NBA ve İş Ahlakı

492
NBA
NBA ve İş Ahlakı

NBA VE İŞ AHLAKI

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

NBA, dünya çapında benzeri olmayan bir basketbola sahne olmakta. Bunun en önemli sebebi her ne kadar pazarlama vb. durumlar olarak görülse de oynanan basketbolun dünya standartlarının üstünde olduğu bir gerçek. Bunun da en önemli nedeni iş ahlakı. Elbette ki bu çok önemli bir gösteri dünyası ancak bu gösteriler de kolay yapılmıyor. Gösterileri anlatacak tek tanım belki de “Kan, Ter ve Gözyaşı’”

Bu gösteri tüm dünya tarafından izlenirken hızla gelişiyor, farklılaşıyor ve dünyanın geri kalanın adım adım önüne geçiyor. Bu gösterinin en önemli aktörleri de tabii ki oyuncular.

Oyunun ve ligin tarihinde hiç unutamayacağınız yıldızları göz önüne getirin sadece: T-Mac, The Answer, Steve Francis, Gilbert Arenas, Starbury ve daha niceleri … Hangi birine yeteneksiz ya da başarısız diyebilirsiniz? Ancak şimdi ve daha sonra insanlar aynı dönemlerde oynayan şu oyuncuları hatırlayacaklar: Kobe, Lebron, Durant, Curry, Kidd, Nowitzki. Bunun sebebi daha iyi kadrolarla oynadıkları için diyen olursa tekrar düşünmeli. Kobe’nin son iki şampiyonluğundaki kadro T-Mac’in Houston döneminden çok daha iyi miydi? Ya da Nowitzki’nin yüzük kazandığı sene yanında olan ekibi hangileriniz tarafından ezbere biliniyor?

İkinci parti olarak saydığımız pek çok oyuncunun en net bilinen özelliği sanırım çok çalışmak. Kobe emekli oldu ancak lige dönse denge değiştirebilecek bir oyuncu olduğundan hemfikiriz, Lebron 15 senedir bu ligde ve halen daha zinde hiçbir oyuncu yok, Curry bu kadar sakatlığa rağmen neden hala ligin en iyi oyuncularından biri?

Hiçbirimiz Allen Iverson, T-Mac ve nicelerinin bu saydıklarımızdan daha az yetenekli olduğunu öne süremeyiz elbette. Ama hiç kimse T-Mac’in sabah altıda antrenmanda görüldüğünü söylemedi. Keza şu ana kadar tv ya da internette hiç “Francis kendine iyi bakıyor” haberi görmedik. Oyuna duyulan saygı ve bağlılık NBA rekabetçiliği ile de buluşunca bambaşka noktalara taşıyor oyuncuları. Bunu yetenek ve çalışmanın birleşmesi olarak görmek de biraz seviyeyi üst noktaya taşıyor. Önümüzde çok net Bruce Bowen, Ben Wallace gibi örnekleri de var bu güzel oyunun.

Eurolegue çok çalışıyor, nefis bir basketbol oynanıyor ama NBA seviyesine gelmek için hem yıllara hem de sabah yedide antrenmana gidecek daha çok oyuncuya ihtiyaçları var. Size de öyle gelmiyor mu ?

Furkan Özyürek

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here