Kıran Kırana Geçen Maçı Khimki Kazandı

275

THY Euroleague normal sezonunun 26.haftasında 8. sıradaki Maccabi Fox Tel Aviv evinde Khimki Moskova’yı ağırladı. Kıran kırana geçen maçı deplasmanda 94-91 kazanan Khimki Moskova play-off için çok büyük avantaj elde etti.

Maccabi Fox Tel Aviv – Khimki Moskova

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Maçın ilk sayısını Maccabi Tel Aviv’den Pierre Jackson attı. İlk 3 dakikayı Maccabi 7-4 önde geçti. Maçın başında iki takımda savunma ribauntlarında sıkıntı çektiler. İlk 4 dakikada Maccabi 4, Khimki 2 hücum ribaundu aldı. Televizyon molasına Maccabi 13-11 üstünlükle girdi. İki takım da beklenildiği gibi hucüm odaklı basketbol oynuyorlar. Televizyon molası dönüşü Khimki 6-0 seri yakaladıktan sonra Maccabi koçu Neven Spahija mola aldı. Mola dönüşü Maccabi Norris Cole’un sayısıyla başladı. (15-17) Alexey Shved’in son 3 saniye kala attığı iki serbest atış isabetiyle ilk periyodu Khimki Moskova 21-19 önde kapattı.

İkinci periyoda Maccabi Tel Aviv felaket başladı ve Khimki Moskova ilk 2 dakikayı Sergey Monya’nın iki üçlük basketiyle 27-19 önde geçti. Hemen Neven Spahija mola alarak takıma uyarılarda bulundu. Mola dönüşü Jonah Bolden üçlük isabetine bir de faul eklenince Maccabi bir hucümda 4 sayı bularak skoru 27-23’e getirdi. Khimki Moskova savunmada agresifleşince bir anda 9-2’lik seriyle skoru 36-25’e getirdi. Norris Cole faul yaptıktan sonra bir de teknik faul alınca son 5 dakika kala üç faulle kenare geldi, işler Maccabi açısından çok kötü gidiyordu. Maccabi’de bir oyuncunun sorumluluk alması gerekiyordu ve o anda sahneye tabiki takımın skoreri Pierre Jackson çıktı ve iki hucümda 5 sayı kaydetti. 3 dakika 44 saniye kala Maccabi farkı 8 sayıya indirdi. (30-38) Egor Vialtsev ve Deandre Kane’nin karşılıklı basketlerinden sonra 3 dakika 6 saniye kala Khimki koçu Georgios Bartzokas mola aldı. Mola dönüşü Pierre Jackson’ın üçlüğüyle Maccabi farkı 5 sayıya düşürdü. İkinci periyodun bitimine 2 saniye kala Egor Vialtsev’in turnike basketiyle Khimki Moskova ilk yarıyı 44-39 önde kapattı. İlk yarı sonunda Maccabi’den Pierre Jackson 12 sayıyla ilk yarının en skorer oyuncusu oldu. Diğer taraftan Khimki’de Alexey Shved 8 sayı 6 asist 4 ribaunt ile ilk yarıda muazzam performans ortaya koydu. İlk yarının dikkat çeken istatistiği hucüm ribauntları oldu. İlk yarıda Maccabi 12, Khimki 8 hücum ribaunduyla oynadı. İki takım koçu da devre arasında mutlaka bu konuya değinecektir.

Üçüncü periyodun ilk basketi Khimki Moskova’dan Anthony Gill’in üçlüğüyle geldi. (39-47) Bu üçlüğe karşılık Maccabi hemen Pierre Jackson’ın üçlüğüyle karşılık verdi. (42-47) Karşılıklı basketlerle üçüncü periyodun ilk 4 dakikası 53-48 Khimki’nin üstünlüğüyle geçti. Malcolm Thomas’ın iki sayılık basketinin ardından John Dibartolomeo’nun kaçan üçlüğü parkenin dışına çıktı ve televizyon molası geldi. (51-55) Televizyon molası dönüşü Deandre Kane’nin faulünden sonra Malcolm Thomas çizgiden 2’de 2 atarak farkı 6 sayıya çıkardı. (51-57) Bu bölümde iki takımın savunmaları biraz oyundan düştü, bir buçuk dakika içinde 12 sayı çıktı. (57-63) Savunmalar düşünce Maccabi koçu Neven Spahija mola aldı. Neven Spahija’nın molasından sonra sahaya bambaşka bir Maccabi çıktı ve iki buçuk dakika içinde 9-2 lük seri yakalayarak üçüncü periyodu Maccabi 66-65 önde geçti.

Dördüncü periyoda iki takım karşılıklı basketlerle başladı ve iki dakika sonunda maça eşitlik geldi. (72-72) Bu dakikadan sonra Khimki savunmayı sertleştirmeye başladı. İki buçuk dakikada Khimki 5-0 seri yakalayıp 77-72 öne geçti ve Maccabi koçu Neven Spahija mola almak zorunda kaldı. Mola dönüşü  5 dakika 50 saniye kala Deandre Kane’nin serbest atış basketiyle Maccabi farkı 4’e düşürdü. (73-77) 4 dakika 31 saniye kala Deandre Kane’nin üçlüğüyle Maccabi farkı ikiye indirdi. (78-80) Bu basketten sonra şimdi de Khimki koçu Georgios Bartzokas mola aldı. Moladan sonra iki dakika kimse sayı bulamadı, 2 dakika 29 saniye kala Anthony Gill’in sayısıyla Khimki farkı dörde çıkardı. (78-82) Sonraki hucümda Pierre Jackson’ın üçlüğüyle fark bire indi. (81-82) Maçın son 2 dakikasına girdiğimizde heyecan git gide artıyordu. Bu dakikalarda iki takımda hucümdan boş dönmedi ve 51 saniye kala 86-86 eşitlik ortaya çıktı. Khimki hucümunda Alexey Shved’in asistiyle Anthony Gill üçlüğü gönderdi ve son 36 saniye kala Maccabi mola aldı. (86-89) Mola dönüşü Deshaun Thomas’ın şutu başarılı olmayınca ribaundu alan Khimki hızlı hucümla 17 saniye kala farkı 5 sayıya çıkardı. (86-91) Maccabi hemen Deshaun Thomasla farkı 3’e düşürdü ve hemen taktik faul yaptılar. Taktik faulden doğan atışı 2’de 1 ile kullanan Alexey Shved farkı 4’e çıkardı. Maccabi 4 saniye kala Michael Roll’un üçlük isabetiyle farkı 1 sayıya düşürdü. Maccabi faul yapamadan Khimki hızlı hucümda Anthony Gill’in boş pozisyonda bulduğu sayıyla maç sona erdi. Kıran kırana geçen maçı 94-91 Khimki Moskova kazandı.

Maccabi Fox Tel Aviv’de öne çıkan isimler 25 sayı 7 asist Pierre Jackson ve 13 sayı 9 ribaunt Deandre Kane, diğer taraftan maçı kazanan Khimki Moskova’da öne çıkan isimler 22 sayı 5 ribaunt 12 asist Alexey Shved ve 24 sayı 7 ribaunt ile  Anthony Gill oldu.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here