Marko Guduric: Fenerbahçe’ye Dönüşü Neleri Değiştirdi?

498
Marko Guduric: Fenerbahçe'ye Dönüşü Neleri Değiştirdi?

Marko Guduric, 1 sezonluk NBA macerasının ardından Fenerbahçe Beko’ya döndü. Olympiacos karşısında ilk sınavına çıkan Guduric, parkede kaldığı 20 dakikada istatistik kağıdını pek dolduramadı ama ben bunun yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. Kendisi oyundayken yanındaki kısalara sürekli alan açtı. Şutör bir forvete sahip olmayan Fenerbahçe Beko, alan konusunda hayli sıkıntı çekiyordu açıkçası. Rakiplerin 3 ve 4 numaralarını sıklıkla potaya yakın, yardım savunmasına hazır pozisyon almışken görebiliyorduk. Özellikle Nando de Colo, Guduric sayesinde epey rahatladı. Ali Muhammed ve Alex Perez’in sakatlık sebebiyle kadroda yer almadığı, Kenan Sipahi’nin rotasyona giremediği bir maçta Marko Guduric; ihtiyaç duyulduğunda top getirerek Nando’nun skor üretimine odaklanmasını sağladı.

Yani Guduric’in oyun kurucu rolünü üstlendiği dakikalarda Nando’nun ve öbür kısaların hem yükü hafifledi hem de verimliliği arttı. Bu yüzden Fenerbahçe Beko’nun gelecek adına özgüven kazandığı Olympiacos galibiyetinde Guduric’in yadsınamayacak bir payı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Marko Guduric: Fenerbahçe’ye Dönüşü Neleri Değiştirdi? – Fenerbahçe vs. Olympiakos

Nitekim Anadolu Efes karşısında da aynı görevi dönem dönem üstlenen bir Guduric seyrettik. Sinan Erdem’de Nando de Colo bir türlü oyuna giremedi. Guduric ise skor üretmek ve takım arkadaşlarını beslemek konusunda Olympiacos çekişmesindeki performansına göre daha verimliydi. İlk maçının kesinlikle üstüne koydu. Bazı pozisyonlardaki top kayıplarını kendi tutukluğu kadar Anadolu Efes’in savunmadaki yüksek direnciyle de açıklamak doğru olur. Takım arkadaşlarıyla parkede daha çok süre geçirdikçe kendisi de özgüven depolayacaktır.

Marko Guduric, Fenerbahçe’ye Başka Ne Katar?

Evet, Guduric henüz hazır değil. Bildiğimiz formundan uzak. Şut ritmini tekrar yakalaması, takımın düzenine adapte olabilmesi için zamana ihtiyacı var. Öte yandan Guduric’in yeniden Fenerbahçe organizasyonuna katılması, ekibin başarılarla geçen döneminde görev almış bir ismin genç ve yeni oyuncuları da motive etmesi demek. Guduric bir bayrak oyuncu sıfatıyla da Fenerbahçe Beko’nun ara sıra rakibine yansıtamadığı mücadele gücüne katkı yapacaktır. Olympiacos karşılaşmasından hemen sonra sahada kalıp şut idmanı yapması, Guduric’in oyun iştahının ne kadar yüksek olduğunun göstergesi. Fenerbahçe’nin aradığı enerjinin de aynı kaynaktan çıkacağını söylemek yanlış olmaz.

Guduric, Fenerbahçe Beko’ya şu an seviye atlatabilecek ideal 2/3 numara profiline uymuyor belki de. Fakat potaya atak edebilen, eskiye nazaran kendi şutunu daha rahat yaratabilen ve topu daha elit düzeyde yönlendirebilen oyuncu karakteriyle Fenerbahçe’ye mutlaka bir dinamizm getirecektir. İş ahlakı, kritik anlarda sorumluluk almaktan çekinmemesi ve en mühimi kulübün dinamiklerini tanıması, Fenerbahçe basketbolunun EuroLeague’de kurtulmaya çalıştığı karanlığa bir fener tutacaktır.

Mehmet Şükrü Özen

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz