Hak Ettiği Değeri Göremeyenler: Toronto Raptors

474
NBA
Toronto Raptors Analiz

Kurduğu yapılanma ile günden güne büyüyen ve  Doğu konferasında son 4 sezondur ilk dördün içinde yer alarak play-off yapan Raptors bu sezona da iyi bir başlangıç yaptı. Yoluna dolu dizgin devam eden Kuzey ekibinin performansını sizler için değerlendirdik.

Planladığı uzun süreli yapılanmanın meyvelerini iyiden iyiye almaya başladı Raptors. Geçtiğimiz sezon Doğu’nun yarı finalinde Cleveland’a elenirken, bir önceki sezonda finalde yine Cavs’a boyun eğmişlerdi. Sonuca ulaşamasalar da, en tepeye oynamayı alışkanlık haline getirmeye başladıklarını söyleyebiliriz. Peki bunu nasıl başardılar? Reçeteleri oldukça basit. Draft ettikleri yıldız adayı DeRozan’ın yanına önce Kyle Lowry’yi ekleyerek bu ikiliyle güzel bir çekirdek oluşturdular. Ardından her geçen sene yanlarına “doğru” eklemeler yaparak iyi bir takım kimyası oluşturdular. Takım başarılı bir şekilde devam ederken, rotasyona drafttan yine doğru eklemeler yaptılar. Bu potansiyeller takım kurgusu içerisinde seviye atlayınca, takım da seviye atlamış oldu. Ve bu sezon süre alan oyuncularına baktığımızda büyük bölümünün drafttan geldiğini görüyoruz.  Bu istatistik ne kadar doğru bir planlamayla ilerlediklerinin en iyi göstergesi.

Takımın yıldızı  Demar DeRozan bu sezon tam anlamıyla “all-star” seviyesinde bir performans sergiliyor. Maç başına 34.5 dakika gibi çok ciddi bir süre sahada kalarak 25.0 sayı5.1 asist ve 4.2 ribaund ortalamaları ile takımını sırtlıyor. Takımın bir diğer önemli oyuncusu Kyle Lowry de maç başına 32.8 dakikada, 16.2 sayı, 7.0 asist ve 6.1 ribaund ortalamaları ile başarılı bir performans sergiliyor. NBA’in tecrübeli ismi Serge Ibaka ve günden güne gelişen Litvanyalı pivot Jonas Valenciunas takımın savunma yükünü çekerken, sezonun onlara adına dikkat çeken isimlerinde biri de bu sezon draft edilen 20 yaşındaki OG Anunoby. Çaylak oyuncu maç başına 6.3 sayı, 2.3 ribaund gibi pek parlak olmayan istatistikler ortaya koysa da, takıma kattıkları bu istatikliklerden çok daha fazlası. Genç oyuncunun maç başına 21.6 dakika sahada kalarak, takımın en çok süre alan 4.oyuncusu olması da bunun en büyük göstergesi. Raptors’ın en büyük artılarından biri de benchten aldıkları katkı. Benchten gelen oyuncular bireysel olarak çok dikkat çekici ve başarılı olmasa da, daha önce belirttiğim oturmuş takım kimyası sayesinde ortaya koydukları performans kesinlikle takdire şayan. Tüm bunların etkisinde başarılı bir performans sergileyen Toronto Raptors, çıktığı 40 kaçta 29 galibiyet 11 mağlubiyetle Doğu Konferansında 2. sırada yer alıyor. Hücum performansı üst seviye olan Raptors, maç başına kaydettiği 111.5 sayı ile NBA’in en çok sayı bulan 3.takımı konumunda.

Dünyada ve ülkemizde çok dikkat çekmese de kurduğu yapılanma ile yoluna emin adımlarla yürüyor Toronto Raptors. Adından fazla söz edilmeyen ve bana göre hak ettiği değeri göremeyen Kuzey ekibi Doğu konferansında Celtics ve Cavs ile beraber en büyük şampiyonluk adaylarından biri. En büyük favoriler bu iki takım olarak gösterilirken Raptors bir sürpriz yapabilecek mi, hep beraber göreceğiz.

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here