Haklı ya da Haksız: Kaos

295
NBA
Haklı ya da Haksız: Kaos

ABD’nin siyaset ve spor arenalarının en büyük iki ismi arasındaki tartışma büyüyor. Trump, bu kez NBA’i karşısına aldı.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiğinden bu yana Amerikan sporları dünyasından pek çok isimle karşı karşıya geldi.

Kamuoyunda çok tartışılan radikal politikaları ve kararları konusunda Başkan’a tepki gösteren atletlere, her seferinde ABD Başkanı Donald Trump’dan sert karşılıklar geldi.

Tartışmanın her iki tarafının da yapıcı bir tutum sergilememesi neticesinde, Donald Trump ve Amerikan sporları oyuncuları karşılaşmaya devam ediyor.

Muhatap bu kez NBA

James, LeBron James Aile Vakfı ve Ohio eyaleti Akron Devlet Okulları ile ortak bir inisiyatifle açtığı yeni okul üzerine CNN sunucusu Don Lemon’a konuşmuştu.

LeBron James, röportaj sırasında spor insanları birleştiren bir aktivite iken Trump’ın bunu halkı bölmek için kullandığını ifade etmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise son süreçte James’in, CNN sunucusu Don Lemon ile röportajına ilişkin Twitter hesabından yapığı açıklamada; “LeBron James televizyonlardaki en aptal adamla röportaj yaptı, Don Lemon. LeBron’u zeki gösterdi ki bunu yapmak hiç de kolay değil.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı’nın LeBron’a ve CNN sunucusuna ilişkin bu yorumu ABD’deki birçok kanaat önderinden tepki, çekmiş toplumun önde gelen insanları LeBron’a destek mesajları yayınlamıştı.

Donald Trump’ın eşi Melanie Trump’ın da LeBron’un gerçekleştirdiği projeye ilişkin olumlu görüşlerini aktararak söz konusu yeri ziyaret edeceğini belirttiği son açıklama ve NBA’nin diğer aktörlerinin LeBron’a gösterdiği destekler şu şekilde;

John Wall; “LeBron’un umursadığınım mı sanıyorsunuz? O’nun saha dışında yaptıklarına saygı duymak zorundasınız. Küçük çocukları kanatları altına alarak birçoğumuzun yolunu açıyor. 10. sınıfta olduğum günden beri beni kanatları altına aldı. LeBron’un yaptıklarını bu pozisyondaki kimse yapmadı.”

Michael Jordan; “LeBron’ı destekliyorum. İçinde bulunduğu topluluk için muhteşem bir iş yapıyor”

Bradley Beal; “Trump’ın tweeti beni akıl almayacak ölçüde sinirlendirdi. İleride çocuklarımın kendi alanlarında başarılı iki Afro-Amerikalının görüşlerinize katılmadıkları için ‘aptal’ olarak adlandırıldığı bir dünyada büyümelerini istemiyorum. LeBron, yaptıkları için bu hafta takdir edilmeliydi, kendisine hakaret edilmemeliydi.”

Karl-Anthony Towns; “Lanet çeneni kapat! Twitter’a parmaklarınla bir şeyler yazmayı bırak da ülkemiz için kalemle bir şeyler hallet”

Donovan Mitchell; “Küçük çocuklar böyle salakça tweetleri görüp de bunların normal olduğunu sanarak büyüdükleri için üzgünüm. Diğer her şeyi boşver de Donald, çocuklar için, geleceğimiz için kötü örnek oluyorsun.”

Nick Young; “LeBron bir gün ABD Başkanı olacak.”

Bill Russell, Muhammed Ali gibi isimlerin ardından bu sporun gezegen üzerindeki en iyi ismi LeBron James, Afro-Amerikan oyunculara ve diğer ırklara yönelik tartışmalarda, çeşitli toplumsal konularda otorite figürüne karşı çıkan geleneği sürdürüyor.

Küresel düzeyde dünyaya bireyciliği, bireyselliği aktaran Amerika’da ise kolektivitenin gücünün bireyselliğe karşı çıkışı kendini göstermeye devam ediyor.

Ata ATEŞ

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here