Fenerbahçe Beko vs. AX Olimpia Milano: Fark

Fenerbahçe Beko vs. AX Olimpia Milano: Fark

Fenerbahçe Beko, Turkish Airlines EuroLeague’deki yeni randevusunda AX Olimpia Milano’yu ağırladı. İlk çeyrek, her iki takım da yayın gerisinden yüksek yüzdeyle şut attı ve yoğun tempoyla hücum etti. Milano ekibi adına Shavon Shields’in ve Zach LeDay’ın üçlük performansı sürükleyici oldu. Fenerbahçe Beko tarafı Danilo Barthel’in, Nando de Colo’nun ve Lorenzo Brown’ın üçlükleriyle rakibine etkili cevaplar verdi. Çeyreğin son topunda Dyshawn Pierre’in attığı üçlük de sarı-lacivertlilere moral aşıladı.

Kafa kafaya geçen ilk çeyreğin ardından Fenerbahçe Beko hücumda çözülmeye başladı. Nando de Colo’nun peş peşe yaptığı iki top kaybını AX Olimpia Milano affetmedi. Malcolm Delaney, perimetrede kendini hatırlatarak ve Nando de Colo’nun pas hatasını turnikeyle değerlendirerek Zach LeDay’le beraber 2. çeyrekte Fenerbahçe Beko’nun momentumu yakalamasına set çekti. Fenerbahçe Beko cephesinde Danilo Barthel, çizgi gerisindeki istikrarını sürdürdü ama Barthel’in üçlük katkısı da Fenerbahçe Beko’nun mental dağınıklığını önleyemedi. Dyshawn Pierre’in yaptığı steps, 2. çeyrekteki bu psikolojik savruluşun en bariz örneğiydi.

Fenerbahçe Beko vs. AX Olimpia Milano: Fark

3. periyodun başında Nando de Colo, Barthel’in zarif asistini akılcı bir backdoor katla değerlendirdi. İlk yarıda daha çok dış şutlarıyla ön plana çıkan Barthel, bu bölümde alçak post oyunlarıyla Fenerbahçe Beko hücumlarına hayat verdi. Ancak 3. periyotta Ahmet Düverioğlu’nun oyunu döndürme çabasını vurgulamak gerektiği fikrindeyim. Ahmet hücum ribauntlarında ve müdafaada rakibi hataya zorlayan hamleleriyle Fenerbahçe Beko’nun aradığı kıvılcımı ateşlemeye çok yakındı ama gayretleri sonuçsuz kaldı. Lorenzo Brown’ın ve Ali Muhammed’in bu periyotta beklentilerin altında kalması, akabinde Shavon Shields ve Sergio Rodriguez uyanıklığından gelen basket fauller Fenerbahçe Beko’nun gardını iyice düşürdü.

Kokoskov kısalardan beklediği verimi alamayınca son periyotta Leo Westermann’ı sahaya sürdü. Öte yanndan Ahmet Düverioğlu, final periyoduna etkileyici bir smaçla adım attı. Ardından Westermann’la işbirliği yaptığı ikili oyunu basketle bitirdi. Ahmet’in hırsıyla damga vurduğu bu boyalı bölge sekansını, Gigi Datome’nin dip çizgiden gelip bıraktığı gözyaşı damlası takip etti. Bu kısımdan sonra Westermann’ın yersiz no-look pas denemeleri yüzünden yaptığı top kayıplarıyla asistlerinin harmanlandığı gelgitli bir kesite geçtik. Westermann, sıradaki asistleriyle ve üçlükleriyle hatalarını telafi ettiğinde Ettore Messina’nın talebeleri Ataşehir galibiyetini çoktan cebine koymuştu.

Fenerbahçe Beko’nun EuroLeague’deki kazanma hasreti sürüyor. Alba Berlin karşılaşmasına kıyasla daha konsantreydi ve mücadeleciydi ama bu da yetmedi. Elbette AX Armani Milano’nun bol opsiyonlu ve kalite/tecrübe çıtası yüksek bir kadroya sahip olduğunu göz ardı edemeyiz. İki takım arasında ciddi bir düzey ve organizasyon farkı mevcut. Fenerbahçe Beko belirgin bir oyun kurucu sıkıntısı çekerken Milano, Delaney ve Rodriguez gibi iki elit oyun kurucuya sahip. Ayrıca Fenerbahçe Melih Mahmutoğlu, Ali Muhammed, Nando de Colo, Jarell Eddie gibi önemli şutörlerinden yeterli üç sayı verimi alamadı. 19 top kaybı da yenilginin bir başka göstergesi. Milano ise guardların etkinliği ve topun değerini bilmek konusunda Fenerbahçe’den üstündü.

Kokoskov’un Leo Westermann’a eğer takımda kalacaksa daha fazla süre ve sorumluluk vermesi gerekiyor. Westermann, Perez’in yokluğunda mutlaka kazanılmalı. Fenerbahçe Beko’nun hedeflerinden sapmaması için oyun kurucu sorununu mutlaka çözmesi gerekiyor.

Mehmet Şükrü Özen

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz