaları ona verimli olacak şekilde yerleştiren Michael Malone, bir sürpriz yaparak, Batı ikinciliğine kadar yükseltti takımını. Sakatlıklara karşın, kenardan yeni yan parçalar çıkararak aynı seviyelerde kaldı ve gayet başarılı bir sezon geçirdi. Batıda bir diğer beklentileri fazlasıyla aşan takım da LA Clippers’tı. Yıldız oyuncusu olmayan ve aşağı yukarı seviyeleri birbirine yakın oyunculardan kurulu olan Clippers, Rivers ile birlikte herkesin veriminin tavan yaptığı, iştahlı, savaşmayı seven kollektif bir oyun ortaya koydu. Bu onlara süpriz bir şekilde play-off getirdi. Bu tarz oyuncuları ve takımları yönetmekte kimse Rivers’ın eline su dökemez bana kalırsa. Normal sezonu birinci bitiren Bucks koçu Mike Budenholzer da aslında kısmen bir sürprize imza atanlardan. Takımı Giannis üzerine çok iyi kurgulayan, hücum ve savunmalarda pozisyon değiştirten ve Giannis’in de devamlılığını yükselten bir sistem benimsedi öncelikle. Sonrasında savunma kurgusu da hücumu gibi parçalamak olan bu takıma, sakin oyuncularla gerekli yerlerde sükünet sağlatarak, takımı kontrol altına aldı. Koçluk dersi gördüğümüz normal sezonda bu performans, kesinlikle en akılda kalanlardan biriydi.

En Değerli Oyuncu Ödülü

ADAYLAR:

1- Giannis Antetokonmpo – Milwaukee Bucks

2- Paul George – Oklahoma City Thunder

3- James Harden – Houston Rockets

Bireysel anlamda inanılmaz performansların olduğu bu sezonu izlediğimiz için kendimizi şanslı saymalıyız aslında. Önce Paul George’ta başlamak istiyorum. Sezona kötü giren Thunder cephesinde, savunmanın ve hücumun iyileşmesinde aslan payı kesinlikle kendisine ait. Takımın galibiyet serilerinde gösterdiği insanüstü performanslar sayesinde bir ara 4. lüğe kadar yükselen Thunder, All -Star arasından sonra Paul George’un insanlığa biraz yaklaşmasıyla 6. sırada ligi tamamladı. Yanlış anlaşılmasın, George muhteşem oyununa devam etti lakin biraz daha normalleştirerek. Aynı konferansta insan olmayan bir diğer varlık olan Sakal ise bu sene bize  tarihin en iyi normal sezon performansların başında gelecek bir şey izletti. 32 maç boyunca ard arda 30 sayı ve üstü atan Harden, Paul ve Capela sakatlıkları ile yara alan Rockets’ı, her şeye rağmen ilk 5’e sabitledi. Diğer tarafta ise Bucks’ın Doğu’nun birincisi olmasını sağlayan Antetokonmpo, Shaq’tan beridir pota altında, en durdulamaz oyuncu desek yeridir. İnanılmaz atletizmi ve gücüyle her seferinde ne izlediğimizi bize sorgulattı. Oyunun her alanında harika performans sergileyen Giannis, takım başarısının en büyük pay sahibi.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here