Guduric: Final Four’da da Takım Olarak Birlikte Oynamaya Devam Etmek Zorundayız (Özel)

Guduric: Final Four’da da Takım Olarak Birlikte Oynamaya Devam Etmek Zorundayız (Özel)
Guduric: Final Four’da da Takım Olarak Birlikte Oynamaya Devam Etmek Zorundayız (Özel)

Turkish Airlines Euroleague Final Four öncesinde, Fenerbahçe Beko’yu Berlin’e uğurlamadan yıldız oyuncu Marko Guduric ile özel bir röportaj yaptık.

Öncelikle Final Four’a kaldığınız için tebrik ederim. Final Four’a gideceğinizi hissettiğiniz bir an ya da bir maç oldu mu?

Hayır, özel bir an ya da maç olmadı. Çok yakın bir seri geçti. Son topa kaldı. Papagiannis ve Diallo arasındaki hava topuna kadar hiçbir şey belli değildi. O an sadece topu çelmesini ve umuyordum ve öyle de oldu ve kazandık. Çok yakın bir seriydi ve o ana kadar Final Four’a kaldık diyemedim. 

Normal sezonda, Fenerbahçe Beko hem 3’lük yüzdesinde hem de üçlük isabet sayısında lig lideriydi. Bunu nasıl başardınız? Bu başarıyı neye bağlıyorsun?

Bence koçun sistemi gerçekten iyi. Topu paylaşmayı ve birlikte oynamayı vurguluyor. Drive edip içeri hücum ederken topu dışarı çıkarmak boş şut bulmamızı kolaylaştırıyor. Bu şutlar kolay oluyor; boşken 3’lük atmak, top sürerken atmaktan daha kolay. Tabii ki Tyler ve Wilbekin gibi bire bir oynayıp kendi şut pozisyonunu yaratan oyuncularımız da var. Genel olarak takım oyunu ve boş şut bulacak şekilde oynamamız bunun sonucu.

Tarık Biberovic’in yüzdesini biliyor musun? 

Evet Tarık harika, müthiş bir sezon geçiriyor. Onun için çok mutluyum, hak ediyor. Fenerbahçe’ye geldiğinden beri onunlayım, 16 yaşında geldi ve her gün çok çalışıyor. Sürekli çalışıyor her zaman salonda, hatta bazen ona yeter eve git biraz dinlen diyoruz. Gece gündüz çalışıyor. Gerçek bir şans elde edemedi aslında ama bu da normal, Fenerbahçe’de çok koç değişikliği oldu ve yeni bir gelen bir koçun da hemen genç bir oyuncuya şans vermesi kolay değil. Sonunda bu yıl, aslında geçen de yıl da başlamıştı, gerçek potansiyelini ve neler yapabileceğini gösterdi. İnanılmaz oynuyor.

Tam olarak yüzdesini biliyor musun?

Evet %50’den fazla. %55 gibi bir şey.

%54.4.

Evet tam olarak bilmiyordum ama tahmin ediyordum. Onun bu kadar yüksek yüzdeyle atması bizim için çok önemli.

Euroleague play-off tarihinde sadece 10 takım saha avantajı olmadan Final Four’a kaldı ve bunların 6’sı da şampiyonluk oldu. Çok büyük bir oran. Fenerbahçe de 2017’de ligi 5. sırada bitirmişti ve şampiyonluk olmuştu. Sence favori takımları baskı olumsuz olarak etkiliyor mu?

Evet hatırlıyorum. Bir sezonda da ligi lider bitirdik ama şampiyonluk olamadık.

Sakatlıklar da çok etkilemişti.

Evet birçok sebep vardı. Genel olarak izlenimim; favori takımlar daha çok yenmek zorunda hissediyorlar ve bu da daha fazla baskı yaratıyor. Bazı takımlar bu yüzden kaybediyor. Her maçı çok ciddi ve konsantre bir şekilde oynamak gerekiyor. 

Monaco – Fenerbahçe Beko maçından Euroleague tarihinde deplasman takımlarının 5. maçlardaki galibiyet derecesi 0-12 idi. Siz 5. Maçı deplasmanda kazanan ilk takım oldunuz. 5. maça ve bu tarihi galibiyete nasıl hazırlandınız? 

Burada 4. maçı kaybettikten sonra 5. maç kolay olmayacaktı. Açıkcası 4. maçta hepimiz burada kutlamak istiyorduk ama olmadı hepimiz üzüldük. Dürüst olmak gerekirse, ben inançlı biriyim ve herkese bu mağlubiyetin de bir “neden” için olduğunu söyledim. Böyle olması daha iyi olcaktı belki de; buna inanıyordum. Soyunma odasında bu maçı kaybetmemizin de bir sebebi vardır dedim. Monaco’da yenebileceğimize ve bunu başaran ilk takım olabileceğimize inanıyordum. Öyle de oldu. Diğer maçlar gibi hazırlandık. Bir bir takım gibi oynadık. Daha önce de söylemiştim, bizim sistemimiz bu, bizim takım kimliğimiz bu. Final Four’da da takım olarak birlikte oynamaya devam etmek zorundayız.

Ve son sorum: Real Madrid’i bir kenara koyarsak, Avrupa’nın en iyi taraftar gruplarından 3’ü Berlin’de olacak. Orada nasıl bir atmosfer bekliyorsun? Fenerbahçe taraftaları için bir mesajın var mı?

Tabii ki orada harika bir atmosfer bekliyoruz. Umarım bir olay da olmaz. Ailelerimiz de orada olacak. Umarım Türk ve Yunan taraftarlar sorunsuz bir şekilde oradan ayrılırlar. Almanya’da çok sayıda Türk olduğunu biliyorum. Oraya gittiğimizde, Berlin’de Münih’te her zaman Türk taraftarlar salonu dolduruyor ve kendi sahamızda gib oynuyoruz. Hangi taraftarların ne kadar bilet satın alabildiğini bilmiyorum ama orada çok sayıda Fenerbahçe formalı taraftar olacak ve bizi destekleyecekler. Türkiye’deki insanlar da bizimle olacak. Biz de onları gururlandırmaya çalışacağız.

Sence Berlin sarı mı olacak?

Öyle umuyorum. İnşallah.

Çok teşekkür ederim. İyi şanslar ve başarılar diliyorum. 

(Not: Yeni fotoğrafı yükleyemediğimiz için eski bir röportaj fotoğrafını kullandık şimdilik)

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz