Ergin Ataman’dan Gündem Yaratacak Açıklamalar

222
Ergin Ataman'dan Gündem Yaratacak Açıklamalar

Galatasaray Odeabank’ın eski Başantrenörü Ergin Ataman gündem yaratacak açıklamalarda bulundu. Tecrübeli koç, zamanı geldiğinde Galatasaray Spor Klübü’nün Başkanı olmayı istediğini dile getirirken, basketbol gündemine dair de önemli açıklamalarda bulundu.

“Bir genel kurul üyesi ve basketbol adamı olarak, Galatasaray’ın basketbolda önümüzdeki yıllarda daha ileriye gitmesi için elimden gelen ne varsa göstereceğim. Galatasaray taraftarları şundan emin olsun, mutlaka bir gün Galatasaray basketbolunun yeniden Avrupa’nın zirvesine çıkması için yönetimde söz sahibi olarak geri döneceğim. Hatta ilerleyen yıllarda bunu kulüp nezdinde de görebiliriz. Bu fikrimden hiçbir zaman geri adım atmış değilim. 10 yılımı doldurduktan sonra inşallah Galatasaray Kulübü Başkanlığı’na aday olmayı düşünüyorum.”

“Beklediğim teklifleri alamadım”
Hedeflerim doğrultusundaki kulüplerden beklediğim teklifler gelmedi, başka teklifler aldım. Ben de açıkcası bulunmuş olduğum seviyede bunları değerlendirmedim çünkü seviyeyi düşürmek istemedim.

Bu dönemde de kendimi, son 20 yılda yapamadıklarıma adadım. Tabii ki bu dinleneceğim demek değil. İtalya Basketbol Federasyonu Başkanı Gianni Petrucci ile yaz döneminde görüşmelerimiz oldu. İtalya Milli Takımı antrenörlüğüne ciddi bir adaydım. Petrucci, çok da istekli görünüyordu ama son anda beni arayarak yerli bir antrenörle devam etmek istediklerini belirtti. Bu da çok doğaldı. Sonuçta milli takımlarda bugün baktığınız zaman işin doğasında zaten yerli hocalar var. Tabii ben uzun yıllar İtalya’da çalıştığım ve İtalyan kültürü ile İtalya basketbolunu yakından tanıdığım için olabilir diye düşünüyordum ama son anda olmadı.

“Galatasaray benim için bir bütün”
Hiçbir zaman Galatasaray’ı bir taraftar grubu olarak düşünmedim, Galatasaray benim için bir bütün. Profesyonel hayatta değişimler olabiliyor. Yönetimlerin kararına saygı duymak lazım. Galatasaray’dan zaten görev sürem devam ederken gönderilmedim. Buna saygı duymak lazım ama basketbolu yöneten yöneticilerin de yaptıklarıma saygı duymalarını bekliyorum. Basketboldan sorumlu yönetim kurulu üyesi Can Topsakal’ın ayrıldığım gün divan kurulunda ‘5 yıl içinde Ergin Ataman Galatasaray’a 55 milyon dolar harcattı ve zarar verdi.’ demesi beni yaraladı.” diye konuştu.

“Milli takım, 2017 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda iyi mücadele etti”
Avrupa Şampiyonası’nda alınan sonucu bir başarı gibi göstermeyelim. Kendi ülkenizde düzenlenen bir turnuvada ilk 16’da eleniyorsanız, bunu sanki çok büyük bir başarıymış gibi göstermeye gerek yok. Türkiye Basketbol Federasyonlarının (iki farklı federasyon dönemi vardı) ciddi planlama hataları yaptığını düşünüyorum.

Bazı küçük nüanslar halledilmiş olsaydı, turnuvadan madalya çıkarabileceğimizi düşünüyordum. Başarısızlığı, ülke basketbolunu yönetenlerin yapmış olduğu planlama hatalarını gizlemeye bağlıyorum. Önümüzde 2019 Dünya Şampiyonası var, inşallah orayı geçebilirsek 2020 Tokyo Olimpiyatları var. Mücadeleyi takdir etmek ama yapılan hataları da irdelemek gerekiyor.

Avrupa’ya baktığımız zaman sporla bu kadar iç içe ve destek veren bir devlet yönetimi bulamazsınız. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan takımların antrenmanına gidiyor. Her türlü desteğin verildiği bir ülkede, bu denli sonuçların başarısız olmasının altında tek bir şey yatar; sporu yönetenlerin beceriksizliği ve sistemin yanlış olduğu. Mutlaka Türkiye’de bir sistem değişikliği gerekiyor. Tekrar söylüyorum, devletin bu kadar maddi manevi desteğine rağmen başarı gelmiyor ve oyuncu yetişmiyorsa, o zaman bir sorun olduğu gerçeği var.”

“Cedi Osman’ı Hidayet’e benzetiyorum”
Cedi, son 2 sezondur gerek A milli takımda ortaya koyduğu performans gerek Anadolu Efes’te almış olduğu rol itibarıyla Avrupa basketbolunda kendine yer bulmuş bir oyuncuydu. Cedi Osman’ı Hidayet’e (Türkoğlu) benzetiyorum. Hidayet de bu yaşlarda gitmişti. Ben açıkcası Cedi’nin fiziksel güç ve mental olarak hazır olduğunu düşünüyorum. Furkan Korkmaz’ın yetenekli bir isim olmasına karşın yeterince tecrübe edinmeden NBA’e gitti.

“Fenerbahçe’de çalışabileceğimi düşünmüyorum”
Bugünden ileriye dönük herhangi bir öngörüde bulunmak istemiyorum ama tabii ki Türkiye’nin de gerçekleri var. Bugün Galatasaray ile bu kadar çok özdeşleşmiş ve Galatasaray tarihinde ciddi bir yer almış bir hoca olarak ben veya başkası ileriki yıllarda Fenerbahçe’den teklif alır mı, o teklifi alırsa bunu değerlendirir mi, bu gerçekten zor bir soru. Profesyonel olarak baktığınız zaman Türkiye’de ve dünyada her takımda çalışabilmeniz gerekiyor ama Türkiye’deyiz. Duygusal insanlarız. Türkiye’nin bazı gerçekleri var. Onun için açıkcası ben ileride Fenerbahçe’den bana teklif geleceğini, benim de Fenerbahçe’de çalışabileceğimi düşünmüyorum.

Sinan Güler, Galatasaray’da bir THY Avrupa Ligi oyuncusuydu. Galatasaray’da, hedeflerde bir duraklama alanına girildiğini düşünüyorum. Bu, böyle kalmayacaktır. Gün gelecek Galatasaraylılar olarak takımı Avrupa basketbolunun zirvesine çıkartacağız. Sinan bu dönemde orada yer almak istemedi. Galatasaray yönetiminden de benim aldığım duyum, bu konuda çok ciddi bir istek olmadığı yönündeydi. Sinan Güler’le konuştuğumda takımın başında kalması için kimseden çok ciddi ve ısrarcı bir teklif almadığını söyledi. Sinan gibi bir oyuncuyu takımda gerçekten, samimi olarak tutmak istiyorsanız bunun gereklerini yapmanız lazım. Avrupa Ligi şampiyonu olan bir takıma gitmek her sporcunun hayalidir.

FIBA-THY Avrupa Ligi çekişmesi
Kasım ayında milli maçlar, bir gün önce de Avrupa Ligi maçları var. Milli takımlar oyuncularını maçlarına davet ettiler. Oyuncular da kabul edip gidecekler mi, burada oyuncuyu düşünen yok. Bu kadar yoğun tempo, oyuncular için çok yıpratıcı bir durum. Sakatlıklara yol açabilir. Anlamsız bir güç savaşı haline geldi. Bundan da zarar görecek olan oyunculardır. Bu duruma bir çözüm bulmalılar.

“Galatasaray Futbol Takımı, şampiyonluğun en büyük favorisi”
Bu duruma açıkçası şaşırdım çünkü sezon başında basketbolda küçülme olacağı söylendiği zaman ben bunun Galatasaray’ın genelinde yapılacağını düşünmüştüm. Futbol takımında tamamen aksi oldu, ciddi yatırımlar ve çok önemli transferler yapıldı. Bu transferler sonucunda takım iyi bir kadroya sahip oldu ve lige iyi bir başlangıç yaptı. Galatasaray’ın rakibinin oyununu bozan futbolunu çok beğeniyorum. Bunun bütün maçlarda bir sistem olarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Fenerbahçe derbisinde stattaydım. Galatasaray takımının taraftarla beraber oluşturduğu baskıyı bütün maçlarda sürdürmesi gerekiyor. Galatasaray’ı, şampiyonluğun en büyük favorisi olarak görüyorum. Galatasaray Futbol Takımı’nın başarısı kulübün geleceği için çok önemli.” şeklinde konuştu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here