Elbet Bir Pazar Günü Euroleague Kupası Bizim Ellerimizde Yükselecek

539
Obradovic Euroleague Kupası
Obradovic Euroleague Kupası

Artık daha çok inanıyorum; elbet bir pazar günü Euroleague Kupası bizim ellerimizde yükselecek, hem de çok yakında. Bu takım, koçuyla, yöneticileriyle ve taraftarıyla hak ettiği bu kupaya bir gün kavuşacak. Bu daha başlangıç, buralara daha çok geleceğiz. Kendi evimizde de bu maçları oynayacağız daha. Belki Berlin’de, belki İstanbul’da veya başka bir şehirde bilmiyorum ama bir pazar günü, günün son maçını biz oynayacağız ve o gece seviçten sabaha kadar uyumayacağız. Dün de gördük ki, aslında hayal değil, gayet de mümkün bir şey bu amaca ulaşmak ama tabi ki bunun da bazı gereklilikleri var. Bu kez maç analizi ya da teknik konular üzerine yazmayacağım, dikkatleri daha farklı yerlere çekmek istiyorum.

Final Four Maçları - Obradovic
Final Four Maçları – Obradovic

Her şeyden önce dün gece bize bu heyecanın yaşatılmasında emeği olan herkese teşekkür etmek gerektiğini düşünüyorum. Koç Obradovic de, oyuncular da, yönetim de, taraftarlar da sezon boyunca gösterdiği emek ile teşekkürü sonuna kadar hak etti.

İspanya’nın Madrid şehrinde düzenlenen Final Four’da Real Madrid ile karşılaştık ve maçı 96-87 kaybettik. 3 periyodu da o periyot skoru olarak önde kapatmamıza rağmen 2. periyottaki fark maçı Real Madrid’e getirdi. Fenerbahçe Ülker 1. periyodu 21-20; 3. periyodu 24-21 ve son periyodu da 28-20’lik skorlarla önde kapattı ama 2. periyottaki Real Madrid’in 34-14’lük üstünlüğü maçın seyrini değiştirdi. Maç ile ilgili de söyleyecek çok sözüm ama var bu yazı da başka konulara değinmek istiyorum.

Euroleague şampiyonu olma ihtimalimizi nasıl biraz daha yükseltebiliriz?

Final Four’a Tekrar Tekrar Gelmeliyiz

Euroleague şampiyonluğunun 1 senede gelmesi çok zor. Final Four’a katıldığımız ilk senede bu başarıyı yakalamak gerçekten kolay değil. Şampiyon olmak için Final Four’a tekrar tekrar gelmeliyiz. Her sene Final Four’a kalan bir takımın Final Four’a kalan diğer takımlarla denk veya yakın güçlerde olduğunu düşünürsek ortalama 4 sene de 1 şampiyon olması beklenir. Son 14 seneye baktığımızda da istatistikler benzer şekilde. 2001-02 sezonunda 2013-14 sezonuna baktığımız zaman en çok şampiyonluk yaşayan takımın Panathinaikos olduğunu görüyoruz. Şampiyonluk yaşayan diğer takımların katılım sayıları şöyle :

– Panathinaikos 6 kez katıldığı Final Four’da 4 şampiyonluk kazandı ve bu zaten müthiş bir yüzde.
– Maccabi, 7 kez katılıp 3 şampiyonluk yaşadı.
– Olympiacos 4 kez katılıp 2 şampiyonluk yaşadı.
– Barcelona 7 kez katılıp 2 şampiyonluk yaşadı.
– CSKA Moskova, son 14 senede tam 12 kez Final Four’a kalmasına rağmen sadece 2 kez şampiyon olabildi.
– Real Madrid, bu seneyi saymazsak son 13 senede 3 kez katıldı ama henüz hiç şampiyonluk yaşayamadı.

Türk takımlarının da Final Four’a bu takımlar gibi devamlı şekilde kalması lazım. Belki bu sene olmadı ama buralara bir kaç kez daha gelirsek neden olmasın ki?

