Khimki – CSKA Maçında Skandal Hakem Kararı

1485
THY EuroLeague
Khimki – CSKA Maçında Skandal Hakem Kararı

CSKA Moskova, Alexey Shved’in 8 üçlükle playoff rekorunu kırdığı maçta Khimki’yi 89-88 mağlup etti ve seride durumu 3-1’e getirerek Final Four biletini kaptı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Ancak maçın son saniyelerinde hakemlerin vermiş olduğu karar maçın ve Final Four’un kaderini etkiledi. Skor 88-89’ken kenardan topu oyuna sokan Khimki, turnike isabetiyle skoru 90-89’a getirdi fakat bu sayı hakem kararlarıyla iptal edildi. İptal sebebi ile ilgili Rus basınında bir çok iddia ortaya çıktı.

Rus basınında çıkan haberlere göre; Khimki koçu, serbest atış çizgisinde olan Anthony Gill yerine Tyler Honeycutt’i oyuna almak istedi. Ancak Gill’in serbest atış çizgisindeki 2. atışı kaçırması sebebiyle bu değişiklik gerçekleştirilemedi ve oyun devam etti. Bu olaydan sonra Khimki cephesinin bu değişikliğin iptalini istemediği ve dolayısıyla Higgins’in skoru 88-89’a getiren basketinden sonra bu değişikliğin gerçekleşebilmesi için oyunun durdurulduğu belirtiliyor. Bu noktada Higgins’in basketinden sonra oyunun hemen durdurulmaması ve hızlı şekilde oyuna başlayan Khimkili oyuncunun tam boş turnike atarken oyunun durdurulması, tartışmalara yol açtı. İşin bir başka ilginç tarafıysa oyun durduktan ve tekrar başlatıldıktan sonra parkede Honeycutt yerine Gill’in bulunması.

Konu hakkında başka görüşler de var. Masa hakemlerinin Higgins’in basketinden sonra sürenin durdurulması konusunda geç kaldığını ve süreyle ilgili oluşan problemin çözülmesi amacıyla oyunun durdurulduğunu yönünde görüşler de mevcut.

Pozisyona bakıldığı zaman açık bir şekilde masa hakemlerinin art niyetli olduğu görülmekte. Konu ile ilgili olarak Euroleague yönetimi tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Khimki koçu Bartkozas maç sonu masa hakemlerine adeta ateş püskürdü ve güçlükle sakinleştirildi. Khimki’nin bu yaşananlara itiraz etmesi bekleniyor. Ancak ev sahibi olduğu için masadaki olaylardan sorumlu olan taraf kurallar gereği Khimki.

Skandal Pozisyon:

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here