EuroLeague’den Giannakopoulos’a Soruşturma

709
THY Euroleague
EuroLeague’den Giannakopoulos’a Soruşturma

Turkish Airlines EuroLeague’den yapılan açıklama ile kişisel Instagram hesabında paylaştığı gönderiler nedeniyle Panathinaikos kulübü sahibi Dimitris Giannakopoulos’a soruşturma açılacağı belirtildi.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Turkish Airlines EuroLeague’de geçen sezonki playoff serisinden bu yana Fenerbahçe ile oynanan maçların öncesinde ve sonrasında yaptığı paylaşımlarla tepki çeken olaylı isim Dimitris Giannakopoulos’a EuroLeague tarafından soruşturma açıldı.

Kulüp sahibi Giannakopoulos, ilk olarak geçtiğimiz sezon playoff serisi sürecinde yaptığı paylaşımlarla dikkat çekse de kendisine olan tepkiler Zeljko Obradovic ile yaptığı görüşmenin ses kaydını yayınlamasıyla çığ gibi büyümüştü. Ardından yine yaptığı paylaşımlara devam eden Giannakopoulos, Fenerbahçe Doğuş başantrenörü Zeljko Obradovic’in Panathinaikos’tan ayrılmasıyla ilgili memnuniyetsizliğini defalarca dile getirmiş ve Sırp çalıştırıcıya yönelik göndermeli paylaşımlar da yapmıştı.

Son olarak “Tüm Türk takipçilerime” şeklinde başlayan ve sinkaflı bir küfür içeren Instagram paylaşımıyla tepki çeken Giannakopoulos için EuroLeague tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumartesi günü Panathinaikos Basketbol Kulübü sahibi Dimitris Giannakopoulos tarafından kişisel Instagram hesabında yapılan yorumlar nedeniyle EuroLeague Basketball, özellikle de söz konusu en önemli katman, taraftarlar olduğu zaman rekabetten böylesi davranışların silinmesi için mümkün olan tüm çabaları sarf edeceğini açıkça ve kesin bir şekilde ortaya koyar. Taraftarları korumak ve tüm pay sahiplerine azami ölçüde saygı göstermek EuroLeague Basketball ailesindeki tüm üyelerin (yönetim, oyuncular, koçlar, hakemler vb.) sorumluluğundadır.

Aynı şekilde, tüm EuroLeague Basketball üyeleri, kamuya mâl olmuş kişilikler oldukları için taraftarlar ve gençler üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve bu etki önemli bir sorumluluk bilinci ile kullanılmalıdır. Rekabet ve mücadele, Avrupa spor kültürünün merkezinde yer almaktadır. Bunu anlamakla birlikte, turnuva organizasyonları ve yönetici organların örnek olması ve tüm bunların bir saygı ve hüsnü niyet çerçevesinde anlaşıldığını aktif biçimde sürekli göstermesi; sporun insanları provokasyon yerine tutku ile birleştiren bir köprü olarak kaldığını garanti etmesi gerekmektedir.

EuroLeague Basketball, Giannakopoulos tarafından yapılan son açıklamaların azami ciddiyet seviyesine çıktığına ve lig ile Panathinaikos da dahil kulüplerin imaj ve itibarı için ciddi hasar yarattığına inanmaktadır. Kulüp, son yıllarda sahadaki performansı sayesinde uluslararası düzeyde elit bir itibar kazanmıştır. Bu itibar, bireysel bir kötü davranış tarafından bu şekilde gölgelenmemelidir.

Bu tip davranışlar, kulübün ve ligin savunduğu değerlere tamamen aykırıdır. EuroLeague Basketball Bağımsız Disiplin Mahkemesi tarafından Dimitris Giannakopoulos’a yönelik bir disiplin soruşturması açılması talep edilmiştir. İlerleyen günlerde ilgili görüşmelerin yapılmasının ardından bir karara varılacaktır. EuroLeague Basketball, pay sahiplerinin bir sonraki toplantısında bu yorumları görüşecek ve farklı önlemlerin alınmasına yönelik bir değerlendirme yapacaktır.”

Hüseyin POLAT

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here