NBA Playoff Serilerindeki 2-1 Sendromu

209
NBA Playoff'larında Seriler
NBA Playoff'larında Seriler

2-1 her sporda olduğu gibi basketbolda da çok tehlikelidir. Hele ki bir Playoff serisindeyseniz zorluk derecesi 2 katına çıkar. Serinin 4. maçında bir taraf durumu 3-1’e getirip koparmak isterken, öteki taraf 2-2 ile eşitleyip seriye tutunmaya çalışır. En kritik maçlardan birisidir. Artık tüm karakterinizi ortaya koymanın ve konsantrasyonunuzun en üst seviyede olması gerektiği zamandır. Daha maçın başında atılan ilk baskette dahi serinin kaderi vardır sadece kafanızda ve bu böyle de olmalıdır. Belki saha avantajınızı kaybedilmiş belki de kazanılmıştır ama bunun önemi yoktur artık… Artık savaşma zamanıdır…

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Şuan NBA Playoff tablosunda baktığımızda tüm serilerin 2-1 olduğunu görüyoruz. Bu durum çok çekişmeli ve bir o kadar da zevkli 4. maçlar gösterecektir umarım.

Golden State Warriors 1 – 2 Memphis Grizzlies

Sezonun zirvesindeki takım olan ve herkesin merakla beklediği ve tüm gözlerin üstünde olduğu, 2015 sezonunun MVP’si Stephen Curry’li Golden State Warriors şu an Memphis Grizzlies karşısında 2-1 geride. Memphis ise gözünü karartmış ve sonuna kadar ben de varım diyor. Bana göre bir tarafta hücumu ile zirvede olan, bir tarafta da savunması ile göz dolduran bir Playoff eşleşmesi izliyoruz. 3. maçta skorda geriye düşmesine rağmen maçın sonuna Klay Thompson ve Stephen Curry ile maça tutunmasını bildiler. Öte yandan Mike Conley ve Marc Gasol’e Zach Randolph’un eklenmesi ile de Grizzlies savaşı bırakmayacak gibi. Serinin 4. maçında Warriors’un ipleri eline almak için vereceği mücadeleden şüphemiz yok tabi ki ama Memphis’in de buna bir cevabı olacağı kesin.

Houston Rockets 1 – 2 Los Angeles Clippers

NBA Playoff Serilerindeki 2-1 Sendromu
NBA Playoff Serilerindeki 2-1 Sendromu

Seyir zevki olarak en beğendiğim iki takımın yine buna yakışır şekilde gösterdiği performanslarla en zorlu seri diyebiliriz. Los Angeles Clippers, Spurs’ü eleyerek bu senenin önceki senelere benzemediğinin sinyalini çoktan verdi. Chris Paul’ü 3. maçta yavaş yavaş ısınmasıyla 4. maçta tam performansla sahada göreceğiz. Bir parantez de Blake Griffin’e açmak isterim. Bu adamın durma tuşu bozulmuş gibi sahada her an her saniye enerjik görmeniz mümkün. 3. maçta farkın açılmasına rağmen hala onu tam performans görüyoruz. Ayrıca C.Paul ve B.Griffin’in bazı oyunları artık makine gibi olmuş. Evet ne yapacaklarını biliyorsunuz, evet sonucunu da biliyorsunuz… ama önleyemiyorsunuz. Houston Rockets cephesinde ise Dwight Howard’ın performansı Rockets seyircisini ateşliyor. Fakat James Harden’ın henüz açılamadığı düşündürücü. Belki skor anlamında hiçbir eksiği yok ama Harden henüz seriye karakterini koymuş değil. 4. maçta sahne alacağını düşünüyorum. Yoksa rüzgarı arkasına alan Clippers Batı Konferansı Finaline bir adım daha yaklaşacak.

Atlanta Hawks – Washington Wizards

Paul Pierce Washington Wizards
Paul Pierce Washington Wizards

Kimilerine göre büyük süpriz kimilerine göre ise değil. Her ne olursa olsun Washington Wizards John Wall’un sakatlığına rağmen seride 2-1 öne geçti. Yılların tecrübesi ve zor anlar geldiğinde elleri titremeyen usta isim Paul Pierce ise yıllandıkça güzelleşen bir diğer öğe. Serinin 3. maçında attığı son saniye basketi ile de neden orada olduğunu bir kez daha göstermiş durumda. Bradley Beal’ın katkısı da çok büyük. Atlanta Hawks cephesinde ise Paul Millsap ve Kyle Korver’ın devreye girmesi gerek. Serinin 4. maçı süprizlerle dolu olacak.

Chicago Bulls – Cleveland Cavaliers

Cavs-Bulls Serisi
Cavs-Bulls Serisi

Bu seride şu ana kadar gözler Derrick Rose’un üstünde. Attığı son saniye basketiyle seriyi 2-1’e getirdi. Sadece son atışı değil serinin her maçında yer yer eski D.Rose’un geri döndüğünü görüyoruz. Cleveland Cavaliers ise seride bir türlü istediği gibi üstünlüğü sağlayamadı. Lebron James’in 4. maça damga vuracağını hissedebiliyoruz. Aksi halde Chicago Bulls’un pes edeceği yok. Serinin X Faktörü ise kesinlikle Jimmy Butler. Özellikle 3. maçtaki L.James karşısındaki savunması James’i baya bunalttı. Buna karşın James çok akıllıca hareket edip takım arkadaşlarına iyi servis yaptı ama beklenen katkıyı alamadılar. Fazlasıyla Kevin Love’ı arıyorlar. Yalnız şunu belirtmek isterim henüz iki takım da seride üstünlük sağlamış değiller. Herşey ortada öyle ki 3. maçta devredeki yorumum şu olmuştu: “Bulls – Cavs maçı çekişmeli gidiyor. Yalnız iki takım da daha maça ısınamadı. Kim erken uyanırsa alır maçı.” Bence serinin kaderi de şuan bu durumda. Kim erken uyanırsa o alır.

Can Güngör

* Serilerdeki güncel durum ve olası sonraki tur eşleşmelerini NBA Playoff Eşleşmeleri 2015 başlıklı sayfada; dün oynanan NBA maçlarının sonuçlarını, bugünün ve yarının maç programını, canlı maç sonuçlarını ve TV yayın bilgilerini ise Canlı NBA Maç Sonuçları ve TV Programı başlıklı sayfada bulabilirsiniz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here