Jordan’ı Şampiyonluklardan Eden ve Onu Güçlendiren Bad Boys

1438

1980 – 1991 yılları arasında Los Angeles Lakers 9 kez NBA Finallerine kaldı ve 5 kez şampiyon oldu. 1981 – 1987 yılları arasında Boston Celtics 5 kez NBA Finallerine kaldı ve 3 kez şampiyon oldu. NBA’in Larry Bird – Magic Johnson’a karşı dönemiydi. 1984 yılında da David Stern NBA Başkanı olunca “I Love This Game” dünyayı fethetti. 1991 – 1998 yılları arasında Chicago Bulls 6 kez NBA Finallerine kaldı ve hiç birinde eli boş dönmedi ve 6 şampiyonluk yaşadı. Michael Jordan yaklaşık 2 sezon beyzbol oynamayı denemeseydi şampiyonluk sayısı daha da fazla olurdu. NBA tarihinin en önemli hanedanlarından 3 tanesi bu döneme denk geldi, ve NBA’in bir dünya markası olmasına yol açtı.

BAD BOYS

Bu arada 1987 – 1991 yılları arasında dönemin diğer süper takımları arasında biraz unutulan bir takım daha vardı. Art arda 4 kez Doğu Yakası Finali oynayıp, 2 şampiyonluk yaşayan, biraz daha şanslı olsaydı belki de Bulls’un 6’da 6’sından sonra, 4’te 4’e imza atacak bir takım. Chuck Daly’nin Detroit Pistons takımları. “The Bad Boys” yani “Kötü Çocuklar”.

Onlar NBA tarihinin gelmiş geçmiş en sert, acımasız, en korkutucu takımıydı. Oynadıkları basketbol üst seviyeydi ama tavırlarından dolayı bir çok kişi onları basketbolun gangsterleri, kabadayıları, oyuna ve rakiplerine saygıları olmayan serseriler olarak gördüler. Sportmenlik ve centilmenlik kavramları Bad Boys için pek geçerli değildi. Takımın iki guardı Isiah Thomas ve Joe Dumars kariyerleri boyunca başka bir forma giymediler. Bad Boys kimliği altında bu muhteşem ikilinin nasıl basketbol oynadıkları ve oynattıkları ikinci planda kaldı. Bill Laimbeer, Ricky Mahorn, Dennis Rodman, John Salley ve James Edwards’tan oluşan uzun rotasyonu üç saniye koridoruna niyetlenen rakiplerin akıllarına “Is it safe?” sorusunu kazımıştı. Zeke, Joe D, Spider, Worm, Budha, Microwave, McNasty ve Prince Of Darkness gibi lakapları vardı. Michael Jordan ve Scottie Pippen’lı Chicago Bulls takımlarını bir değil iki kez Play-Off’larda elediler. Jordan Kuralları Bulls takımını yenmek için adeta bir taslak oluşturdu. Kötü Çocuklardan dayak yiye yiye, yenile yenile Michael Jordan dünyanın gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu oldu. Beni öldürmeyen, beni güçlü kılar sözleri bu gelişmeyi güzel tarif ediyor. Zirvede kalmaları Jordan yüzünden fazla uzun sürmedi ama Bad Boys NBA tarihinde en  önemli takımlardan biriydi. Bir Zamanlar Amerika’da onların hikayesiyle efsane takımlar dizimize başlıyoruz.

Murat Murathanoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here