Kritik Virajda Avantaj Sixers’ın!

170
NBA
Kritik Virajda Avantaj Sixers'ın!

Gecenin önemli maçlarından biri Philadelpia ile Indiana arasında oynandı. Kazananın 3.lük koltuğuna oturması ve ikili averajda üstünlüğü alması açısından önemli bir maçtı. Embiid’in sakatlıktan döndüğü bu maçta, Sixers maçı 106-89 kazanarak, ikili averajda ve 3.lük çekişmesinde avantajı sağlamış oldu.

İlk periyotta tam anlamıyla bir savunma mücadelesi ve bunların yarattığı faul problemleri vardı. Hakemler düdükler konusunda fazla cömert davranarak bu periyottaki neredeyse 3 hücumda 1 faul düdüğü çaldılar. Bunun faturası boyalı alandaki oyunculara çıktı. İlk olarak Indiana cephesinde Myles Turner’ın açılışı yapmasının ardından, Sabonis ve Embiid’in birbiriyle mücadeleleri onların da faul problemine girmesine sebebiyet verdi. İlk periyodun sonlarına doğru teknik faul alan Embiid, hakemlerin yanlış kararının kurbanı oldu. Set hücumlarını Indiana’ya göre az kullanan Philly cephesinin şansı, faul atışlarını kaçıran Indiana oldu. Maçın ilk periyotu 26-25 tamamlandı.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans


İkinci periyota hızlı başlayan taraf Indiana oldu. İlk 3 dakika içinde Embiid’in girip hemen üçlemesinin de etkisiyle, 13-2 lik seri yakaladılar. Temponun yükseldiği yerler karşılıklı basketler ile geçildi. 2. periyotun sonlarına doğru biraz sıkışan hücumu Kyle O’quinn’in orta mesafe tercihleri ile açmaya çalışan Indiana, Sixers’ın biraz farkı kapatmasıyla ilk yarıyı 59-51 önde kapattı.

3.periyot tabiri caiz ise, tam anlamıyla horoz dövüşü gibi başladı ve devam etti. Karşılıklı top kayıplarının sık olduğu, her iki takımın da çok şut kaçırdığı periyotta yine savunma dengesi daha hakim oldu. Turner’ın bu periyotta vurduğu 2 blok görülmeye değerdi. Lakin hücumda hiç efektif şeyler gerçekleştiremediler. Gerek setleri becerememeleri, gerek ise bire bir oyunlarından elleri boş dönmeleri, Philly’nin farkı kapatmasını sağladı. Indiana 3-20, Philly ise 6-22 gibi garip yüzdelerle, Philly’nin 72-70 üstünlüğü ile 3. periyot tamamlandı.


Son Periyota gelindiğinde ise, yine karmaşa ve düdüklerin hakim olduğu bir periyot başı oynandı. Buradaki fırsatları, faul atışlarını değerlendiremeyen Indiana’nın aksine, Embiid önderliğinde Sixers iyi performans sergiledi ve gelen şansları tepmedi. Maç kopmasına yakın attığı basketlerle, son periyota 18 sayı atarak giren Embiid, Maçı 33 sayı ile tamamladı. 3 periyot başa baş giden, hatta bir ara Indiana’nın 14 sayı farkı yakaladığı maçın galibi 106-89 luk skor ile Philadelpia Sixers cephesi oldu.

İstatistikler


Philadelpia 76ers
Joel Embiid – 33 sayı 12 ribaund %52 FG
Ben Simmons – 16 sayı 4 ribaund 6 asist
Tobias Harris – 16 sayı 8 ribaund 4 asist

Indiana Pacers
Bojan Bogdanovic – 18 sayı 5 ribaund
Darren Collison – 14 sayı 4 ribaund
Domantas Sabonis – 9 sayı 6 ribaund 6 asist

Maç Yorumu
Indiana ne kadar inanılmaz bir savunma takımı olsa da, bunun varlığına ve getireceği olumlu etkiye rağmen hücumda ittire kaktıra oynuyorlar. Set oyunlarını becerememeleri ve serbest atışlarda yüzdelerinin düşük olması, kimliksiz bir hücum performansı ortaya koyduklarını gösteriyor. Onun dışında Collison takım için hiç yapıcı olmadığı gibi, savunmada da defoları çok belli oluyor. Onun yerine Holiday, Joseph tercihleri çok daha verimli olabilir. Philly cephesinde de Embiid sahada olmayınca takımda yaşanan karmaşa, zaman zaman Butler zaman zaman ise Harris’in bitiriciliği ile önlenmeye çalışılıyor. Kritik dakikalarda özellikle açık alanda iyi oynayan Simmons ile sahada olduğu her an katkı veren Embiid’in maçı kopardığını söylemek mümkün. Maç boyunca genelde kaçıran Redick de o dakikalarda iyi attı tabii. Sonuç olarak Pacers için şu söylenebilir; Oladipo’suz olmasının yanı sıra, özellikle Sabonis’in faul problemine girmesinden ötürü çok spontane hücum ettiler ve bu onlara pahalıya patladı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here