Kevin Garnett’in Eve Dönüş Süreci

447
Kevin Garnet Minnesota Timberwolves
Kevin Garnet Minnesota Timberwolves

O bir efsane, Kevin Garnett!

Yazıma, KG efsanesiyle ilgili çoğunuzun bildiği ilginç bir bilgiyle başlama ihtiyacı duydum: Resmi kayıtlarda 2.11 metre boyunda olduğu yazmasına rağmen Celtics yönetimi onun 2.16 m olduğuna inanmaktadır. Ve artık kariyerini anlatmaya başlıyorum:

1995 draft’ında 5. Sıradan Timberwolves tarafından liseden direkt olarak draft edildi. Minnesota ile tam 12 yıl geçirdi ve en sonunda 2007’de Celtics’e takas oldu. Minnesota’da geçirdiği 12 yıl içerisinde kariyerinin ilk ve tek MVP başarısını elde etti ancak geçirdiği bu uzun süre içerisinde takımıyla birlikte yüzük takma başarısı elde edemediler. 04-07 sezonlarına Kevin Garnett için ‘’Boş Yıllar’’ dendi. Önce 04-05 sezonunda playoff yapamadılar, daha sonra 05-06’da çok büyük hayranı olduğum Latrell Sprewell’in basketbolu bırakması ve takımın oyun kurucusu Sam Cassell’in takımdan ayrılması ile bu Minnesota Timberwolves’ın ‘’Boş Yıllar’’ı daha bir boş hale geldi ve takım ligi 33 galibiyet 49 mağlubiyet ile kapattı. Sonraki sezon daha da kötüydü ve artık Garnett dayanamayarak Minnesota yönetiminden takasını istedi ve işte 2007 yılından sonra Celtics macerası başlamış oldu.

Celtics’te İlk Şampiyonluğunu Yaşadı

Yıl 2007, günlerden 31 Temmuz. Artık o da bir Celtic. İşte Boston Celtics’e gelişindeki takasın detayları:
Minnesota Timberwolves, Garnett karşılığında Al Jefferson, Ryan Gomes, Sebastian Telfair, Gerald Green, Theo Ratliff ve 2009 ilk tur draft hakkını aldı. Garnett kötü geçen 3 sezonun ardından yeni takımı Celtics’le daha ilk yılında şampiyonluk kazanmayı başardı. Böylelikle kariyerinden geçen 13 sezon sonunda ilk yüzüğüne ulaşmış oldu.

Artık KG yaşlanmıştı. 35-36 yaşlarının arasındayken Garnett, Pierce ile birlikte Nets’e takas oldu ve efsane kadro dağılmış oldu. Celtics bu takas sonucu Kris Humphries, Gerald Wallace, Kris Joseph, MarShon Brooks, Keith Bogans ve 3 tane draft hakları elde etti.

Garnett’in Brooklyn’e takası sonucu yeni bir BIG THREE oluştu: D-Will / KG / Pierce . Yanlarındaysa Brook Lopez ve Joe Johnson vardı. Şampiyon olacaklarını bir çok insan söylüyordu (ki ben de öyle düşünüyordum) ancak çok başarılı bir sezon geçiremediler. Heat’e konferans yarı finalinde elendiler. Nets’de iken 14.000’inci kariyer ribaund’ını çekmeyi başardı ve rekorlarına rekorlar kattı.

Garnet Yeniden Minnesota’da

Yıl 2015, sadece 2 gün önce… Trade Deadline’ın bitimine saatler kala sadece duygusal anlam taşıdığından dolayı yapıldığını düşündüğüm takas gerçekleşti. Bu takas sonucu Garnett Minnesota Timberwolves’un, evinin, kariyerinin başladığı, 12 yılını geçirdiği yerin yolunu tutarken, Nets ise Thaddeus Young’ı kadrosuna kattı.

En son olarak kendi yorumuma gelirsek eğer, Minnesota’nın bu takası yapmasına duygusal anlamda bile anlam veremedim. Yeni yapılanma içerisinde olan bir takımlar ve 26 yaşında olup, şahsi görüşüme göre iyi bir sezon çıkartan oyuncuyu 38 yaşında Garnett ile takaslamaları gerçekten ilginç ancak;

Yazımı şöyle noktalayayım: Gerçi Garnett’in ölüsü bile iş yapar abi ya…

Emre Asan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

3 YORUMLAR

  1. Eline sağlık güzel yazı olmuş. Ancak şöyle bir sıkıntı var, Garnett hiç bir zaman takasını istemedi. 2007 yazında yeniden yapılanmaya giden TWolwes yönetimi onu takas etmek istediğini söylediği için takas gerçekleşti. Kaynak olarak Slam Türkiye dergisinin 2007 Kasım sayısındaki Kevin Garnett röpörtajında kendisi bu şekilde söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here