Fenerbahçe Sakat Gecenin Galibi

257
Fenerbahçe Sakat Gecenin Galibi
Fenerbahçe Sakat Gecenin Galibi

FENERBAHÇE ZOR GECEDE BASKONIA’YI KONUK ETTİ

Sevgili basketbolseverler Münir Özkul ve Aydın Boysan’ı kaybettik mekanları cennet olsun. Hepimizin başı sağolsun.

Size ilk önce biraz Baskonia Basketbol Takımı’ndan bahsetmeliyim. Çünkü, İspanya’da spor denince akla ya Barcelona ya Real Madrid gelir! Oysa Baskonia, “BASK BÖLGESİNİN” adeta temsilcisidir! Bu bölge 1979 yılından itibaren özerk olarak yaşamaktadır (İspanya’nın kuzeyi). Bask dili özeldir ve İspanyolca dışında özel bir dildir. Devlet dairelerinde Bask dili bilenler çalıştırılır. Onlar için basketbol çok önemlidir. Ellerinden gelse sadece kendi bölgelerinin gençlerini oynatmak isterler. Ancak ulusal alanda rekabet edebilmek için yabancı oyunculara kapılarını açmışlardır. Coach asla kadro kuramaz. İnanılmaz bir “oyuncu takip ekibi vardır.” Onlar tüm dünyayı araştırırlar. Asla sponsorsuz kalmazlar. Yine de çok paraları olmaz az bütçe ile iyi kadro kurarlar. İyi mukaveleler neticesinde sattıkları oyunculardan büyük paralar kazanırlar. NBA’e oyuncu yollama konusunda rakipsizdirler. Perasovic Baskonia ile final oynadı ama o kadroyu asla Perasovic kurmadı. “Başkan Antonia Querrejefa’ya bağlı oyuncu takip ekibi, oyuncu işini halleder.” 1959 yılında kuruldular. 3 lig kupası, 6 İspanya kupası, 4 Süper kupa kazandılar. Şaşırtıcı bir durum! Her yerdekinin tersine, futbol takımları, basketbol şubesine bağlıdır!

FENERBAHÇE 79-74 BASKONIA

Fenerbahçemizin bu sene Avrupa’da yine şampiyon olmasını çok ama çok istiyoruz. Udoh gibi oynamasını istediğimiz Thompson ve Bogdonovic’i aratmamasını beklediğimiz Guduric ile normal sezonu, puan cetvelinde ilk dörtte bitirmek istiyoruz. Bu basketbol dünyamızın ve Türkiye’nin beklediği netice. Salon olarak Avrupa’nın en baba takımlarını yakaladık. Seyirci, basketbolu hakemler kadar öğrendi ve maç anında onlara “düdük çalmasını belletir hale geldi.” Bu çok önemliydi ve ulusal başarı sayılır. İşte bu.

Thompson “pabuç pahalı” diyerek sahaya emeğini daha çok vermeye başladı ve aldığı süre çoğaldı. 12 sayı 10 ribaundla katkı sağlamasına rağmen UDOH çizgisini yakalamak için “daha çok fırın ekmek yemesi” gerekli. Bogdonovic performansını mumla aramamıza rağmen Guduric ilk kez çok agresif oynadı ve 18 sayı, 3 ribaund, 3 asist ile takımın en kritik anlarda skoreri oldu. Sloukas çok dağınık oynuyor, zor anlarda top kaybediyor. Form durumu iyi değil. Sinan bu kadroya yeni transfer gibi, top eline gelince genç oyuncu gibi titriyor! Oysa takımın kader oyuncusu olabilir. Dixon hala Obradovic’in gözüne giremediği için oyuna da bir giriyor sonra ara da bulasın! Melli 9 sayı atmasına rağmen ara sıcak gibi mecbur olmasa potaya bakmayacak. Oysa ona öyle ihtiyaç var ki! Vesely’nin aşil tendonunda çekme olunca risk edilmeyip kenara alındı.

Maçın 3. çeyreğinde son 1.42 dakika kala Nunnally smaç vururken dengesini kaybedip başının üstüne düştü. Seyreden herkes çığlık attı gerçekten çok tehlikeli bir düşüştü. Ancak hastaneden iyi haberler geldi. Biz de “geçmiş olsun Nunnally” diyoruz. İyi olmana sevindik. Wanamaker MVP oldu. Aslında şaşırmadım. Attığı 16 sayıyı her maç atabilir, hatta tüm maçlarda MVP olabilir. Yeter ki kendini maça versin. İlk çeyrek 18-22 ikinci çeyrek 36-38 üçüncü çeyrek 63-59 ve maçın sonucu 79-74 lehimize.

Aslında ucu ucuna kazandığımız bir maçtı. Baskonia asla kötü oynamadı. Her takımın başının belası olacak bir ekip. Shengelia 15, Timma 10, Voigtmann 11, Janning 10 sayı attılar. Ayrıca Poirier, fizik olarak çok beğendiğim bir oyuncu. Böyle bir oyuncu Obradovic’in eline geçse ikinci senede resmen bir numara olur. Neyse ki sakatımız bol bir maçta hiç olmazsa 10. galibiyetimizi aldık. Tebrikler Fenerbahçe. Basketbolu inanılmaz yaşayan tribün seyircisini alkışlıyorum. Fenerbahçe Doğuş Avrupa’yı yakaladı ve geçti.

İsmet Badem

Fenerbahçe Doğuş – Baskonia maçının özeti:

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz