Mutlu Son: Big Three Yeniden Bir Arada

188
Mutlu Son: Big Three Yeniden Bir Arada

Geçtiğimiz hafta Boston Celtics – Dallas Mavericks maçının devre arasında Celtics ve NBA tarihinin en önemli uzunlarından olan Kevin Garnett’in forması emekliye ayrıldı. Seremonide eski takım arkadaşı ve sonradan Heat’e giden Ray Allen’ın da çağırılması bu ikili arasındaki küslüğün yavaş yavaş geride kaldığını gösterdi.

Bu ikili ilk defa liselerarası basketbol turnuvası olan Mc Donalds All-American’da tanıştı ve birlikte basketbol oynadı. Daha sonra Garnett, erken profesyonel olmaya karar verdi ve 1995’te Minnesota Timberwolves tarafından tarafından seçildi. Ray Allen ise üniversitede üç sene basketbol oynadı ve meşhur 1996 Draft’ına katılacağını açıkladı. Draft gecesi Timberwolves tarafından 5. sıradan seçilen Ray Allen, bir kez daha Kevin Garnett ile aynı takımda oynayacaktı. Ne var ki sonrasını kestirmek hiç kolay olmadı. Timberwolves, Ray Allen’ı Draft gecesi Milwaukee Bucks’a takasladı.

2007 yılında sezonun en kötü 2. derecesine sahip olan Boston Celtics, draft’ta 5. sırada seçme hakkını alarak hayal kırıklığı yaşadı. (İkinci sıradan Kevin Durant seçildi.) Ayrıca takımın yıldızı Paul Pierce’ın takımdan ayrılmayı düşünmesi Celtics’i yıldızlarını elinde tutmak için daha iyi bir kadro kurmaya zorluyordu .Bunun üzerine Celtics bu seçim hakkı, Delonte West ve  Wally Szczerbiak’ı Supersonics’e gönderirken karşılığında Ray Allen ve Glenn Davis’i kadrasuna kattı. Sezon başlamadan önce bir takas daha yapan Celtics,  Ryan Gomes, Gerald Green, Al Jefferson, Theo Ratliff, Sebastian Telfair ve 2 birinci tur draft hakkı karşılığında Kevin Garnett’i takıma kattı. Kevin Garnett, Ray Allen ve Paul Pierce. 2004 MVP’si ve yanında iki All-Star oyuncusuyla “Big Three” oluştu.

Sezona ilk 10 maçta 8 galibiyet ile başlayan Celtics, 66-16 ile 2008 NBA birincisi olarak play-off’lara katıldı. Celtics; Hawks, Cavaliers ve Pistons’u eleyerek finallere kalmayı başardı. Batı yakasından finallere kalmayı başaran ise Kobe’li Los Angeles Lakers oldu. Seriyi 4-2 ile kazanan Celtics, 22 yıl aradan sonra şampiyonluğa ulaştı. 2010 finallerinde bu iki takım yeniden karşılaştı ve bu sefer kazanan Lakers oldu. Sezon sonunda Doğu’da Lebron James, Dwayne Wade ve Chris Bosh ile rakip “Big Three” kuruldu. 2011 ve 2012’de Heat, Celtics’i eledi. 2012 yazında serbest kalan Ray Allen’ın onları eleyen takıma imza atması bütün NBA’de sansasyon yarattı. Takasın ardından Garnett, Allen’ı hainlikle suçladı.

2018’de Paul Pierce’ın formasını emekli edileceği seremonide şampiyon kadrodan birçok isim çağırıldı. Ray Allen’ın bunlar arasında olmaması onun hala affedilmediğini gösteriyordu. Geçen haftaki seremoni ise filmlerin sonu gibiydi; “Mutlu Son”.

Deniz Bilenoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz