Nets – Celtics Büyük Oyunculuk Müesseseleri

120
Nets - Celtics Büyük Oyunculuk Müesseseleri

Doğu ikincisi Boston Celtics, dün gece Brooklyn Nets’i konuk etti ve müthiş bir seri başladı. Seriyi kim kazanır tahmin etmek güç ancak biz seyirciler için çok keyifli maçlar geliyor, buna emin olabiliriz.

Bir play-off serisinin ilk maçı genellikle serinin gidişatı hakkında büyük oranda fikir verir. Ancak bu seri öyle bir başladı ki, ne desek yanlış olma ihtimali var. Özellikle ikinci yarıda izlediklerimiz iki tarafın güçlü taraflarını çok iyi ortaya koydu.

Maçın ilk yarısına hakemlerin düdükleri damga vurdu. Sertliğe kesinlikle izin verilmedi ve bu da maçtaki keyfi biraz düşürdü. İki takım da ritim bulamadı, oyun sürekli durduğu için ısınmakta zorlanıldı ve yarı eşitlikle tamamlandı. Asıl kıyamet ise ikinci yarının başlamasıyla gerçekleşti. Savunmasını bariz şekilde sertleştiren ve Nets hücumunu tam anlamıyla krize sokan Celtics üçüncü çeyreği domine etti ve görece büyük bir farkla son periyoda girdi. Görece diyorum çünkü Kyrie Irving için bu fark çok da büyük değildi; ki son periyotta Kyrie liderliğinde oynadıkları oyunla maçı son topa taşımayı da başardılar. Son çeyrekte savunmayı perişan eden Kyrie’ye hücumda da cevap veremeyen Celtics ise son yılların en büyük maç kazandıran karambollerinden birini yıldızları Jayson Tatum sayesinde müthiş bir turnikeye çevirerek maçı kazandı.

Aşağıda Instagram sayfamızda paylaştığımız videoyu izleyebilir ve yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

İki Takım da Play-off’larda İddialı

Nets de Celtics de çok büyük oyunculuk müesseseleri. Başlığı bu şekilde atmamın sebebi seriye etki edecek en önemli faktörün bu olması. Nets organizasyonunun kadroyu kurarken düşüncesi de buydu aslında. Karşılığını da büyük oranda alıyorlardı ki son anda ellerinden kaçtı. Ortaya karakter koyabilen, zor maçları açabilen ve önemli anlarda eli titremeyen oyuncular NBA play-off’larının en değerli varlıkları. Dünkü maçta bunu Kyrie Irving fazlasıyla kanıtladı. KD’nin çok yüzdesiz ve savunmada da konsantre olamayan oyununun yanında maçı son çeyrekte geri getirip takımını öne geçiren Kyrie gerçek bir savaşçı ruh gösterdi. Ama büyük oyunculuk sadece yetenek, atılan sayı, yapılan asistten vb. ibaret değildir. Maçın son topunda molası varken kullanmayıp savunmanın dağınıklığını kullanan Marcus Smart’ın zekâsı da, en kritik topta müthiş bir spinle rakibinden kurtulup tam zamanında topu potaya bırakan Jayson Tatum’ın soğukkanlılığı da büyük oyunculuğa dahildir. Hatta KD’nin çok kötü bir maç geçirmesine rağmen son topu kullanmak durumunda kalması ve çekinmemesi de bu müesseseye dahildir.

Boston, maç boyunca idealine daha yakın oynayan taraftı. Brown’ın gününde olmaması, hakemlerin kararları maça girmelerini zorlaştırdı ancak takım savunması ve doğru karar mekanizması maçı onlara getirdi. Seri boyunca da bunu göreceğiz Boston tarafında; iyi savunma yapıp Nets’i sıkıştıran, buradan aldığı ivmeyle hücumda avantajlı taraflarını kullanacaklar. Yalnız Udoka’nin daha dikkatli rotasyonlar belirlemesi gerekiyor. Böylesine bir yıldız gücünü yılın savunmacısı adaylarından Smart bile yavaşlatamazken çift uzunla oynamak gibi gafletlere düşmemeli. Derrick White gerekirse bacağı kopana kadar sahada kalmalı. Zira Nets’in seride tek şansı büyük ve tecrübeli oyuncularının inanılmaz performans vermesinde yatıyor. White’ın da hücumda daha aktif davranması şart.

Nets ise KD’nin kendine gelmesini beklemek ve Kyrie’den aynı performansı almak isteyecektir. Nash, Claxton’ı sahada tutması gerektiğini fark etti, yardım savunmasında eksik kalsa da Tatum karşısında zorlanan KD’ye çok iyi bir alternatif olacağını gösterdi.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz