NBA’in En Kötü Savunmacıları | İstatistiklerle Analiz

1270
NBA’in En Kötü Savunmacıları | İstatistiklerle Analiz

Günümüz bilgi çağında istatistiğin önemi her geçen gün daha da artıyor. Basketbol istatistiğin belki de en çok kullanıldığı spor dalı. Bazı fayda ve zararları ölçmek; istatistikle açıklamak ise çok mümkün değil. Muhtemelen ölçümünün yapılması en zor istatistik oyuncuların savunma etkileridir. Savunma; sayı, asist ya da verimlilik gibi doğrudan istatistikle anlatılabilecek bir parametre değil. Takım arkadaşına yardıma gitmek, iletişim, rotasyonu doğru okumak ya da rakip takımın oyun planını önceden tahmin etmek, hiçbiri rakamlarla açıklanabilecek faydalar değil. Bu nedenle hem NBA hem de EuroLeague’de Yılın Savunma Oyuncusu Ödülü en çok tartışılan ödül çünkü savunmayı analiz etmek büyük ölçüde öznel bir çaba olmaya devam ediyor. Tabi ki çok gelişmiş istatistiklerle bir nebze savunma etkisi sayısallaştırılıyor. Yine de oyuncuların pozisyonları, fiziki avantaj ya da dezavantajları ve takım savunması gibi birçok faktör öznel bir yaklaşım gerektiriyor.

Bu nedenle top çalma lideri ya da blok lideri olmak yılın savunmacısı ödülünü almak gerektiğini göstermiyor. Hassan Whiteside 2019-20 sezonunda maç başına 2.9 blok ile lig lideri, 2018-19 sezonunda ise yine 1.9 blok ortalaması ile ilk 10’da yer aldı. Bu istatistiklere bakarak Hassan Whiteside’a Yılın En İyi Savunmasıcı Ödülünü vermek çok komik olacaktır. Aynı şekilde James Harden 2018-19 sezonunda 2.0 top çalma ortalaması ile 3. Sırada, 2019-20 sezonunda ise  1.8 ortalama ile 5. sırada yer almıştır. Sadece top çalma istatistiğine bakarak Harden’ın, Robert Covington’dan ya da PJ Tucker’dan daha iyi bir savunma oyuncusu olduğunu söyleyemeyiz. Savunma ratingini ölçen istatistikler oyuncular hakkında belli ipuçları verse de tam olarak sağlıklı bir sonuç verdiği söylenemez. Örneğin; her zaman rakip takımın en iyi skorerini tutan ve bu işi de çok başarılı yapan Golden State Warriors’un en iyi savunmacılarından Klay Thompson, savunma ratingine göre kötü bir savunmacı. (!)

Her istatistiğin en iyilerini takip etmek sporseverlerin doğasında var diyebiliriz. En iyi hücumcuları saymamız istense Kevin Durant, Lebron James, James Harden ve Stephen Curry’i şüphesiz hepimiz sayarız. Tıpkı bunun gibi en iyi savunmacıları sayarken de Kawhi Leonard, Rudy Gobert, PJ Tucker ve Draymond Green en önde gelenler olacaktır. Peki ya en kötüler? Alışılmışın dışına çıkarak en iyi savunmacıları değil en kötüleri merak ettik. Bleacher Report yazarı Andy Bailey’den aldığımız bilgiler ve oyuncuların maça etkileri ışığında sizler için sezonun geride kalan bölümünün en kötü savunmacılarını inceledik.

İncelememize çaylak oyuncuları dahil etmek istemedik çünkü NBA seviyesinde savunma yapmayı öğrenmek zaman alacaktır. En kötü görünen dört oyuncuyu ayrıntılı ele aldık. Buraya 3 oyuncu daha ekleyebilirdik: Collin Sexton çaylak sezonunu -3.3, ikinci sezonunu -2.1 savunma indeksiyle kapatmasına rağmen bu sezon -0.7’ye çıktı. En önemlisi de ilk iki sezona göre savunmada çok daha bilinçli ve gayretli. Tıpkı Sexton gibi savunmada eksi yazmasına rağmen ilk iki sezonuna göre daha iyi bir savunma yapan Trae Young’ı da dahil etmedik. Young da -2.8 ve -2.3 olan savunma ratingini bu sene -1.3 seviyesine getirdi.

DeMar DeRozan

NBA’in En Kötü Savunmacıları | İstatistiklerle Analiz – DeMar DeRozan

DeMar DeRozan, basketbolun üç sayılık çağında bu kadar iyi bir skorer olup da bu kadar geleneksel hücum eden tek oyuncu olabilir. Hücumu hala 90’larda oynandığı gibi oynamaya çalışıyor. İyi bir orta mesafe şutu var, maç başına 6.7 gibi yüksek bir asist ortalamasına sahip ama maç başına 1.9 üçlük denemesi ve 0.7 üçlük isabeti ile bu alanda en kötülerden. Geçtiğimiz iki senede maç başına 0.1 üçlük isabeti ve %20 isabet oranı ile oynadığını düşünürsek bu sene daha iyi olduğunu bile söyleyebiliriz. Tüm bunlara rağmen Toronto Raptors ve San Antonio Spurs’te takımın ana skoreri ve taşıyıcısı (20.0 kariyer sayı ortalamasına sahip) olması onun hücum yeteneklerini ispatlar nitelikte.

Belki DeRozan’ın hücumunu eleştirmeye hakkımız yok ama savunmasını eleştirmeye kesinlikle hakkımız var. 2020-21 sezonunda San Antonio Spurs, DeRozan oyundayken 100 pozisyon başına 116 sayıya izin veriyor. DeRozan kenarda olduğunda ise bu sayı 98.1’e düşüyor. Görüldüğü gibi DeRozan olmadığında Spurs elit bir savunmaya sahipken oyunda olduğu süreçte savunmaları dibi görüyor. Tuttuğu oyuncunun topsuz koşusunu takip etmemesi, birebirde çoğunlukla geçilmesi her maç taraftarlarına saç-baş yoldurtuyor diyebiliriz. DeMar DeRozan gibi 4 kez All-Star olmuş harika bir hücum oyuncusunun savunmada bu kadar sorumluluktan uzak davranması kabul edilebilir gibi değil.

 • 2020-21 Savunma RAPTOR ratingi: -3.3
 • 2020-21 Savunma Yüzdesi: 47.5
 • 2018-19’dan beri Savunma +/- ratingi: -0.1

Anfernee Simons

NBA’in En Kötü Savunmacıları | İstatistiklerle Analiz – Anfernee Simons

NBA’de geçen sezondan beri sakatlıklardan en çok çeken takımlardan biri Portland Trail Blazers. Zach Collins’in uzun süredir sakat olması, geçen sezonun büyük bir bölümünü sakat geçiren Jusuf Nurkic’in bu sezon da sakatlanması, son olarak da takımın en önemli iki vazgeçilmez oyuncusu ve hücum silahından biri olan CJ McCollum’ın sakatlığı onlar adına tam bir felaket oldu. McCollum’un sezona muhteşem girmiş olduğunu da unutmamak lazım. CJ, 16 Ocak’taki Atlanta maçında sakatlandığında maç başına 24.5 sayı ile takımın en skorer oyuncusuydu. Hücum tamamen Damian Lillard’ın üzerine kalırken Portland Trail Blazers’ın tek ümidi McCollum’ın yedeği 21 yaşındaki genç Anfernee Simons’tan gelecek olan savunma katkısıydı. İşler hiç de Blazers’ın beklediği gibi olmadı. 3. yılındaki bir oyuncu için standart bir hücumu olsa da savunma zaafiyeti çok fazla olan bir guard ile devam etmek zorunda kaldılar.

Anfernee Simons sahadayken Blazers, 100 pozisyon başına 118.4 sayı yedi. 1.90 m’lik boyu ile savunmada kısa kalıyor. 2018 Draftından önce de onun hakkındaki en büyük soru işaretlerinden biri de buydu. Nispeten kısa olan boyu yüzünden rakip forvetleri savunmakta çok zorlanacağı, adam değişimlerinde eksi yazacağı bilinen bir gerçekti. Potansiyeli hakkında karara varmak için tabi ki çok erken. Henüz 22 yaşından birkaç ay alan bir oyuncu, ancak savunmaya daha fazla odaklanmalı.

 • 2020-21 Savunma RAPTOR ratingi: -7.8
 • 2020-21 Savunma Yüzdesi: 51.9
 • 2018-19’dan beri Savunma +/- ratingi: -2.1

Glenn Robinson III

NBA’in En Kötü Savunmacıları | İstatistiklerle Analiz – Glenn Robinson III

Glenn Robinson III’nin bu listede olmasının sebebi, temelde Trae Young ve Collin Sexton’ı listeye dahil etmememizle aynı. Young ve Sexton savunma konusunda ne kadar olumlu bir adım attıysa, Robinson III’de o kadar olumsuz yönde ilerledi. Çaylak sezonundan sonraki 4 yılda eksi yazmayan, ortalama bir savunmacıydı, hatta kanat oyuncuları arasında iyi bile sayılabilirdi. Son 2 yılda ise savunmada her geçen gün daha kötüye gidiyor.

Robinson III sahadayken Sacramento Kings, 100 pozisyon başına 129.8 sayıya izin veriyor. Bu sezon öncesinde takımların sahip olduğu en kötü derecenin 117.6 olduğu düşünülünce en kötüden 12 puan daha kötü gibi felaket bir dereceye sahip. Burada Kings’in de 119 civarlarında olduğunu belirtmek gerekiyor. Robinson III’ün değişimi istatistiklerine de yansımış durumda: İlk 6 sezonunda 75 pozisyon başına 1.1 top çalma ve 0.4 blok yaparken bu sezon 233 dakikada sıfır top çalma ve yalnızca 1 blok yaptı. 

 • 2020-21 Savunma RAPTOR ratingi: -7.1
 • 2020-21 Savunma Yüzdesi: 52.6
 • 2018-19’dan beri Savunma +/- ratingi: -1.1

Marvin Bagley III

NBA’in En Kötü Savunmacıları | İstatistiklerle Analiz – Marvin Bagley III

Draft seçimlerinde 2 numaranın lanetini bilmeyen yoktur (2003 Darko Milicic, 2008 Micheal Beasley, 2009 Hasheem Thabeet, 2011 Derrick Williams akla ilk gelenler). Marvin Bagley III de yakın dönemin 2. sıra draft fiyaskosu olabilir. Kendisinin 2018 Draftında Luka Doncic ve Trae Young’ın önünde seçilmesi de olayın vehametini daha iyi açıklıyor. Sacramento Kings çok kötü bir savunma takımıyken aynı takımdan 2 oyuncunun olması çok sürpriz değil aslında.

Blok ve savunma ribaundu istatistikleri (maç başına 5.6 savunma ribaundu, 0.5 blok) onun çok kötü bir savunmacı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu tamamen kötü takımlarda sıklıkla gördüğümüz “birinin bu tür topları toplaması gerekiyor” gerçeğiyle alakalı. Bagley’i izlediğinizde düzenli olarak rotasyonları kaçırdığını, topa müdahalelerde sürekli tembel kaldığını ve bire bir savunmada hiç direnç göstermediğini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu sezon Marvin Bagley III ve Glenn Robinson III’nin birlikte oynadığı 71 dakikada Sacramento Kings -73 yazdı.

 • 2020-21 Savunma RAPTOR ratingi: -4.7
 • 2020-21 Savunma Yüzdesi: 58.6
 • 2018-19’dan beri Savunma +/- ratingi: -1.8

Uğur Bal

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz