Erkan Veyseloğlu: “Türk Oyuncular Bu Sezon Kendilerini Göstermeli”

348

2018-2019 Sezonunda Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi ve FIBA Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olan Beşiktaş Sompo Japan’ın medya gününde bizler de vardık. Siyah-Beyazlılar önemli oyuncularından Erkan Veyseloğlu da medya gününde sorularımızı yanıtlayan isimler arasındaydı.

Anadolu Efes Stüdyo +1Anadolu Efes Stüdyo +1

Dilersen, önce koç değişikliği ile başlayalım. Ufuk Sarıca’nın takımdan ayırılışı hakkında neler düşünüyorsun? Takıma ve kariyerine olan etkileri neler?

Ufuk Abi benim için her zaman ayrı bir yere sahipti. Öncelikle bizim için, bizim jenerasyon için bir rol modeldi. Yani, onun oynandığı yıllarda biz Efes Pilsen ile altyapıdaydık. Neticesinde Ufuk Abinin efsaneleri ile büyümüş, onu örnek almış bir insan olarak, sonrasında koçluğumu yapması gerçekten hep istediğim şeylerden biriydi. Yolumuz ilk kez Beşiktaş’ta kesişmişti. Sonrasında Karşıyaka’da, yarım sezonluk dahil olduğum takımla şampiyonluk yaşamıştım. Ve bu benim kariyerimin ilk şampiyonluğuydu. Sonrasında burada ilk senede yakaladığımız atmosfer de çok iyiydi. Hem taraftarın bize desteği hem oluşan enerjik takımla birlikte final oynadık. Belki Avrupa’da çok başarılı olamadık ama o sezon da bence parlak bir görüntü çizmiştik. Geçen sezon, evet biraz aksilikler oldu ama bu sporun içinde her zaman vardır. Hesap edilemeyen sezonlar ya da iniş çıkışlar. Neticede benim için gerçekten kariyerimde önemli bir yere sahip bir insan Ufuk Sarıca.

Peki geçtiğimiz sezonu biraz daha irdelersek, başarılı bir sezon geçirdiğini düşünüyor musun?

Hayır, düşünmüyorum. Çünkü sezona başladığımızda beklentilerimiz çok daha farklıydı. En azından Avrupa’ya çok endekslenmiştik. Kupaya ya da Final Four’a uzanma açısından çok iştahlıydık ama maalesef sezonu birinci bitirmemize rağmen Top 16’yı geçemedik. Bu gerçekten bizim için moral bozucu bir şey oldu. Sonrasında da bu bizi, sanıyorum Play-off’a dördüncü girmemize rağmen etkiledi. Sonuç olarak iyi bir sezon geçirmedi bence Beşiktaş Sompo Japan.

Dusko Ivanovic takımın başına yeni geçti. Henüz görevinde yeni olmasına rağmen takımın üzerinde farklı bir kimlik oluşturdu mu? Şuana kadarki süreçte takımda nasıl bir etki yarattı?

Şuana kadarki etkisi bence pozitif yönde. Baktığımızda, bir koç değişikliği her takım için, her oyuncu için değişik bir macera. İstanbul’daki antrenmanlara normalden bir kaç hafta geç başladığımızı düşünüyorduk aslında ama Slovenya’daki kamp, üzerine Antalya’daki maçlarla sanıyorum o açığı kapadık. Ancak, yine de yeni bir takımız. Türk oyuncular dışında bütün kadro değişti, bütün yabancı oyuncular değişti. Zamana ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Önümüzde zor bir fikstür var. Bu zor fikstürün içinden başarılı sonuçlarla çıkarsak önümüzün açık olduğunu düşünüyorum.

Beşiktaş Sompo Japan bu sezon hem Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Şampiyonlar Ligi’nde yer alacak. Beşiktaş olarak bu sezon özelinde, sizin için hedefler hangi düzeyde? Nereye kadar ilerleyebileceğinizi düşünüyorsunuz?

Açıkçası, ben ligin bu sezon gerçekten çekişmeli olacağını düşünüyorum. Öncelikli olarak Basketbol Süper Ligi’nde yakaladığımız grafiği düşürmeden, üstüne koyarak ilerlemeyi hedefliyoruz. Şampiyonlar Ligi’nde de artık, gerçekten son 2 sezondur Top 16’da eleniyoruz. Bu üçüncü senede de artık buralarda takılmadan Final Four’u gören bir takım içerisinde bulunmak istiyorum artık.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun getirdiği yabancı oyuncu sınırlamasına da değinmeden olmaz. Ne düşünüyorsun bu konu hakkında? Sence nasıl bir etki yaratır bu karar Türk oyuncular ve takımlar üzerinde?

Türk oyuncuların kendilerini göstermeleri gereken sezonun, bu sezon olduğunu düşünüyorum. Altı yabancılı sistemde takımlar rolü daha çok yabancı oyunculara vermiş gibi gözükse de çoğu Türk oyuncunun iyi birer sezon geçirip, önemli sorumluluklar aldığını düşünüyorum. Şimdi, bu beş yabancı kuralı ile daha çok artacaktır bence. Bize düşen görev de, Türk oyuncular olarak bu değişikliğe iyi bir uyum sağlamak. Türk oyuncuların yakalandığı bu başarı grafiğini bütün lige yayıp, her takımda önemli roller üstlenmesini istiyorum açıkçası.

Arzu edersen, biraz da NBA’den de bahsedelim biraz. NBA’i takip edebiliyor musun? Biliyorsun genç arkadaşlarımız, Furkan ve Cedi de lige yeni katıldılar. Gelişimlerini nasıl değerlendiriyorsun? Bu durumun Milli Takım üzerindeki etkilerini nasıl gözlemliyorsun?

Açıkçası NBA’i çok takip edemiyorum. Çok da bir bilgim yok NBA ile ilgili ama tabii ki de yazılı, görsel basından Türk oyuncuların gelişimi görüyorum. Zaten bu sene baktığınız zaman geçen sezon Cedi ve Furkan’ın gösterdiği performansların gerçekten çok farklı olduğunu bu son maçlarda gördüm. Yani NBA zaten var olan en iyi lig, bunu tartışmamıza zaten gerek yok. Şöyle söyleyeyim: Cedi ve Furkan’ın da orada seneler geçtikçe önemli yerler edineceklerini, Ersan gibi, Ömer gibi bizi gururla temsil edecek, iyi kontratlara imza atacak oyuncular olacaklarını düşünüyorum.

Son olarak Beşiktaş taraftarlarına söylemek istediğin bir şey var mı?

Var. Ufuk Abi ile çıktığımız ilk sezon bu sahada gerçekten çok güzel maçlar oynadık onların sayesinde. Fakat geçen sene belki, bize çok destek verdiklerini düşünmüyorum. Yani belli başlı maçlar salon zaten doluyor ama bizim bir önceki sezon bütün maçlarda gördüğümüz o güzel atmosferi, geçen sene göremedik. Dileğimiz bizim burada ortaya koyduğumuz emeği, mücadeleyi gelip yerinde görmeleri ve bizi desteklemeleri. Başka bir şey istemiyoruz zaten. Bu salon zaten küçük bir salon, onlarla çok daha iyi bir atmosfere sahip oluyoruz. Dileğimiz daha iyi bir taraftar ortamında burada maçlarımızı oynamak.

Erkan Veyseloğlu’na bize zaman ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz. Takımına ve kendisine yeni sezonda başarılar diliyoruz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here