NBA 2015 Puan Durumunda Takımların İkili Averajları (Doğu)

561
NBA Playoff Eşleşmeleri Doğu
NBA Playoff Eşleşmeleri Doğu

15 Nisan 2015 Pazar Günü Güncellendi. NBA 2014-2015 normal sezonu 16 Nisan’da (15 Nisan gecesi) sona eriyor, tüm takımların birer  maçları kaldı ama konferanslardaki sıralama mücadelesi ve playoff çekişmesi devam ediyor. Bu yazımızda NBA takımlarının birbirine karşı ikili averaj durumlarını ve hatta olası bazı üçlü averaj durumlarını inceleyeceğiz. Bu sayfayı normal sezonun son maçları öncesi mutlaka tekrar güncelleyeceğiz.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Daha önce NBA’de Sıralama Kuralları, İkili ve Üçlü Averaj başlığı ile takımların aynı puanda olmaları halinde sıralamayı belirlemek için hangi kuralların hangi sırayla uygulanacağını detaylı bir şekilde anlatmıştık. Şimdi bu kurallar doğrultusunda takımların durumunu tek tek inceleyip ihtimalleri değerlendirelim.

Doğu’da İkili Averajlar ve Playoff Hesapları

Önce bugün itibarıyla oluşan NBA Puan Durumu 2014-2015‘e, takımların kalan maçlarına ve playoff hattındaki takımların birbiriyle yaptıkları maçların sonuçlarına bakalım. Batı Konferansı’ndan başlıyoruz.

Sağ tarafta takımların birbirine karşı yaptığı maçları görebilirsiniz. Burada önce “1. TAKIM” için yatay sütundan ilk takımı bulun ve “2.TAKIM” yazan dikey sütunlardan da 2. takımı bulun. Yani “tablo; yataydaki 1. takımın , dikeydeki 2. takıma karşı olan durumu” şeklinde düzenlenmiştir. Brooklyn’in Indiana’ya karşı olan durumu 2-1’dir. BNK 2-1 IND.

NBA Playoff Eşleşmeleri Doğu
NBA Playoff Eşleşmeleri Doğu

NBA Doğu Konferansı bu sene aşure kazanı gibi oldu; çok fazla sayıda ihtimal var, 1-2 maç kala hepsini tek tek inceleyeceğiz ve güncelleyeceğiz. Bugün sabaha karşı alınan sonuçlardan sonra işler iyice karıştı.

1. Atlanta Hawks

Konferans liderliğini çok önceden garantileyen Atlanta Hawks, konferansın 8.’cisini bekliyor.

2. Cleveland Cavaliers

Cleveland Cavaliers, konferans 2.’liğini garantiledi ve konferansı 7. bitiren Boston Celtics ile eşleşti.

3. ve 4. Sıralar

Chicago Bulls son maç öncesinde 3. sırada. Toronto Raptors’a karşı başa baş maçlarda üstün olan Chicago, Toronto Raptors’ın kendi grubunun lideri olmasından dolayı ikili averajda geride. Chicago son maçını kazanırsa konferansı 3. sırada bitirecek. Chicago kaybeder ve Toronto kazanırsa 3. Toronto olacak.

bulls-raptorsToronto Raptors ise kendi grubunu lider bitirdiği için ilk 4’te yer almayı garantilemişti ama 3. olma şansları da var. Son maçını kazanıp, Bulls’un yenilmesini bekleyecekler.

– Bulls’un 3. bitirmesi için, Bulls’un kazanması veya Raptors’ın kaybetmesi gerekiyor.
– Raptors’ın 3. bitirmesi için, Raptors’ın kazanması ve Bulls’ın kaybetmesi gerekiyor.

5. Washington Wizards

Washington Wizards uzun süre üst sıralarda devam ettirdiği yarışı 5. sırada tamamladı.

6. Milwaukee Bucks

Diğer takımlara göre galibiyet sayısı açısında daha iyi durumdaydı ve 2 maç kala konferansı 6. sırada bitirmeyi garantilediler.

7. Boston Celtics

Boston Celtics, ikili averaj bakımında Brooklyn ve Indiana’ya karşı üstün durumdaydı ve 7. sırada  playoff’lara kalmayı garantilediler. Boston-Brooklyn-Indiana üçlü averaja kalması durumunda bile Boston 7. sırada olacaktı.

8. Kim Olacak (Playofflara Kalma Mücadelesi)

nba-playoff-eslesmeleri-2015-doguda-belli-oluyorCharlotte Hornets’ın ve sabaha karşı oynanan maçlardan sonra Miami Heat’in de playofflara kalma ihtimali kalmayınca yarışa devam eden takım sayısı 2’ye indi. Takımların ikili averaj üstünlüklerini ve kalan maçlarını sağ taraftaki tabloda görebilirsiniz.

Paul George’ın dönmesiyle playoff havasına iyice giren Indina Pacers şu an 37-43 ile 8. sırada bulunuyor. Pacers, Brooklyn ve Boston’a karşı ikili averajda dezavatajlı durumda. Bu yüzden 7. olma şansı yok ve Brooklyn ile aynı galibiyette olursa 9. olup playoff dışında kalacak. Son maçını Memphis deplasmanında oynayacak olan Pacers, bu maçı kaybederse Brooklyn’in evinde Orlando’ya yenilmesini bekleyecek.

9. sırada bulunan Brooklyn Nets, ikili averaj bakımından, Indiana’ya karşı önde. Brooklyn, playofflara kalmak için son maçını kazanıp Indiana’nın son maçını kaybetmesini bekleyecek.

– Pacers’ın playofflara kalması için; Pacers’ın kazanması veya Nets’in kaybetmesi gerekir.
– Nets’in playofflara kalması için; Nets’in kazanması ve Pacers’ın kaybetmesi gerekir.

Doğu'da NBA Playoff Eşleşmeleri
Doğu’da NBA Playoff Eşleşmeleri

Üçlü Averaja Kalsaydı Sıralama Nasıl Olurdu

15 Nisan itibarıyla üçlü averaj ihtimali kalmadı önceki ihtimallerden 2 tane üçlü averaj ihtimalini incelemiştik. Takımları sıra ile verdim, bir de 1. takımı yeşil, 2. takımı mavi ve 3. takımı da kırmızı ile göstereyim.

BostonBrooklyn –  Indiana : Bu 3 takım aynı puanda olursa BKN 1-3 BOS, BKN 2-1 IND, BOS 3-1 IND durumundalar ve Boston bu üçlünün lideri olur çünkü 6-2 ile en iyi galibiyet derecesinde Boston’da. Brooklyn 3-4 ve Indiana 2-5 ile sıralanır.

Miami – IndianaBrooklyn  : BKN 2-1 IND, BKN 0-4 MIA, IND 3-1 MIA durumundalar. Bu ihtimal 14 Nisan itibarıyla Miami Heat’in playofflara kalması için tek seçenek. Miami 5-1 ile bu üçlü averaj durumunda en üste sırada yer alır ve playofflara kalır.

16 Nisan 2015 Perşembe : Bugün sabaha karşı oynanan maçlardan sonra NBA Playoff Eşleşmeleri belli oldu; eşleşmeleri, NBA playoff tablosunu ve maçların tarihlerini görmek için NBA Playoff Eşleşmeleri sayfasını ziyaret ediniz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

6 YORUMLAR

 1. Teşekkür ederiz de beynimiz ısındı 🙂 NBA’de bu kadar çok ihtimal bu kadar çok ikili averaj varyasyonu olursa son maçlar öncesinde kim kazanırsa ne olur senaryolarını mutlaka okumak isterim.

 2. Dörtlü averaj ihtimali yazmamışsın 😀 Brooklyn, Boston, Indiana ve Miami aynı galibiyet ile ligi bitirirse ne olur peki ? Hangi ikisi playoffa kalır?

  Haydi bakalım bunu da açıklayın.

 3. Merhaba güzel bir çalışma yapmışsınız, teşekkürler ancak önceki yazınızda bir hata var gibi. Portland her şekilde ilk dört içinde yer alacak ve beşinci sıradaki takımla eşleşecek ancak beşinci sıradaki takımın galibiyet sayısı daha fazla olursa portland saha avantajına sahip olmayacak. Yani kendi grubunu lider bitirmesi eşleşeceği takımı etkilerken saha avantajını etkilememiş oluyor.

  Bir de sorum olacak, kendi grubunu lider bitiren ilk 4 içinde olur kuralı hep var mıydı ? Belki de grubunu lider bitiren genelde ilk dört içinde olduğundan dikkatimi çekmemiştir bu kural.

  • Grup lideri kuralı hep vardı diye biliyorum; çok daha önceden, her konferansta 2 grup varken de bu kural geçerliydi.

   Bence ilk turda 4. sırada kim olursa saha avantajı onda olur; burada galibiyet deresine bakılmaz.

   • dun brooklyn-portland macini izlerken spikerler arasinda bu tarz bir konusma gecti, dogru mu duydum diye arastirirken senin yazina denk geldim, daha sonra portland haber sayfalarina bakinca sunu gordum;

    They are now guaranteed fourth seed or higher in the Western Conference for the 2015 NBA Playoffs. However; this standing does not automatically come with home court advantage in the first round. They must finish with at least the fourth-best record in the Conference to receive that benefit. As it stands, the Trail Blazers own the sixth-best record.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here