NBA Tanking Savaşları

1383
NBA
NBA Tanking Savaşları

Tanking bilinçli bir şekilde kaybetmek anlamında kullanılan kelime. Amaç NBA draftında(NBA’de bulunan takımların belirli kurallar ile oyuncu seçme sistemi) daha ön sırada yer alabilmek. Özellikle senelerdir 76ERS tarafından suyu çıkarılan bu olay bu sene ise başka bir seviyeye çıktı. Çünkü tanking yapan takım sayısında ciddi bir artış oldu.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Atlanta Hawks(22-57) ve Phoenix Suns(20-59) sezon başından beri tanking yapan takımlar. Hawks’ın  bazı maçların son periyotlarında takımın yıldızı Dennis Schroder’i oynatmaması ciddi anlamda tanking yaptığının kanıtı niteliğinde.

Bu durumda olan bir başka takımda Memphis Grizzlies(21-57). Özellikle Marc Gasol’un 6 tane üçlük atmasına rağmen maçın son çeyreğinde benchte kalması da tanking örneklerinden biri.

Tanking konusunda rekor ceza yiyen takıma geldi sıra Dallas Mavericks(24-55). Tabi Burada ceza yiyen isim takım sahibi Mark Cuban. Ceza almasına sebep olan açıklaması ise ‘’Kaybetmek bizim için en iyi opsiyon.’’ NBA yönetimi ise bu duruma sert tepki gösterdi ve 600.000 $ para cezası verdi. Ayrıca Rick Carlisle(Coach) maçların son periyotlarında tecrübeli oyuncuları oynatmak yerine genç oyunculara şans veriyor.

Chicago Bulls (27-51) tanking yarışında ki diğer takımlar gibi son periyotlarda takımın önemli ismi Kris Dunn’ı genelde benchte oturtuyor.

Son sıralarda bulunan Brooklyn Nets’in(25-53) durumu ise diğer takımlardan biraz farklı. Çünkü draft haklarını zaten takas ile başka takımlara yollamıştı. Fakat takım kadrosunun kötü durumda olması onların son sıralarda olmasına sebep oldu.

Adam Silver bu konudan ciddi anlamda şikayetçi. Bu duruma adeta savaş açmış durumda. Takımlara yazılı metin gönderip tanking yapan takımlara ceza verileceğini bildirdi. Ayrıca bu konuda açıklama yapan Mark Cuban’a verilen ceza da ortada.

Oyunun rekabet seviyesine ciddi anlamda zarar verebilecek bir durum. Sizce de tanking oyunun doğasına zara vermiyor mu?

Batuhan Akar

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here