Kitap İncelemesi: Ruhunu Arayan Takım – Phil Jackson

960
NBA
Kitap İncelemesi: Ruhunu Arayan Takım - Phil Jackson

Hemen hemen hepimiz Lakers’ın üst üste üç şampiyonluk yaşadıktan sonra 2004 yılında Memo’lu Pistons’a finallerde kaybettiğini duymuş, okumuş veya izlemişizdir. Phil Jackson bu çalkantılı 2004 yılını kaleme almış ve “süper takım” olarak adlandırılan 2004 Lakers’ının iç yüzünü gözler önüne sermiştir.

Phil Jackson, Kobe-Shaq kavgasını en ön sıradan izleyen insanlardan biridir, zira bu kavgada genelde Shaq tarafında olduğu için de zamanında Kobe ile araları bir hayli kötüydü. Tabi daha sonra Kobe’nin ve Shaq’ın olgunlaşması ile ikisi arasındaki kavga arkadaşlığa Phil Jackson ve Kobe arasındaki soğukluk da bir baba-oğul ilişkisine döndü.

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Kitap içinde Kobe’nin yaşadığı zorluklar, Shaq ile girdiği sürtüşmeler ve söz kavgaları. Yaşlı bir Karl Malone’un ve yine yaşlı bir Gary Payton’ın takıma uyum sağlamaya çalışması; dört tane Hall of Famer’ı dize getiren tarihin en büyük koçlarından biri olan Phil Jackson tarafından birinci elden yazılmış ve bize bu kadronun nasıl olup da şampiyon olamadığını anlatmıştır.

Uzun lafın kısası eğer basketbol ile herhangi bir bağınız varsa, eğer biraz bile basketboldan hoşlanıyorsanız bu kitabı kesinlikle okumalısınız, her şeyin dışarıdan göründüğü gibi olmadığının en büyük örneklerinden birini bunu yaşayan bir insandan duymaktan daha büyük bir fırsat olamaz.

“Bir sporcunun kafasını yeterince bulandıracak kadar paraya ve şöhrete sahip genç adamlarla çalışıyorum; bunu inkar edemem. Yaptığımız iş de nihayetinde eğlence sektörüne hizmet ediyor aslına bakarsanız. Takım çalışması aşk gibi kısa ömürlü bir şey; sarf edeceğiniz en basit bir hakaretle verdiğiniz onca emek bir anda yok olabilir. Artık yılları bulan antrenörlük hayatımda yıldız basketbolcuları takım oyununa dayalı basketbol sitemine intibak ettirmeyi başarabildim. Takım oyununu ortaya koyabilmek için, daha yaşlı yıldızların takıma kadacağı tecrübe çok önemli. Öbür türlüsü yaratmaya çalıştığınız takımı ortadan kaldırabilir.”

-Phil Jackson

Yunus Emre Karabıyık

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here