NBA Playoff Eşleşmeleri İçin Tüm İhtimaller

463
NBA Playoff Eşleşmeleri Tüm İhtimaller Batı
NBA Playoff Eşleşmeleri Tüm İhtimaller Batı

Güncelleme 15 Nisan 2015 Pazar | NBA’de normal sezonun sona ermesi için takımların 1’er maçları kaldı ve bu son maçlar sonunda konferanslardaki sıralama ve NBA Playoff eşleşmeleri belli olacak. Normal sezon maçları 16 Nisan Perşembe günü (15 Nisan gecesi) tamamlanacak ve o güne kadar her gün bu sayfayı ve ihtimalleri güncelleyeceğiz. NBA puan durumunu, takımların kalan maçlarını ve tüm takımlar için tek tek NBA playoff eşleşmelerindeki muhtemel rakiplerini ve tüm ihtimallerini inceleyeceğiz.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Playoff maçlarında eşleşmeler 1-8, 2-7, 3-6 ve 4-5 şeklinde olacak.

 

Batı Konferansı Playoff Eşleşmeleri ve İhtimaller

Puan durumundaki sıralamaları ve ihtimalleri daha önce de yazdığımız NBA sıralama kurallarına göre inceliyoruz.Batı Konferansı’nda sadece 3 takımın sıralamadaki yeri kesinleşti ama kesinleşen eşleşme henüz yok. NBA puan durumu tablosunun hemen altında ikili averaj tablosunu görebilirsiniz. Burada önce sol sütundan ilk takımı bulun ve sağ taraftaki dikey sütunlardan da 2. takımı bulun. 4 takımda birbiriyle yaptığı maçlarda 2 galibiyet ve 2 mağlubiyet aldı.

NBA Playoff Batı
NBA Playoffları Batı

1. Golden State Warriors

Uzun zaman önce konferansı lider bitirmeyi garantileyen Golden State Warriors, 8. sıradaki takım ile eşleşecek, bu da ya Pelicans ya da Thunder olacak.

4. Portland Trail Blazers

Kendi grubunu lider bitirdiği için 4. sıradaki yerini garantiledi. Daha önce NBA’de Sıralama Kuralları, İkili ve Üçlü Averaj başlıklı konumuzda grup liderlerinin özel durumunu anlatmıştık.

2., 3., 5. ve 6. Takımlar

2. Los Angeles Clippers, 3. San Antonio Spurs,  5. Houston Rockets ve 6. Memphis Grizzlies, konferansta ikinci olmak mücadele ediyor. Şimdi bu 4 takımın kendi aralarında ikili averaj, üçlü averaj ve hatta dörtlü averaj durumlarını inceleyelim.

2. Los Angeles Clippers, maçlarını tamamladı ve şu an 2. sırada bulunuyor. Spurs ve Rockets maçlarını kaybederse 2. sıradaki yerini koruyacak ve konferansı 7. sırada bitirmeyi garantileyen Dallas Mavericks ile eşleşecek. Spurs veya Rockets takımlarından biri ya da ikisi maçlarını kazanırsa Clippers konferansı 3. sırada bitirecek ve 6. sıradaki takım ile eşleşecek.

3. San Antonio Spurs, son maçını kazanırsa diğer hiçbir maçın sonucuna bakmadan konferansı 2. sırada bitirecek ve 7. sıradaki Dallas Mavericks ile eşleşecek. San Antonio Spurs, son maçında playofflara kalmak isteyen Pelicans’a yenilirse 3., 5. veya 6. sırada bitirme ihtimalleri var. Bu ihtimalleri aşağıda görebilirsiniz.

5. Houston Rockets, ikili averaj durumunda rakipleri olan Clippers, Spurs ve Grizzlies’a karşı geride. Rockets, Clippers ve Grizzlies’a karşı başa baş maçlarda eşit ama konferans galibiyet sayısında geride olduğu için bu 2 takıma karşı ikili averajda geride. Spurs’e karşı da başa baş maçlarda geride olan Rockets’ın yine de konferansı 2. bitirme ihtimali var; tabi eğer kendi grubunu lider bitirebilirse. Rockets eğer son maçını kazanır ve Spurs de kaybederse Rockets grup liderliği avantajından dolayı konferansı 2. sırada bitirir. Rockets’ın 3. olma ihtimali bulunmuyor, eğer kaybederse 5. veya 6. sırada normal sezonu tamamlayacak.

6. Memphis Grizzlies, üst sıraları zorlamak istiyor ama sadece 5. sıraya çıkma ihtimalleri var. Rockets kaybeder ve Grizzlies kazanırsa Grizzlies konferansı 5. sırada bitirir.

Clippers son maçını (15 Nisan) kazandı ve maçlarını tamamladı. Belirtmekte fayda var; Clippers ilk 3’te bitirmeyi garantiledi. Memphis ya 5. ya da 6. olacak.

NBA Playoff Eşleşmeleri Belli Oluyor
NBA Play-off Eşleşmeleri Belli Oluyor

İkili Averajlar

4 takımında biribirine karşı yaptığı maçlarda 2-2’lik bir eşitlik var. Sadece Spurs, Rockets’a karşı 3-1 önde durumda. Aynı grupta olan takımlar için grup için maçlarına, farklı grupta olan takımlar için de konferans maçlarına bakacağız.

Spurs, Rockets ve Grizzlies’ın bulunduğu Güneybatı grubunun lideri olacak takım Clippers’a karşı grup liderliğinden dolayı da ikili averaj da üstünlük sağlar.

Üçlü Averajlar (MEM-SAS-LAC-HOU)

3 takımın da galibiyet sayıları aynı olması durumunda önce üç takımın birbiriyle yaptığı maçlara bakılır. Burada 4 takım biriyle 2-2 durumunda sadece Spurs’ün Rockets’a karşı 3-1’lik bir üstünlüğü var. Bu yüzden Spurs ve Rockets aynı puandaki 3 takımdan olursa Spurs p üçlünün lideri ve Rockets da sonuncusu olur. Diğer sıralama kurallarına göre üçlü averaj sıralamaları şu şekilde olur :

Spurs (5-3) – Clippers (4-4) – Rockets (3-5)

Spurs (5-3) – Grizzlies (4-4) – Rockets (3-5)

Dörtlü Averaja Kalırsa

Eğer dörtlü averaja kalsaydı o zaman galibiyet dereceleri ve sıralama şu şekilde olurdu.

Spurs (7-5) – Clippers  (6-6) – Grizzlies (6-6) – Rockets (5-7) 

Bu 4 takım için 16 farklı ihtimal vardı. Clippers’ın sabaha karşı son maçını kazanmasıyla beraber Batı’daki ilk 6 sıra için NBA Playoff ihtimalleri 8’e indi. 3. ile 6. eşleşecek ve saha avantajı 3. sırada bitiren takımda olacak. İşte o ihtimallerin hepsi
Aşağıdaki tabloda yeşil renk galibiyeti (G) , kırmızı renk ise mağlubiyeti (M) göstermektedir.

Son Maçlar : Rockets-Jazz, Pelicans-Spurs ve Grizzlies-Pacers

Spurs, Rockets ve Grizzlies maçlarının sonuçlarına göre 8 farklı ihtimal var:
1. İhtimal Spurs(G), Rockets(G), Grizzlies(G) : 2.Spurs, 3.Clippers, 5.Rockets, 6.Grizzlies 
2. İhtimal Spurs(G), Rockets(G), Grizzlies(M)2.Spurs, 3.Clippers, 5.Rockets, 6.Grizzlies 
3. İhtimal Spurs(G), Rockets(M), Grizzlies(G) : 2.Spurs, 3.Clippers, 5.Grizzlies, 6.Rockets
4. İhtimal Spurs(G), Rockets(M), Grizzlies(M) : 2.Spurs, 3.Clippers, 5.Rockets, 6.Grizzlies
5. İhtimal Spurs(M), Rockets(M), Grizzlies(M) : 2.Spurs, 3.Clippers, 5.Rockets, 6.Grizzlies 
6. İhtimal Spurs(M), Rockets(M), Grizzlies(G) : 2.Clippers, 3.Spurs, 5.Grizzlies, 6.Rockets
7. İhtimal Spurs(M), Rockets(G), Grizzlies(M)2.Rockets, 3.Clippers, 5.Spurs, 6.Grizzlies 
8. İhtimal Spurs(M), Rockets(G), Grizzlies(G) : 2.Rockets, 3.Clippers, 5.Grizzlies, 6.Spurs

NBA Playoff Eşleşmeleri Tüm İhtimaller Batı
NBA Playoff Eşleşmeleri Tüm İhtimaller Batı

7. Dallas Mavericks

Sıralamaki yeri kesinleşen Dallas Mavericks konferansı 2. sırada bitirecek olan rakibini bekliyor.

8. Kim Olacak? Pelicans mı Thunder mı?

nba-playoff-a-kalan-son-takim8. New Orleans Pelicans ve 9. Oklahoma City Thunder ise NBA Playoff’larına kalan son takım olmak için mücadele ediyor. İkili averajda üstün olan New Orleans, Oklahoma ile aynı puanda ligi bitirmesi durumunda playofflara kalacak ve Golden State Warriors’ın rakibi olacak.

New Orleans’ın ikili averaj durumunda yani birbirine karşı yaptıkları maçlarda OKC’ye karşı 3-1 üstünlüğü bulunuyor; bu da aynı galibiyet sayılarında olmaları halinde Pelicans’ı üst sırada konumlandıracak. Pelicans, kendi sahasında Spurs’ü yenerse OKC’nin maçına bakmadan playoff’lara kalacak. Eğer Pelicans, yenilirse o zaman OKC’nin de kaybetmesini bekleyecek. Çünkü Pelicans yenilir ve OKC kazanırsa Pelicans 9.’lupa düşer ve Oklahoma, playofflara kalır.

Anthony Davis’in Oklahoma’ya attığı son saniye 3’lüğü hatırlarsınız. OKC, o maçı kazansaydı şu an 2 galibiyet önde olacaktı, belki de o basket playoff’a kalan son takımı belirlemiş olacak.

– Pelicans’ın playofflara kalması için kendi maçını kazanması ya da Thunder’ın kaybetmesi gerekiyor.
– Thunder’ın playofflara kalması için kendi maçını kazanması ve Pelicans’ın kaybetmesi gerekiyor.

Batı'da NBA Playoff Eşleşmeleri
Batı’da NBA Playoff Eşleşmeleri

16 Nisan 2015 Perşembe : Bugün itibarıyla NBA Playoff Eşleşmeleri belli oldu; eşleşmeleri, NBA playoff tablosunu ve maçların tarihlerini görmek için NBA Playoff Eşleşmeleri sayfasını ziyaret ediniz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here