Her şey için teşekkürler Kobe

636
Her şey için teşekkürler Kobe
Her şey için teşekkürler Kobe

Hepimizin bildiği gibi bugün onun son günüydü; NBA tarihinin en büyük oyuncularından biri bugün basketbol kariyerini noktaladı. Peki Kobe’yi Kobe yapan neydi ?

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

5 NBA Şampiyonluğu, 18 NBA All-Star, 2 NBA Finalleri MVP’si veya diğer sayısız ödüller değildi Kobe’yi Kobe yapan. Kobe’yi Kobe yapan şey hırsıydı. Kobe basketbol takıntısı olan ve basketbola aşık olan bir adamdı. LeBron’a kramp girdiğinde onu saha dışına taşıdılar ve nice yıldızlar sakatlanıp sedyelerle taşındılar ama Kobe o iki serbest atışı atmadan o sahadan çıkmadı ve attıktan sonra sekerek saha dışına kendi başına geldi. Bunun sebebi serbest atışları atmak zorunda olması değildi tamamen onun basketbol aşkıyla alakalıydı. O basketbol için her şeyini verdi, sahaya ruhunu koyarak oynadı. O sahada ondan istenileni elinden gelenin fazlasıyla yaptı ve bunları yaparken NBA denilince akla gelen 3 isimden biri olmayı başardı. Ve kariyeri boyunca hep Jordan’la kıyaslandı. Jordan ile kıyaslanabilen kaç oyuncu var ki?

O belki de iş ahlakı bakımından Jordan ile kıyaslanabilecek tek oyuncu. Jordan’dan daha iyi veya değil; o, hırsı ve harika basketbolunun yanında çok iyi bir profesyonel ve basketbolu bir nesile sevdiren adam. Bir Boston Celtics taraftarı olarak beni basketbolla tanıştıran ve basketbol aşığı yapan adam Kobe Bryant ve o bizim neslimizin Jordan’ı.

Kim ne derse desin Kobe Bryant NBA tarihine adını altın harflerle yazdırıp bu sahneden ayrıldı ve sahneyi diğerlerine bıraktı. Biz onu hep harika Fade-Away’leri, Post-Up’ları, Crossover’ları ve o harika savunmasıyla hatırlayacağız. Kaan Kural’ın da dediği gibi o çene ileri çıktığı zaman kim olursan ol korkacaksın, ama maalesef onu son kez bu gece Utah Jazz karşısında izledik. Son maçında müthiş bir performans sergileyen Kobe, maçı tam 60 sayı ile tamamladı ve kendisine yakışır bir şekilde basketbola veda etti.

Kobe Bryant, basketbolun nasıl sevilebileceğini öğretti bir bakıma bize; o sahada oynarken biz basketbol aşığı bir çocuğun topa nasıl aşkla baktığını görür gibiydik. O nasıl basketbolu seviyorsa biz de onu severek izliyorduk. Tabii kötü dönemleri, sakatlık yaşadığı dönemler oldu ama o vazgeçmedi vücudu vazgeçene dek.

Her şey için teşekkürler Kobe. Bize basketbolu sevdiren adam seni asla unutmayacağız. Sen bizim BlackMamba’mızsın.

Metin Kaya

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here