James Nunnaly Fenerbahçe’de

553
James Nunnally Fenerbahçe
James Nunnally Fenerbahçe

Sürekli söylentilerin olduğu, kağıt­ kalem elde kadro mühendisliklerinin yapıldığı, en bir eğlenceli dönem.. Yaz transfer sezonu.. Ben sizlere biraz da Fenerbahçe’nin yeni sezon planlamasından ve Euroleague 2016-2017 sezonu için kuracağı kadrodan bahsedeceğim.

Fenerbahçe, geçen yılki kadrodan sadece Ricky Hickman ile yollarını ayırdı. Onun yerine de James Nunnaly transfer edildi. Tam olarak Hickman’ın muadili bir oyuncu değil Nunnaly ama Bogdanovic’in 2 numaradan daha fazla süre alacağını düşünürsek genel anlamda Hickman’ın yerine alındı diyebiliriz.

JAMES NUNNALY KİMDİR

USA Team Fans
Sponsor - USA Team Fans

Mevki: Guard­Forvet

Boy: 2.01

Yaş: 26

Ülke: A.B.D

Geçen Sezonki İstatistikleri: 18.4 sayı , 4.4 ribaunt , 2.1 asist (İtalya ligi MVP’si oldu)

James Nunnally
James Nunnally

James Nunnaly, çok net tanıdığım bir oyuncu değil sadece geçen yıl İtalya liginde oynadığı oyun kadar tanıyorum öncelikle bunu belirteyim. Nunnaly; iyi şutördür, eli düzgün, mekaniği iyi özellikle şut konusunda gerçekten beğendiğim keskin bir şutör. Transition dediğimiz geçiş hücumlarında etkili, koşmayı seven, atlet bir isim. İşler durağan hücuma kalıdığında ise potaya gidebiliyor penetreci, az çok kendi şutu yaratan, kendi skorunu üreten daha doğrusu kendine pozisyon yaratabilen bir oyuncu ama yaratıcı, asistler yapan, ikili oyun oynayan bir guard kesinlikle değildir. Hücumda konusunda iyi bir skorer diyebilirim. İşin savunma kısmında ise tipik Amerika’lı kısa oyuncular gibi umursamaz, ‘Baba ben yedirttiğim kadar atarım’ kafasında takılıyor. Toplu savunmada vasatın altı, topsuz savunmada ise cidden kötü çünkü sürekli perdelere takılıp adamını kaçırıyordu.

Sözün özü: Hücumu iyi, kaliteli olabilecek bir skorer ama defanstaki defoları bayağı göze batıyor. Atletik, uzun kollu bir oyuncu defans yapabilecek fiziğe gayet sahip yani savunmasını ortalama bir yere getirebilecek kadar geliştirebilir.

Avrupa’da piyasanın acaip yüksek fiyatlarda olduğu dönemde oynamaya değer bir kumar bu transfer ama şunu unutmamak lazım ki bir kumar oynanılacaksa eğer bu kumarı en iyi oynayacak isimlerden biri de Zeljko Obradovic’tir.. Obradovic’in oyuncu gelişimine olan katkılarını biraz düşünelim..

Geçen yıl Bobby Dixon transfer edildi. Dixon, çok özel bir skorer kimse bunu yadsıyamaz ama savunma konusundaki defolarınıda kimse inkar edemezdi neyse sezon başladı Dixon, 32 yaşından sonra savunmaya yapmaya başladı O defans yapmayan adam oyundan çıkınca Fenerbahçe topa baskıda zorlanır hale geliyordu çünkü takımın savunma lideri olmuştu savunması olmayan küçük adam. Böyle bir evrim örneği var ortada keza Ekpe Udoh.. üst sıralardan draft edilmiş, iyi bir potansiyel ama bu potansiyeli hiçbir zaman gösterememiş, sakatlıkların yakasını bırakmadığı ve NBA’den kontrat bulamayan bir oyuncuydu. Obradovic’in süzgecinden geçince ise Avrupa’nın en iyi uzunlarından biri oldu ki bana göre Avrupa’nın en iyi pivotu..

Bu gibi hikayeleride düşünürsek James Nunnaly gelecek yaz bu James Nunnaly olmayacak büyük ihtimalle.. Şimdi biraz Fenerbahçe’den bahsedeyim..

FENERBAHÇE’NİN 2016-2017 KADROSU

(1) PG: Kostas Sloukas­, Bobby Dixon­, Berk Uğurlu

(2) SG: Melih Mahmutoğlu­, Bogdan Bogdanovic

(3) SF: Nikola Kalinic, ­Luigi Datome, ­James Nunnaly

(4) PF: Pero Antic, ­Barış Hersek

(5) C: Jan Vesely, ­Ekpe Udoh­, Ahmet Düverioğlu

Fevkalade bir kadro.. 4 numarada Euroleague seviyesinde sadece Pero Antic var, zayıf gibi gözüküyor ama Ekpe­-Jan ikilisinin çoğunlukla birlikte oynayacağını, Kalinic ve Datome’nin zaman zaman 4 numaradan süre alacağını düşünürsek 4 numara rotasyonunun zayıf olmadığını görebiliriz.

Koç Obradovic, genel olarak 9­-10 kişilik bir rotasyon tercih edecek Euroleagu’de, çok maç oynanacak değişen formatı düşünürsek, Türkiye ligi, Türkiye kupa maçları derken bu kadro bir hayli yıpranacak o yüzden yerli oyuncuların ligde vereceği katkı çok değerli. Bu kadroda eksik olarak yerli bir kısaya ihtiyaç var en azından Türkiye ligi için büyük ihtimalle bir transfer olacak Enes Taşkıran’ın, Tolga Geçim’in ve Erkan Veyseloğlu’nun adı geçiyor şayet yerli bir kısa transferi olursa çok iyi olur tüm kulvarlarda başarı hedefleyen Fenerbahçe adına..

FARİS EREL

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here