LeBron James’in Kariyerindeki En Önemli 4 An

207
LeBron James'in Kariyerindeki En Önemli 4 An

2021-2022 sezonuyla beraber 19. sezonunu oynayan LeBron, şüphesiz NBA tarihine adını altın harflerle kazıyan oyunculardan biri. 2021-2022 sezonu LeBron için kötü bir sezondu ki, play-off’lara dahi katılamadılar ve takımıyla beraber sürekli eleştiri oklarının hedefi oldular.

LeBron, muhteşem kariyerine 2003 NBA Draftı’nda yıllarını vereceği, takım tarihindeki ilk ve tek şampiyonluğu kazandıracağı Cleveland Cavaliers tarafından 1.sıradan seçildi. Tarihin en iyisi yarışında LeBron’un en büyük kozlarından biri olan Cavaliers’daki şampiyonluğu, çoğu taraftara göre NBA tarihinin en iyi final serisini görmemizi sağladı.

LeBron’un kariyeri bunun gibi çok büyük başarılar ve unutulmaz anlarla dolu olduğu için, bu makalede sizlere LeBron’un kariyerindeki öne çıkan 4 olayı derledim. İyi okumalar dilerim.

Karar

LeBron, Cavaliers’da geçirdiği 7 muhteşem sezon sonrasında, NBA tarihini değiştirecek o ani kararı verdi. 6 yıllığına 110 milyon dolar karşılığında Miami Heat’e katılmaya karar verdi ve bu kararını canlıyayında açıkladı. Bu karar sonrası, Cavaliers taraftarı adeta öfkesinden patlarken bir yandan ise Miami Heat taraftarı sevinçten havalara uçuyordu. LeBron bu seçimle beraber bir kesim tarafından hain olduğu, bir kesim tarafından ise kariyeri için en mantıklı hareketi yaptığı savunuldu ve 2 şampiyonluk kazanacağı, Chris Bosh ve Dwyane Wade gibi yakın dostlarını edineceği Miami Heat’e resmen katıldı.

2012 Doğu Konferans Finalleri

2012 Doğu Konferans Finalleri tartışılmaz LeBron’un omuzlarındaki yükün en fazla olduğu
zamanlardan biridir, çünkü 2011’de kaybedilen final serisinin üstüne, şimdi de serilerde 2-0
öne geçmelerine rağmen 3-2 geriye düşmüşlerdi ve LeBron baskıyı fazlasıyla hissediyordu.

Serinin 6. maçında ipleri devralmasını gerektiğini anlayan LeBron 45 sayı 15 asistlik muhteşem bir performansa imza atıp seriyi eşitledikten sonra, serinin final maçını da rahatlıkla kazanıp NBA Finallerine gitmeye hak kazanmıştı.

2020 NBA Şampiyonluğu

LeBron’un, Los Angeles Lakers’a gelişi taraftarı çok ümitlendirse de ilk sezon tam olarak hüsran olarak sonuçlanmıştı. Fakat Lakers taraftarı, yıllardır tadamadığı o şampiyonluk için LeBron’u ilaç gibi gördüler ve LeBron’un takımın daha iyi olacağına dair sözüne inandılar.

LeBron’un şampiyonluk için belki de en büyük hamlesi Anthony Davis’i getirmek için takımın genç oyuncuları Lonzo Ball, Brandon Ingram ve Josh Hart’ı New Orleans Pelicans’a takaslamasıydı. Sadece bunlar da yetmedi, üstüne 3 tane 1. sıra seçim hakkı ve 2019 4. sıra seçim hakkı verildi. LeBron’un oynadığı bu kumar ise başarıyla sonuçlandı ve Lakers’a yıllardır özlemini çektiği şampiyonluğa ulaştırdı.

2016 NBA Şampiyonluğu

NBA tarihinin en iyi final serisi, Lebron James önderliğindeki Cavaliers’ın, normal sezonda sadece 9 maç kaybetmiş, çoğunluğa göre tarihin en iyi takımı, Stephen Curry’li, Klay Thompson’lı ve nice yıldızları kadrosunda bulunduran Golden State Warriors’a karşı akılalmaz geri dönüşü.

Serilerde 3-1 geriye düşen LeBron takımın geri kalanına istinaden, içinde hala seriyi kazanma arzusu besliyordu. Fakat bu hiç kolay olmayacaktı, çünkü karşılarında durdurulamayan bir Warriors vardı. Ayrıca şu zamana dek 32 kez NBA Finallerinde takımlar 3-1 geriye düşmüştü ve hiçbiri seriyi geri döndürememişti.

Serinin 5. maçında diğer maçlara göre daha kolay geçen bir maç oldu. LeBron James ve Kyrie Irving ikilisi adeta alev alıp 41’er sayı attı ve geri dönüşe dair Warriors’a göz kırptı.

Serinin 6. maçında LeBron tekrar 41 sayı atarak takımını finallere bir adım daha ilerletti. Maç sonunda Warriors ekibinin yaşadığı endişe oyuncuların hepsinin gözlerinden okunuyordu.

Serinin sonunda ise LeBron ve takım arkadaşları tarih yazdılar. Warriors’u kıyasıya geçen maçta devirdiler ve şampiyonluğu elde ettiler. Maç sonunda göz yaşlarını tutamayan LeBron, yaptığı röportajda kazanmak için her şeyini, kalbini, kanını, terini ve gözyaşlarını verdiğini söyledi, ardından şampiyonluğu taraftarlara adadı.

Haktan İlktan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz