LeBron’a Bir Görev Daha: “Bu Çocuklar Sana Emanet”

525
LeBron James
LeBron'a Bir Görev Daha Bu Çocuklar Sana Emanet

Gün geçmiyor ki Los Angeles Lakers bir transfer daha gerçekleştirip bizi şoktan şoka sokmasın. En son hamleleri Michael Beasley oldu. B-Easy’i ve mental açıdan problemli diğer yıldızların sağlayacağı kâr/zarar oranını masaya yatırmak istedim.

USA Team Fans
USA Team Fans

LeBron James ile tamamen yeni umutlara yelken açan Lakers organizasyonu, LeBron transferi hariç kendilerinden hiç beklenmeyecek isimlere imza attırmaya devam ediyor. Rondo, Lance, JaVale derken son ismin Beasley olması beni pek şaşırtmadı. Bu kadar sorunlu ismin yanına melek yüzlü temiz bir aile çocuğunun gelmesini beklemezdik herhalde. Tüm bu isimler belirli dönemlerde yalpalayan, belirli dönemlerde ise oynadıkları takımlara hiç ummadık katkılar sağlayan isimler. Pelinka ve Magic “özlenen Lakers’ı inşa edeceğiz” dediklerinde Odom, Bynum, Artest gibi eski abilere yaşam tarzı ve karakter olarak benzeyen oyuncuları takıma katmaktan bahsetmiyordur herhalde diye düşünmüştüm, yanılmışım. Daha doğrusu bu sorunlu isimleri getirip LeBron’u da başlarındaki Kobe yapacakları aklımın ucundan dahi geçmezdi.

“Sen de çok fazla yüklendin be kardeşim” diyebilirsiniz. Sizi anlarım ama bu isimlerin gerçekten geçmişlerinde bolca arızalı durum mevcut. Yani, takımlara verdikleri katkıdan çok medyada gündeme geldikleri konular kariyerlerinde daha fazla yer tutuyor. Durum da böyle olunca ister istemez herkes hakkınızda konuşabiliyor. Bugün Amerikan medyasındaki en baba isimden ülkemizdeki hatta dünyadaki 8-10 yaşındaki çocuk bile Lance Stephenson’ın LeBron’un kulağına üfleyişini biliyor, aralarındaki sürtüşmenin seviyesini biliyor ve konuşuyor. JaVale McGee’nin yaptığı akıl ötesi hareketleri, Shaqtin A Fool olayını biliyor ve konuşuyor. Beasley’nin yanlış işlere bulaştığını biliyor, o görüntülere ulaşabiliyor. Rondo’nun bu tarz çok olayı yok Allah için. Aynı çocuk Rondo yazınca şampiyonluk yılına ve asist konusundaki ustalığına erişebiliyor fakat biraz derinlemesine araştırdığında, hiç düşünmeden sezon ortasında takımdan ayrılan ve yaptığı açıklamalarla takım içi sorun yaratan bir kişilik olduğunu da kolayca anlayabiliyor.

İşte bu yüzden yapılan eleştirilere biraz hak vermek ve farklı bir açıdan bakmak gerek. Elbette bu adamlar nereye geldiklerinin farkındalar, sonuçta hepsi belli bir yaşa gelmiş. O hatalar ve sorunlar belki gençlik döneminde veya kimisi için biraz eskide kaldı. Ama unutulmadı, her yerden kolaylıkla erişilebiliyor ne yazık ki. Kendileri LeBron’un etrafında birleştiklerinin de farkında. “King’in yanına geldiysek tek parolamız var; ŞAMPİYONLUK beyler!” dediklerine eminim. Magic ve Pelinka bu duruma “Jordan’ın yanına gelen Rodman düzelişi ve yükselişi, Kobe’nin yanına gelen Artest sakinliği ve şampiyon karakter haline gelişi” olarak baktıysa bu isimlerden en gerçekçisi bence Rondo olur. JaVale’da düzeldi tamam hakkını verelim, iki adet kapı gibi şampiyonluğu var ve ayrıca katkısı muhteşemdi. Ama Lance ve Beasley halen “lisedeki sorunlu çocuk” ruhuna sahip bence.

Kobe’nin gidişiyle dünya genelinde oluşan Lakers boşluğunu LeBron transferi doldurdu ve harekete geçirdi. Bakalım bu isimler LeBron’un şampiyonluk yolundaki hem askeri hem de yoldaşı olabilecekler mi? İzleyip göreceğiz…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here