Fenerbahçe Zorlanmasına Rağmen Kazandı

315
THY EuroLeague
Fenerbahçe Doğuş, 2. yarı fişi çekti

THY Euroleage’in 16. Haftasında temsilcimiz Fenerbahce Doğuş, İspanyol ekibi Baskonia’yı konuk etti. Maç öncesi Fenerbahçe Doğuş 15 maçta aldığı 9 galibiyet ile Euroleage’de 5. sırada yer aldı. Baskonia ise 7 galibiyet ile 11. sırada 16. haftaya girdi. Maç boyunca pota altını savunmada zorlanan Fenerbahce Fenerbahçe Doğuş, özellikle son periyottaki etkili oyunuyla parkeden 79-74 ile galip ayrılmasını başardı.

Maçın 3. Periyodunun sonunda talihsiz bir sakatlık geçiren James Nunnally ile ilgili maç sonunda Zeljko Obradovic, James Nunnally ile ilgili gelen haberlerin iyi olduğunu; Jan Vesely’nin ise aşil tendonunda problem olduğu için riske edilmediğini açıkladı.

Fenerbahçe Doğuş Marko Guduric 18 sayı ile en skorer ismi oldu. Brad Wanamaker 16 sayı, Jason Thompson 12 sayı 10 ribauntla galibiyette pay sahibi oldular. Baskonia’da Tornike Shengelia’nın 15 sayı 6 ribauntluk performansı mağlubiyete engel olamadı.

Maçın ilk dakikaları takımların hücumlarda boş atışların bulduğu hücumlarla basketler atıldı. Fenerbahce Doğuş pota altında Thompson, dış atışlarda Bobby Dixon ve Guduric ile sayılar ürettiği ilk 5 dakikada 12-11 üstünlük sağladı. Baskonia’nın faul hakkını erken doldurması savunmada yumuşak kalmasını sağladı. Bunu etkili hücumlarla değerlendirmesini bilen temsilcimiz Thompson ve Jan Vesely pota altında rahat sayı imkanı buldu. Baskanio’da Tornike Shengelia ve Matt Janning ile skor buldu. Son dakikaları daha etkili oynayan konuk ekip Baskonia, yakaladığı seri ile ilk periyodu 22-18 önde kapadı.

İkinci periyoda Vesely’in kısa süreli savunma ve hücumda etkin olurken, Baskonia pota altını etkili kullandığı ilk dakikalarda yakaladığı seriyle skoru 7 dakika kala 29-21’e getirdi. Alınan mola sonrası savunmada biraz toparlanan Fenerbahce Doğuş, hücumda da topu doğru yönlendirmesiyle ilk yarının son 5 dakikasına 31-29 geride girdi. Pota altı savunmasında yardım savunmasının kötü olmasını iyi değerlendiren Baskonia, ilk yarıyı 38-36 önde geçti.

İlk yarıda Fenerbahce Doğuş, pota altında yaşadığı yardım savunması eksikliği başını ağrıtan en önemli etken oldu. İkinci devre için temsilcimizin savunmada agrasifliğini arttırması ve pota altında uzunlara daha iyi yardım savunması getirmesi gerekir. Fenerbahce Doğuş ilk yarıda sadece 4 faul yapması savunmada biraz yumuşak kalmasına neden olan etkenlerden birisi olarakta görülebilir. İlk yarıda rakibinin savunmada yaşadığı zaaflarını, doğru ikili oyunlarla cezalandıran Baskonia skor bulmada sorun yaşamadı.

Üçüncü periyot başında savunmadaki sıkıntıları devam eden Fenerbahce Doğuş, hücumda Guduric ve Melli ile bulduğu dış atışlarla skoru periyodun ilk 5 dakikasınfa 50-49’a getirdi. Kalan dakikalarda tansiyonun yüksek olduğu maçta bitime 2 dakika kala James Nunnally’in talihsiz sakatlığıyla maçın durmasına neden oldu. Kalan 2 dakikada daha etkili olan Fenerbahce Doğuş final periyoduna 63-59 önde girdi.

Final periyoduna oyunun iki yönünde de kararlı başlayan temsilcimiz Fenerbahce Doğuş, rakibin yaptığı faullerden bulduğu serbest atışlarla bitime 7 dakika kala skoru 72-63’e getirmesini bildi. Brad Wanamaker’in etkili olduğu bu dakikalarda Fenerbahce Doğuş skor bulmada sıkıntı yaşamadı. Maçın son 5 dakikasına Fenerbahce Doğuş 6 sayılık avantajla girdi.(73-67) Kalan dakikalarda Baskonia’nın 6-0’lık serine karşılık Fenerbahçe Doğuş, hücumda sakin kalıp süreyi de kullanarak parkeden 79-74 galip ayrılmasını bildi.

Hüseyin POLAT

 

 

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz