Giannis Antetokounmpo’nun Hikayesi

11393
Giannis Antetokounmpo, Jordan'ın Rekoruna Ortak Oldu

NBA takımlarından Milwaukee Bucks forması giyen Giannis Antetokounmpo, bu sezon gösterdiği  olağanüstü performans ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazandı. “Greek Freak” lakaplı Giannis’in de NBA’e damga vurmuş bazı yıldızlar gibi zor bir hayat hikayesi var. İşte mücadeleyle dolu Giannis Antetokounmpo’nun hayat hikayesi sizlerle. Gelin onu biraz daha yakından tanıyalım…

1994’te Atina Sepolia’da doğan Antetokounmpo’nun ailesi 1991’de Nijerya’dan kaçak yollarla göç etmiş. Annesi ve babası tarlalarda amelelik yaparak hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Yunanistan’ı sevdikleri için oradaki kültürü benimseyen aile oğullarına kökeni Moğolca olan ve merhametli Tanrı anlamı taşıyan Giannis adını koymuşlar.

Kaçak olarak geldikleri ülkede her an sınır dışı edilme korkusuyla yaşan aile, 4 çocuk ile çok zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyordu. Kardeşleri tarlalarda çalışırken Giannis’de henüz 12 yaşında sokaklarda orjinal olmayan çakma olarak hitap edilen gözlük ve saatler satarak kendi harçlığını çıkarıyordu. Diğer kardeşlerinin aksine Antetokounmpo ayrıca okula da gidiyor ve sporunu yapıyordu.

Giannis Antetokounmpo’nun Hikayesi

Giannis o zorlu günleri; “Bunları bir kenara atamam. Artık bitti, her şey geçmişte kaldı.’ diyemem. Bu her zaman benimle birlikte gelecek. Bu şekilde çalışmayı o günlerde öğrendim. Akşam yemeğine yeterli parayla eve gidebilmek için bütün gün satış yapabilir, turistlere Noel ilahileri söyleyebilirdi. Önceki hayatı ile şimdiki hayatı arasındaki en büyük farkı, Ne olacağı hiç bir zaman kesin değildi. Şimdi ise çalıştığım zaman karşılığını alıyorum. Bu hayatımdaki en güzel his.” şeklinde anlatıyor.

18 yaşına geldiğinde ise hayat onun için daha da zorlaşmaya başlıyordu. Kaçak olarak yaşayan Giannis’in hiç bir ülkeden pasaportu yoktu. Nijerya’da doğumuna dair bir başvuru yapamadığı için, Yunanistan’da göçmen olduğu için pasaport vermiyordu. Devletsiz ve belgesizdi…

Yaşıtlarından çok daha büyük ve güçlü bir fiziğe sahip olan Giannis, fizğini boş zamanlarında oynadığı basketbolda kullanmaya başladı. Amatör klüplerde oynayarak basketbola ısınan Greek Freak, zamanla basketbola daha fazla zaman ayırmaya başladı. Atletikliği ile fark yaratan Giannis kısa sürede koçların ve izleyenlerin kim bu çocuk sorusunu sormasını sağlamıştı.

Sokaklarda zor şartlarda birşeyler satarak hayatını geçiremeyeceğini anlayınca şansını basketbolda denemeye karar verdi. Düzenli antrenmanlara gidiyor, tek başına saatlerce sokakta şut çalışıyordu. Ve 18 yaşında, Yunanistan ikinci ligde mücadele eden “Filathlitikos” takımıyla anlaştı.

Giannis Antetokounmpo'nun Hikayesi

Ailesi ve kendisi için daha iyi bir yaşam sağlamak adına Giannis kendini basketbola adamaya karar vermişti. Kısa zamanda adından söz ettirmeye başlamıştı ve çabalarının karşılığını almaya çok yaklaşmıştı. Filathlitikos’un yıldızını izlemek için takımlar scout ekiplerini yollamaya başladı. Olağanüstü fiziği ve oynadığı basketbol ile sonunda NBA gözlemcilerinin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Scoutlar Giannis’i canlı olarak izlemek için Filathlitikos antrenmanına gelmişlerdi. Artık NBA onu çağırıyordu…

Draftlara çağırılan Giannis, drafta girmeden önce İspanya’nın Zaragoza takımıyla anlaşma imzalamıştı. Avrupa’da daha üst bir seviyede oynamak düşünceleri olsada daha sonra 2013 NBA’draftlarına girmeye karar verdi.

Giannis Antetokounmpo'nun Hikayesi

NBA takımlarından Milwaukee Bucks tarafından keşfedilen Giannis, draftlara girmeden yaklaşık 1 ay önce Yunan hükümeti bir anda genç yıldıza pasaport çıkarttı. Tarihler 30 Temmuz 2013‘ü gösterdiğinde, Milwaukee Bucks tarafından 15. sırada seçildi ve ilk çaylak kontratını imzaladı.

Giannis Antetokounmpo'nun Hikayesi

Çaylak sezonunda ligin en genç oyuncusu seçilen Giannis’in boyu 5cm daha uzamıştı. Harika bir performans sergileyen Greek Freak ile Bucks yönetimi masaya oturdu ve sözleşmesini uzattı. Greek Freak lakabını artık daha çok duymaya başlayacaktık.

Üstün fiziğini çok iyi kullanan ve çalışmayı çok seven, azminin yanında hırsını hiçbir zaman kaybetmeyen Giannis yeni sezon başlamadan bir çok NBA efsanesinin beğenisini ve ilgisini çekmişti. Acaba bu kadar mı iyi diye düşünürken, ilk altı karşılaşmasının toplamında 200+ sayı, 60+ ribaund, 30+ asist ve 10+ top çalma istatistikleriyle tarihe geçti !!

Adını tüm dünyaya duyuran Greek Freak eski günlerini unutmuyor ve; “4 yıl önce olduğum yeri, sokakları ve şu an olduğum yeri, çocuklarıma torunlarıma hatta onların torunlarına bakabileceğim şu anı karşılaştırıyorum. Bunu ukala veya saygısız olarak söylemiyorum ama bu çılgınca bir hikaye değil mi?” şeklinde ifade ediyor.

Hayat, insanın cesaretine göre büyür veya küçülür. Hayatınızı ortaya koymazsanız, hayatınızı kazanamazsınız…

2017’de yazdığım bu başarı hikayesi bu gün MVP ödülüyle taçlandı. Yolun açık olsun Greek Freak!

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here