Bu sene gördük ki Final Four’a kalmak için Top 16 gruplarını üst sıralarda bitirmek çok önemli. Aynı şekilde devam edip Euroleague playoff’larında saha avantajını da alırsak seneye de Berlin’deki Final Four’da olabiliriz. Gerekli ve doğru yatırımlarla taraftarın da ilgisiyle olur, yine olur.

Final Four’a Ev Sahipliği Yapmalıyız

Bu Maçı Madrid’de Değil de İstanbul’da Oynasaydık ?

Maç ile yazmayacağım dedim ama periyot skorlarından bahsettim yine de. Yukarıda Madrid’de Real Madrid ile oynadık derken turnuvanın Madrid şehrinde düzenlenmesine vurgu yapmak istedim. Daha önce de yazmıştım bunu. Euroleague Final Four organizasyonunun sürekli İspanya’da düzenlenmesini adil bulmuyorum. Son 14 senede Final Four’un 4 kez İspanya’da düzenlenmesi organizasyonun düzenlendiği şehrin kulüpleri için çok büyük avantaj. Bunu istatistikler de doğruluyor. İstatistik her şey değildir, doğru ama bir çok şeydir de aynı zamanda.

Yine son 14 seneye baktığımızda (aşağıdaki tablo) Final Four organizasyonun düzenlendiği şehirden bir kulüp eğer Final Four’a kalmışsa 5/6 oranında yani %83,33 final oynuyor.

– 2002 yılında Bologna’da düzenlendiğinde Virtus Bologna (Kinder) final oynadı.
– 2003’de Barcelona’da düzenlendiğinde Barcelona şampiyon oldu.
– 2004’te Tel Aviv’de düzenlediğinde Maccabi Tel Aviv şampiyon oldu.
– 2007’de Atina’da düzenlendiğinde de Panathinaikos şampiyon oldu.
– 2015 Madrid’de düzenlendi ve Real Madrid, finale yükseldi, belki de Pazar günü şampiyon olacaklar.
– Sadece 2005 yılında Moskova’da düzenenlenen Final Four’da CSKA Moskova turnuvayı 4. bitirdi.

Bu tabloda da gördüğümüz gibi sadece 2005 Moskova haricindeki son 14 senedeki tüm Final Four organizasyonlarında eğer o şehrin takımı Final Four’da mücadele ediyorsa ya final oynuyor ya da şampiyon oluyor. Evet, bu istatistik her şey demek değil ama mutlaka bir şeyler de ifade ediyordur.

Elbet Bir Pazar Günü Euroleague Kupası Bizim Ellerimizde Yükselecek
Elbet Bir Pazar Günü Euroleague Kupası Bizim Ellerimizde Yükselecek

Final Four ev sahipliği için salonlara da, şehirlere de, takımların başarısına da, o şehirdeki taraftarların basketbola olan ilgisine de, organizasyonun başarısına da …vb. gibi etkenlere bakılıyor ama ortalama 3-4 senede 1 aynı ülkede (İspanya) düzenlenmesi de fazla oluyor. Zaten İstanbul da, Ülker Sports Arena da, Fenerbahçe Ülker de, İstanbul’daki basketbolseverler de bütün bu kriterleri gayet de yeterli ve gerekli olduğu kadar da sağlayabiliyor bence. 2016 Euroleague Final Four Berlin’de düzenlenecek ama 2017 Euroleague Final Four İstanbul’da düzenlenmeli artık. İstanbul’dan başka hiçbir şehrin Euroleague’de 3 temsilcisi de olmuyor son yıllarda. Artık sıra yine İstanbul’a geldi.

Madrid’deki Final Four’da biletlerin yüzde 60’ının Madrid taraftarları tarafından alındığı iddia edilmişti. Bu maç İstanbul’da olsa ve salon yüzde 60 Fenerbahçe taraftarı ile dolsa acaba maçın atmosferi, hakemlerim yorumları, rakip takımın morali ve Fenerbahçe Ülkerli oyuncuların motivasyonu nasıl olurdu? Hele bir de Euroleague yönetiminde söz sahibi olduğumuz ve lobimizin İspanyollar, Yunanlar ve İsrailliler kadar kuvvetli olduğunu düşünürsek bu maç nasıl sonuçlanırdı?

Euroleague Final Four Şampiyonları
Euroleague Final Four Şampiyonları

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here