EuroBasket 2022 Favorileri: Slovenya

EuroBasket 2022 Favorileri: Slovenya

EuroBasket 2022, 1 Eylül’de başlayacak ve finali 18 Eylül’de yapacak. 4 gruba ayrılan 24 Milli Takım’ın mücadele edeceği turnuvaya Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, İtalya ve Almanya ortak olarak ev sahipliği yapacak. Giannis Antetokounmpo, Nikola Jokic, Luka Doncic ve daha birçok NBA yıldızı da turnuvada mücadele edecek.

Eurobasket 2022 favorilerini inceleyeceğimiz bu yazı serisinin ilk yazısında son EuroBasket şampiyonu Slovenya Milli Takımı yer alıyor.

2017 EuroBasket’te Goran Dragic’in liderliğinde ve o zaman 17 yaşında olan Luka Doncic’in de önemli rol aldığı turnuvada zafere ulaşan Slovenya, geçtiğimiz sene olan Olimpiyatlarda madalyayı ucundan kaçırarak 4. olmuştu. Bu turnuvada da zafere ulaşmak isteyen, iyi ve kaliteli bir kadroya sahip olan Slovenya hiç kuşkusuz bu sene de turnuvanın en iddialı takımlarından biri.

Slovenya Milli Takımını 2017’de şampiyonluğa götüren Goran Dragic, turnuvadan sonra milli takımdan emekliliğini istemişti. Ancak bu sene son bir turnuva için daha geri dönecek. Bu gelişme de Slovenya’nın kadro kalitesini artıracak, Doncic’in yanına topla oynayabilecek sorumluluk alabilecek çok iyi bir takviye olacak. Bu konu hakkında Goran Dragic şu sözleri kullandı:

“Rolüm elbette değişecek. Eskiden ben Batman’dim şimdi ise Robin olacağım.”

Slovenya, Olimpiyatlarda yaptığı oyun planını çok değiştirmeden Luka Doncic’in genel olarak topa sahip olduğu ve takım arkadaşlarını asistleriyle oyuna sokmaya çalıştığı sistemini devam ettirecektir. Hem NBA sezonunda hem de daha önce Avrupa ve Olimpiyat tecrübesiyle artık dünyanın en iyi oyuncularından biri haline gelen Luka Doncic, durdurulamaz hücum yeteneğiyle rakip savunmaların tüm ilgisini üzerinde toplayacaktır. Bu ilgiyi hem kendi yetenekleriyle hem de takım arkadaşlarını boşa çıkararak akıcı bir hücum oluşturacaktır. Goran Dragic gibi kendi skorunu üretebilen ve kritik anlarda sorumluluk alabilen tecrübeli bir ismin de katılmasıyla hücum verimlilikleri çok daha yükselecektir. Devşirme oyuncu olarak da yakın tarihte Barcelona’yla anlaşmış olan aslen Amerikan vatandaşı olan Mike Tobey’in pota altı bitiriciliğinden ve Luka’yla oynayacakları Pick and Roll’lerden de yüksek verimle faydalanabilecek olan Slovenya, geçtiğimiz turnuvadan bu yana sahip oldukları Avrupa Şampiyonu apoletini bırakmamak için çok iddialı olacaktır.

Son olarak baktığımızda, Luka Doncic gibi turnuvaya katılan en iyi üç isimden birine sahip olan ve ona yardımcı olacak tecrübeli yıldız oyuncuya ve uygun bir kadro yapısına sahip olan Slovenya, Eurobasket 2022 için çok ciddi bir şampiyon adayı. Bakalım 2 milyon nüfusa sahip Slovenya, yeniden Avrupa’nın en büyüğü olabilecek mi?

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz