LeBron James’in Hayali Gerçekleşecek mi? (Bronny James Analizi)

1047
LeBron James'in Hayali Gerçekleşecek Mi? (Bronny James Analizi)

Klişe bir cümle vardır: “Zaman üzerinde kontrolümüzün olmadığı ve de olamayacağı bir konsepttir.” Bu cümlenin LeBron James için çok da geçerli olmadığını söylememize gerek yok sanırım. 19 yaşında girdiği NBA serüveninde neredeyse 20 yıllık periyotta ligin en iyi oyuncularından biri oldu. Bunu o kadar sıradan göstermeye devam ediyor ki sonsuza kadar LeBron James’i izleyeceğimizi düşünmeye başladık.

Los Angeles Lakers çok kötü bir sezon geçiriyor olsa da James, olağanüstü şeyler yapmaya devam ediyor. Geçen haftalarda 37 yaşından gün aldıktan sonra bir maçta 50 sayı atan tarihteki 4 oyuncudan biri oldu (Michael Jordan, Kobe Bryant, Jamal Crawford ile beraber). Son olarak da 2007’den beri Staples Center’da üst üste iki maçta 50 ve üzeri sayı atan ilk oyuncu oldu. Bunu daha önce yapanın Kobe Bryant olduğunu da hatırlatalım.

Kariyerinin başından beri bir hayaleti kovaladığını söyleyen Kral James, Cleveland’da gerçekleşen All-Star haftasonunda yaptığı açıklamalarla geleceği hakkında tüm dünyayı şaşırtan açıklamalar yaptı. James, The Athletic’e verdiği röportajda: “Cleveland’a dönmemle ilgili kapıyı tamamen kapatamam. Geri döneceğim ve Cleveland için oynayacağım demiyorum. Çünkü gelecekte neler olabileceğini bilmiyorum. Serbest oyuncu olduğumda ne yapacağım hakkında fikrim yok.”

Tek başına bu açıklama bile tüm basketbolseverleri heyecanlandırmışken açıklamalarının sonlarında söyledikleri çok daha şaşırtıcıydı: “Bronny nereye giderse son senemde orada olacağım. Oğlumla oynayabilmek için ne gerekiyorsa yaparım. O durumda paranın hiçbir önemi yok.” LeBron James’in oğluyla birlikte NBA’de oynama isteği Bronny James’in potansiyeli konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. Bronny James şu anda 17 yaşında ve Sierre Canyon Lisesi’nde son senesini geçiriyor. NBA’de oynamak için ise en az bir yıl kolejde oynamak zorunda. Yani Lebron oğluyla oynamak için 2023-24 sezonunu beklemek zorunda. Lakers ile olan sözleşmesinin 2022-23 sezonuyla tamamlanacağını düşündüğümüzde bu ihtimal artık çok daha yakın.

Peki 2023-24 draft tahmin ve analizlerinde Bronny James ne durumda? Neleri yapabiliyor ya da yapamıyor? Lotaryadan seçilebilecek mi? Sporcuların oyun tarzı, becerileri hakkında fikir sahibi olabiliriz ama şimdiden kesin yargıya varmak çok zor. Önümüzde bir buçuk senelik bir süreç var ve bu periyotta oyuncular çok fazla gelişebilir ya da başka bir oyuncuya evrilebilir. Bu yüzden söyleyeceklerimiz ihtimalden öteye geçmeyecektir.

BRONNY JAMES ANALİZİ

Fiziksel özellikleri: 6’3″, 190 pounds (1,90 m, 86 kg)
Öngörülen prototip: Three&D ve top yönlendirici karışımı
NBA karşılaştırmaları: De’Anthony Melton, Ayo Dosunmu, Lonzo Ball

Broony James için hazırlanan her keşif raporunda şüphesiz ‘doğru oynar’ ifadesi yer alacaktır. Bronny tıpkı babası gibi oyunu sadece ayakları ve elleriyle değil beyniyle de oynayan bir sporcu görünümünde. Bencil olmayan bir oyun yapısı ve yüksek bir basketbol IQ’suna sahip. Çevresinde iyi bitiriciler ve şutörler ile çok daha faydalı olabilir. Karşısındaki oyuncuları geçme konusunda marifetli sayılabilir. Gerektiğinde hızlanma, yavaşlama ve yön değiştirme becerileri O’na bu konuda yardımcı oluyor. Topa sahip olmak yerine hücumun akışı içinde oynama ve topu hareket ettirme isteği O’nu sadece hücum düşünmeyen bir oyuncu yapıyor. Bireysellikten ziyade takım oyunundan keyif aldığı maçlarında hissediliyor. Hızlı karar vermesi, ekstra paslardan kaçınmaması ve uzunları besleme mahareti O’nu birçok yaşıtının üzerine çıkarıyor.

Şutör kabul edilebilecek kadar iyi dış şutları olmasa da gerektiğinde verimli bir catch&shoot oyuncusu olabiliyor. Bronny çok fazla dripling yapan bir görüntü sergilemiyor ancak bazı pozisyonlarda dengeli bir yüklenme ve yükselme potansiyeli olduğunu görebiliriz. Şut mekaniği de bu konuda geliştirilebilir olduğunu gösteriyor.

Savunmada ise birçok farklı şey yapabiliyor. Savunmada ayaklarını çekme konusunda çok başarılı bu da O’na yoğun bir savunma yapma şansını veriyor. Bu yoğunluk karşısında savunduğu oyuncuyu yıpratabiliyor. Şutör guardlarla eşleşebilmek için bir iki santim uzun olsa daha iyi olurdu. Bu dezavantajını oyun IQ’su ve atletizmi ile kapatmayı başarabilir. Top kayıpları sonrası veya hızlı hücumlarda takip bloklarında da genlerden gelen bir yeteneği olduğu bir çok pozisyonda görülüyor. Blok yapmanın yanında hızlı elleri de bu durumlarda en büyük silahlarından.

Top sürme konusunda çok maharetli olmaması hücumda tıkanmasına sebep olabilir. Şut mekaniği ve karar verme becerisi O’nu iyi bir takım oyuncusu yapsa da yapabileceklerinin kısıtlı ve tahmin edilebilir olması ayrıca liderlik konusunda eksiklerinin bulunması NBA’de yıldız oyuncu olmasının önündeki engeller. 1,90 metre boyu potaya giderek bitirmesini zorlaştıracaktır. Temaslara dayanıklı ve daha akrobatik olmaya ihtiyaç duyacaktır. Henüz 17 yaşında, fiziksel olarak büyürse veya oyununa patlayıcılık eklerse bu durumu bir nebze değiştirebilir.

Bronny için en büyük soru işareti hücumda şutları ve pasları, sınırlı yarı saha yaratıcılığını dengelemeye yetecek mi? Dripling, yaratıcılık ve fizik dezavantajları onu bir yıldız yerine bir rol oyuncusu ya da bench oyuncusu olarak düşünmemiz gerektiğini düşündürüyor. Oyunu ve fiziği tabii ki gelişebilir kesin bir yargıya vararak Bronny’i sınırlandırmak doğru olmayacaktır. NBA’e giden yolu, muhtemelen iki yönlü IQ’sunu tutarlı şut yüzdesiyle tamamlamasından geçiyor. Pas ve savunma IQ’su her zaman Bronny’i tanımlayacak şeyler olacak gibi duruyor. Hiçbir zaman arıza bir oyun kurucu ya da guard olmayacak ama O’nu lider bir skorer ya da oyun kurucu olarak görmemiz de şu an için çok zor.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz