Hile Spekülasyonları: Draft Göründüğü Kadar Masum Değil

4187
Hile Spekülasyonları: Draft Göründüğü Kadar Masum Değil
Hile Spekülasyonları: Draft Göründüğü Kadar Masum Değil

14 Mayıs Salı akşamı Chicago Hilton Otel’de çekilen NBA Draft Lottery, sansasyonel spekülasyonları da beraberinde getirdi. Normal sezonunun en kötü 8. derecesine sahip olan, dolayısıyla 1. sıra için sadece %6 şansı bulunan Pelicans’ın şansının yaver gidişi (?) sonrası front office ekibi çılgına dönmüştü.

İnternette dolaşan hile spekülasyonlarına çok kulak asmadım –en azından bu yönde geçmişe dayanan başka iddiaların varlığını fark edene kadar-, neticede ortada %6’lık bir ihtimal vardı, neden gerçekleşmesindi? Üstelik ESPN lottery çekiminde canlı yayın yapmıyor olsa da basın mensupları ve takımların görevlendirdiği yetkililer, çekiliş sırasında orada bulunuyorlar.

Lottery sonuçları açıklandığında bir güruh Zion Williamson’ın Pelicans’a gidecek olmasının drafta hile karışmadığına işaret ettiğini savundu çünkü genç süperstar adayının New York gibi büyük bir pazarda franchise yüzü olması, şüphesiz NBA’e hem gelir yayını hem de ligi pazarlama konusunda daha çok fayda sağlardı . Düşünsenize Zion Williamson –a.k.a yeni LeBron- Knicks’i senelerdir süren vasatlığından kurtararak NBA Finallerine taşıyor. Ne görkemli marketing hikayesi ama…

Öte yandan bazıları aksi görüşteydi. Zion’ın New Orleans Pelicans’a gidişi, Anthony Davis’in Lakers’a takasını kolaylaştıracak bir etmendi çünkü Zion’ın takıma katılması demek, yeniden yapılanmaya (rebuilding) gidileceğinin garantisiydi. Bu durumda Davis için genç çekirdeğini teklif eden Lakers’ın teklifini geri çevirmek mantıksız olurdu. Geçen sezon Playofflarda boy gösteremeyen LeBron James’in Davis ile güçlerini birleştirmesi Lakers’ı ligin en büyük şampiyonluk adaylarından biri yapıyordu. Batıdan her sene aynı takımın –Warriors- finale yükselmesinden sıkılan NBA fanları için Los Angeles Lakers gibi devasa bir franchise, hiç fena tercih sayılmazdı.

               Gelin şimdi de NBA tarihindeki şaibeli draftlara göz atalım:

 • Patrick Eving (1985): 1985’den önce Doğu ve Batı konferanslarının son sıradaki takımları arasında yazı tura atılıyor, kazanan taraf 1. sırayı elde ederken kaybeden taraf 2. sıranın sahibi oluyordu. Kalan 28 takım ise normal sezon sıralamasının tersi şeklinde sıralanıyordu. 1985 senesiyle birlikteyse ilk lottery yapılmış oldu. Günümüz sisteminin aksine en fazla mağlubiyete sahip 7 takım, 1. sıra için eşit şansa (%14.29) sahipti. Tabi ilk lottery, vesveseleri de beraberinde getirdi.
  Georgetown çıkışlı Patrick Ewing, ’85 draftının Zion Williamson’ınıydı. Üstteki Zion – Knicks senaryosunun geçmiş versiyonu aslında. Nitekim yeni sistemin ilk senesinde yolsuzluk teorilerinin işaret ettiği sonuç gerçekleşti ve Ewing, Knicks’in yolunu tuttu.

  Günümüzdeki akıllı makinelerin yokluğunda lottery, devasa bir kürenin içine atılmış zarflarla yapılıyordu. 2014’e kadar NBA’i radikal kararlarıyla kasıp kavuracak patron David Stern Knicks’in zarfını çıkardığındaysa kartın köşesinin hafifçe eğik olduğu görülüyordu. Hangi zarfın seçileceği önceden belirlendiyse bu kolay ama garanti bir numaraydı. Fakat gerçekten hile yapılmak istenseydi bu kadar göz önünde mi yapılırdı, yoksa alternatif bir yol bulunabilir miydi soru işareti.
 • LeBron James (2003): 2002-2003 sezonunun sonuna gelindiğinde Cleveland Cavaliers ve Denver Nuggets eşit sayıda mağlubiyete sahipti, bu da iki takımın eşit olasılıkta birincilik şansı var demekti. Peki sizce hangi senaryo ligin işine gelirdi? Akron’da büyümekle gurur duyan LeBron’un evi Cleveland’da forma giymesi, o renklere aidiyetle şampiyonluğa aç Cleveland’ı bataklıktan çıkararak kendi tahtını yaratması muhtemelen. Neticede Cavs 1. sıranın sahibi oldu, akabinde 2007’de LeBron önderliğinde franchise tarihinin ilk finalini oynadı.
 • Derrick Rose (2008): Benzer bir vaka. Bulls, 2007-2008 sezonu sonunda en çok mağlubiyete sahip 9. takım olarak girdiği draftta %2’den daha düşük bir olasılığa sahip olmasına karşın 1. sırayı ele geçirdi. Böylelikle ilk sıradan seçileceğine kesin gözüyle bakılan bir süper yıldız adayı daha doğduğu şehrin takımına draft oldu.
 • Cleveland Cavaliers (2011-2013-2014)
  • 2011: 1. sıra (%2.8 olasılıkla)
  • 2013: 1. sıra (%15.6 olasılıkla)
  • 2014: 1. sıra (%1.7 olasılıkla)

1493’de 1 gerçekleşme ihtimaline sahip bu olay, LeBron’un gidişiyle sarsılan Cavs için yaraları sarma işlevi görebilir, hatta yeniden finallerde boy göstermelerine imkan verebilirdi. Ne yazık ki Cavs Tristan Thompson, Anthony Bennett gibi verimsiz seçimler sonucu LeBron dönene kadar yerinde saydı.

 • Dikembe Mutombo Tweeti (2016): Philadelphia 76ers ligin en çok mağlubiyete sahip ekibi konumunda olduğundan dolayı birinci sırayı kazanması gayet normal. Fakat birinci sıra için şansları %25’ken kesin konuşmak? Eski Sixers yıldızı Dikembe Mutombo, henüz lottery’nin yayınlanmasına saatler varken attığı “NBA Draftında 1. sırayı alan #Sixers’ı tebrik ederim. #ÖncePHILA” tweetiyle teorileri yine alevlendirdi. Mutombo çok kısa sürede tweetini silse de bu eli çabuk takipçilerinden gizlemek için yeterli değildi.
NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz