Memphis Grizzlies’ın Yükselişi

Memphis Grizzlies'ın Yükselişi

Memphis Grizzlies 27 Kasım’da Atlanta Hawks’a 132-100 kaybetmişti. Bu sadece bir maç kaybı değildi zira Grizzlies’ın genç yıldızı Ja Morant sakatlanmıştı. İlk görünüşe göre sakatlığın ciddi olabileceği konuşulmuş, MR sonuçlarına göre beklenen kadar ciddi olmadığı, sol dizinde burkulma olduğu açıklanmıştı. Morant, sezon başladığından itibaren ara ara MVP sıralamasının içinde kendine yer buldu. Sakatlık yaşayana dek takımına oldukça iyi katkı veren yıldız oyuncu, bu süreçte 32.6 dakika süre alıp 24.1 sayı, 5.6 ribaund, 6.8 asist ortalamaları tutturmuştu. Koç Taylor Jenkins ise Morant kendini iyi hissedene kadar kadroda olmayacağını açıklayarak oyuncusunu koruma altına almıştı.

Memphis cephesinde asıl yükseliş ise Ja Morant’in sakatlığı ile başladı. Hawks mağlubiyetinden iki gün sonra Sacramento Kings ile karşılaştılar. Bu maçı 128-101 kazanan Grizzlies sırasıyla; Toronto Raptors, Oklahoma City Thunder, Dallas Mavericks ve Miami Heat engellerini de geçmeyi başardı. Bu maçların hemen ardından Dallas Mavericks, Los Angeles Lakers, Houston Rockets, Philadelphia 76ers, Portland Trail Blazers, Sacramento Kings ve Portland Trail Blzers ile karşılaştılar. Bu maçlar arasından sadece Dallas Mavericks ve Portland Trail Blazers’a mağlup olan Memphis, işleri yoluna koymayı başardı. Morant olmadan çıktıkları 12 maçın 10’unu kazanmayı başaran Grizzlies’da yüzler gülüyor.

Peki bu süreçte neler iyi yapıldı? Aslında temel olarak baktığımız zaman Ja Morant’in savunmasının pek iyi olmadığı söylenebilir. Sahada Ja Morant olmadığı zaman daha iyi bir takım savunması performansı gösterildi. Tabii bu durum istatistiklere de yansıdı. Bu 12 maçlık süreçte rakiplerine maç başına 96.6 sayı atmalarına izin vermişlerdi. Savunmanın iyi yapılması beraberinde hücumu da iyileştirdi. Özellikle Dillon Brooks daha fazla sorumluluk alarak takıma ciddi katkı sağladı. Jaren Jackson Jr. ve Desmond Bane, Brooks’u takip eden diğer isimler oldu. Bu süreçte Grizzlies %61 kazanma yüzdesiyle batı konferansında dördüncü sıraya kadar tırmanmış oldu. Bunlara ek olarak Grizzlies şu anda NBA’in en genç yaş ortalamasına sahip ikinci takımı. 24.2 yaş ortalamasına sahip olan bu takımın çekirdek parçaları oldukça genç ve gelişime açık görünüyor.

Taylor Jenkins, eksiklere rağmen son maçlarda bir oyun planı buldu ve bu plan üzerinde ısrar etti. Göstermiş oldukları performansla takım şu an kendini play-off yarışında buldu. Herhalde birileri sezon başlamadan önce Ja Morant sakatlanacak ve takım böyle bir seri yakalatacak deseler inanmamız güç olacaktı. Takım oyununu ön plana çıkaran Memphis Grizzlies, yıldız oyuncusu Ja Morant’in dönmesiyle beraber sezon boyunca kendilerinden daha fazla söz ettireceklerdir.

Atakan Koç

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz