Fenerbahçe Beko, Kyle O’Quinn ile Anlaşmaya Vardı | Analiz

865
Fenerbahçe Beko, Kyle O'Quinn ile Anlaşmaya Vardı | Analiz

Fenerbahçe Beko, 30 yaşındaki Birleşik Devletli uzunla sezon sonuna kadar anlaşmaya vardığını duyurdu. Peki, kimdir Kyle O’Quinn ve Fenerbahçe’ye neler verebilir?

Kyle O’Quinn, 2012 NBA Draft’ında Orlando Magic tarafından 49. sıradan seçildi. Orlando Magic, New York Knicks, Indiana Pacers ve son olarak Philadelphia 76ers ile NBA’de geçirdiği 8 senede, 65’i ilk beşte olmak üzere, toplamda 472 maça çıktı. Oynadığı maçlarda maç başına 14.2 dakika süre alırken; 5.4 sayı, 4.6 ribaunt, 1.4 asist ortalamalarını yakaladı.

Fenerbahçe Beko, Kyle O’Quinn ile Anlaşmaya Vardı | Analiz – New York Knicks formasıyla

Kyle O’Quinn, Vesely’nin de eskisi kadar sertlik katamadığını düşünürsek pota altı sertliğini arttıracak iyi bir sezon ortası transferi. Takım içi atmosferi olumlu etkileyecek iyi de bir karakter. Çok üst düzey diyemesem de ortalamanın üstünde bir oyun aklı var. En iyi özelliği ribauntları. Onun dışındaysa top dağıtabilir, çember koruyabilir, üçlük olmasa da alan açmak için orta mesafe atabilir. Avrupa üçlüğünün NBA üçlüğünden daha yakın olduğunu düşünürsek belki üçlük de atabilir. En büyük eksisi, ayaklarının yavaş olması. İyi bir boyalı alan savunmacısı olsa da adam değişme savunmasında iyi değil.

Jan Vesely ile birbirlerini iyi tamamlayacaklarını düşünüyorum ama bu denklemde sene başında da olduğu gibi Danilo Barthel’in 4 numara geçmesi gerekecek. Barthel’in sezon başında bu rolde oynadığındaki düşük performansını göz önünde bulundurduğumuzda soru işaretleri de mevcut. Ama yine de Barthel’in özgüvenini kazanıp dış atışını istikrara sokması, bu soru işaretlerini bir nebze olsun gideriyor.

Sonuç olarak; Fenerbahçe Beko tam da aradığı bölgeye, aradığı profile benzer bir oyuncu transferi yaptı. Real Madrid’in Alex Tyus’ı aldığı ara transfer penceresinde Kyle O’Quinn transferi gayet iyi bir hamle. Joffrey Lauvergne örneğinde gördüğümüz gibi sezon ortası transferleri her zaman bir risk barındırır ama O’Quinn’in savaşçı karakteri bu riski hayli düşük tutuyor. Umarım hem Fenerbahçe’ye hem de Türk basketboluna katkıda bulunur.

Bilal Aksoy

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz