Fenerbahçe Doğuş-Baskonia Vitoria Play-Off Eşleşmesi Analiz

930
THY EuroLeague
Fenerbahçe Doğuş-Baskonia Vitoria Play-Off Eşleşmesi Analiz

Thy EuroLeague’de 2017-2018 normal sezon maçları tamamlandı. Normal sezonu 2. sırada tamamlayan temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş, sezonu 7. sırada bitiren Baskonia Vitoria Gasteiz ile eşleşti.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş ev sahibi avantajına sahip ve 3 galibiyete ulaşan takım Final Four’a kalacak. Tecrübeli koç Zeljko Obradovic önderliğinde Fenerbahçe Doğuş’un ilk hedefi Baskonia Vitoria’yı eleyerek Final Four’a kalmak. Fenerbahçe geçen sene kazandığı Euroleague şampiyonluğu ünvanını Belgrad’da da korumak isteyecektir. Baskonia Vitoria ise bu play-off eşleşmesinde sürpriz yapıp Fenerbahçe Doğuş’u elemek isteyecektir.

Fenerbahçe Doğuş, Baskonia Vitoria Gasteiz ile Thy EuroLeaue normal sezonda  2 defa karşılaştı. İki maçı da temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş kazandı. İspanya’da oynanan maçı 83-69 kazanan Fenerbahçe, İstanbul’da oynanan maçı da 79-74 kazandı. İki takımda da play-off serisi öncesi sakatlık sorunu bulunmuyor. Thy EuroLeague normal sezonunda Fenerbahçe Doğuş 21 galibiyet 9 mağlubiyet, Baskonia Vitoria 16 galibiyet 14 yenilgi aldı. Fenerbahçe Doğuş evinde 10 galibiyet 5 yenilgi, deplasmanda 11 galibiyet 4 yenilgi aldı. Diğer yandan Baskonia Vitoria evinde 10 galibiyet 5 yenilgi, deplasmanda 6 galibiyet 9 yenilgi aldı. Baskonia play-off’a gelirken son 7 Euroleague maçında 6 galibiyet aldı, Fenerbahçe Doğuş ise Euroleague normal sezonun 2. devresindeki 15 maçta 12 galibiyet aldı.

İki takım için dikkat çeken takım istatistikleri belirtelim. Baskonia Vitoria hücumda gayet başarılı istatistiklere sahip bir takım. Euroleague’de en fazla sayı atan 3. takım(82.9 sayı ortalamasıyla) ve en fazla asist yapan 2. takım(19.80 asist ortalamasıyla) . Fenerbahçe Doğuş ise savunma konusunda Euroleague’in en iyi 2 takımından biri konumunda(Fenerbahçe ve Olympiakos) Fenerbahçe Doğuş Euroleague’in en az sayı yiyen takımı konumunda. (73.6 sayı ortalamasıyla)

Baskonia Vitoria atıp, yemeyi seven bir takım Fenerbahçe Doğuş ise maçın temposunu kendi ayarlamak ister, maçın skorunu aşağıda tuttuğu an Fenerbahçe Doğuş’u yenmek çok zordur. Fenerbahçe Doğuş Euroleague’de 74 ve altında sayı yediği 17 maçın 15’ini kazandı. Fenerbahçe Doğuş bu seneki 2 Euroleague maçında olduğu gibi Baskonia’ya ters gelen bir takım. Baskonia Vitoria hızlı hucüm taktiğiyle oynayarak maçın hızlı tempoda ve daha çok hücumlu geçmesini isteyecek, Fenerbahçe Doğuş ise tam tersi. Oyun kontrolünü elinde tutarak, maçta daha az hücum olmasını isteyerek, 24 saniyeyi daha fazla kullanacaktır. Şimdi size önemli bir bilgi vereyim Baskonia Vitoria 80 sayının aşağısında attığı 9 maçta 9 yenilgi aldı. Fenerbahçe Doğuş normal sezonda oynadığı 2 Baskonia maçında  da 80 sayı altında sayıya izin vermişti. Fenerbahçe play-off serisindeki maçlarda da rakibini 80 sayı altında tutarsa turu cebine koyar. Yani temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş için kilit konu savunma.

Fenerbahçe Doğuş savunmada Baskonia Vitoria’dan Jayson Granger, Rodrigue Beaubois ve Tornike Shengelia gibi etkili hücum silahlarına özel önlem alacaktır. Brad Wanamaker kafasını tam olarak maça verirse Jayson Granger’i sahadan siler, ama Brad Wanamaker’in sağı solu belli olmuyor. Keza Kostas Sloukas içinde aynı şeyler geçerli. Fenerbahçe Doğuş çok iyi oyun kuruculara sahip ama aynı zamanda da çok dengesiz oyun kurucu ikilisine sahip. Baskonia Vitoria Jayson Granger ve Marcelinho Huertas gibi 2 tecrübeli guard ikilisine sahip ve Fenerbahçe Doğuş’ta Brad Wanamaker ve Kostas Sloukas guard ikilisi onlara karşı iyi oynamak zorundalar, yoksa Fenerbahçe Doğuş seride zor anlar yaşayabilir. Bu seride pota altında da zorlu mücadeler bizi bekliyor. Fenerbahçe Doğuş’ta Jan Vesely,Jason Thompson, Nicolo Melli, Baskonia Vitoria’da Tornike Shengelia, Vincent Poirier, Johannes Voigtmann gibi önemli uzunlar var.

Thy Euroleague normal sezonunda 2 kez karşılaşan takımların şimdi de o maçlarda takımların dikkat çeken oyuncularını yazacağım. Yani hangi oyuncular ters geliyor onu görebilmek amacıyla bunu göstereceğim.

Fenerbahçe Doğuş’ta Baskonia’ya karşı oynanan iki maçta etkili isimler; Brad Wanamaker 13.5 sayı 6 ribaunt 4 asist, James Nunnally 10.5 sayı 3 ribaunt 2 asist, Marko Guduric 10 sayı 2ribaunt, Jan Vesely 9.5 sayı 5 ribaunt 3.5 asist, Nicolo Melli 9.5 sayı 3 ribaunt 1 asist, Kostas Sloukas 9 sayı 5 asist 2 ribaunt ve Luigi Datome 6.5 sayı 3.5 ribaunt ortalamalarıyla oynamışlar. Baskonia’da Fenerbahçe Doğuş’a karşı; Tornike Shengelia 14 sayı 3.5 ribaunt 2 asist, Jannis Timma 10 sayı 3 ribaunt 1.5 asist, Johannes Voigtmann 7 sayı 5.5 ribaunt, Rodrigue Beaubois 7 sayı 1.5 asist, Jayson Granger 6.5 sayı 5.5 asist, Marcelinho Huertas 6 sayı 4 asist 2 ribaunt ve Vincent Poirier 5 sayı 4.5 ribaunt ortalamalarıyla oynamışlar.

Fenerbahçe Doğuş’un kısalarının iki maçta da Baskonia kısalarına karşı bariz üstünlük sağladığını istatistiklerde görüyoruz.

Thy Euroleague normal sezonda Fenerbahçe Doğuş’un en skorer ismi 12.9 sayı ortalamasıyla Jan Vesely, Baskonia Vitoria’nın ise 13.9 sayı ortalamasıyla Tornike Shengelia. Fenerbahçe Doğuş’ta en fazla ribaunt alan 5.2 ribaunt ortalamasıyla Nicolo Melli, Baskonia Vitoria’da 6.2 ribaunt ortalamasıyla Tornike Shengelia. Fenerbahçe Doğuş’ta en fazla asist yapan 5 asist ortalamasıyla Kostas Sloukas, Baskonia Vitoria’da 5.3 asist ortalamasıyla Jayson Granger.

Fenerbahçe Doğuş-Baskonia Vitoria play-off serisi maç programı;

İlk maç 18 Nisan Çarşamba günü 20.15’de Ülker Sports Arena

İkinci maç 20 Nisan Cuma günü 20.45’de Ülker Sports Arena

Üçüncü maç 24 Nisan Salı günü 22.00’da Fernando Buesa Arena

Gerek kalması durumunda;

Dördüncü maç 26 Nisan Perşembe 22.00’da Fernando Buesa Arena

Gerek kalması durumunda;

Beşinci maç 1 Mayıs Salı günü Ülker Sports Arena’da (saati belli olmadı)

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here