Jaylen Brunson Böyle İstedi: Dallas Mavericks-Utah Jazz | ANALİZ

159
Jaylen Brunson Böyle İstedi: Dallas Mavericks - Utah Jazz | Analiz

NBA’de play-off heyecanı tüm hızıyla devam ediyor. Bu yazımızda batı konferansının en çekişmeli eşleşmelerinden olan Dallas Mavericks-Utah Jazz serisini inceleyeceğiz.

Dallas Mavericks dün gece oynanan maçta Utah’ı 126-118 mağlup ederek seride durumu 2-1’e getirdi. Serinin 3.maçında Jalen Brunson 31 sayıyla maçın en kilit ismi oldu diyebiliriz. Seri başlamadan önce otoriteler Luka Doncic’in eksikliğinin Mavs adına çok hissedileceğini söylüyorlardı ancak Jalen Brunson 2 ve 3.maçlarda attığı toplam 72 sayıyla adeta ben buradayım dedi. Brunson’ın performansını sadece attığı sayılarla açıklamak ona büyük bir haksızlık çünkü ABD’li oyuncu Luka’nın yokluğunda gerek top dağıtımıyla, gerek arkadaşlarına liderlik edişiyle adeta yan sanayi Doncic performansı sergiledi. Tek farkı O, Luka gibi çok üçlük denemektense daha çok sevdiği stil olan orta mesafeyi tercih ediyordu. Seri boyunca yüzde 55’le bu şutları sokması da onun bunu ne kadar verimli yaptığını gösteriyor.

Oyuncu boyutlu düşünmekten çıkıp takımların genel performansını değerlendirelim biraz da. Şunu söylemeliyiz ki Jason Kidd ve ekibi dersini iyi çalışmış çünkü bu seride geçen seneki LAC-UTAH serisinden bolca izler görüyoruz. Hatırladığınız üzere geçen sene LAC, 5 dışarda oyuncu formülüyle Jazz’ı yenmeyi başarmıştı. Bu sene de bunu Mavs’in uyguladığını görüyoruz. Akıllarda hemen şu soru canlanabilir; bir takım 5 dışarda oyuncuyla oynarsa Rudy Gobert gibi iri bir adamı nasıl savunacak? Cevap basit; Hemen ikili ya da üçlü sıkıştırma yapıp topun Gobert’in elinden çıkmasını sağlayarak. Rudy Gobert’in ilk 2 maçta sadece 6 top kullanması da bunun çok güzel bir kanıtı. Taktiksel üstünlüğün yanında sahaya daha çok yürek koyan takımında Dallas olduğunu söyleyebiliriz çünkü mavi beyazlılar boşta olan her topa saldırıyor ve büyük bir kararlılıkla oynuyor bu seriyi. Seri boyunca Dallas’ın maç başına top çalması 7.7 iken Utah, bu alanda sadece 2.3 de kaldı. Yine bu istatistik de bu kararlılığın büyük bir göstergesi.

Son olarak biraz da Utah tarafını konuşalım. Quin Snyder ve öğrencileri 2 senedir belki de NBA’nin en iyi set oyunu oynayan takımı ve en çok boş şut bulan takımı iken son zamanlarda bu hallerinden eser kalmadı ve tamamen Donovan Mitchell ve Jordan Clarkson önderliğinde bir ISO takımına dönüştüler. Takımdaki top trafiğinin iyice azaldığını görüyoruz. Eğer siz topu hızlı dolaştıramazsanız Gobert devrilirken onu çok zor topla buluşturursunuz. Utah cephesinde bunu tam anlamıyla görüyoruz. Gobert seride genellikle hep sırtı dönük post pozisyonunda topla buluştu ancak bu hiç de Fransız oyuncunun sevdiği bir stil değil.

Yazımızı sonlandırırken Luka ile ilgili bilgileri de verelim. Slovenyalı süper starın 4. maçta sahada olma ihtimali yüksek ancak Doncic son açıklamasında; “aceleci davranmak ve uzun vadede sıkıntı yaşamak istemiyorum.” dedi. Bu nedenle daha geç bir dönüş de mümkün olabilir diyebiliriz. Bakalım Doncic olmadan üstünlüğü yakalayan Dallas onun da eklenmesiyle rahat bir galibiyet mi alacak yoksa Salt Lake City ekibi bu duruma bir dur diyecek mi?

Nurullah Yusuf Duru

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz