Ekpe Udoh Umduğunu Bulamadı

880
NBA
Udoh NBA'de süre alamıyor

Uzun yıllar NBA’de istediği süreleri alamayıp temsilcimiz Fenerbahçe’nin yolunu tutan Ekpe Udoh, koç Obradovic’in elinde kendini bulup günden güne gelişti. Temsilcimiz ile zirveye çıkıp Euroleague kupasının ülkemize gelmesinde önemli rol oynayan Udoh, yaz döneminde ise Fenerbahçe taraftarlarını şaşırtacak bir karara imza atıp Utah Jazz ile sözleşme imzaladı. Ekpe’nin şu ana kadar olan performansını sizler için değerlendirdik.

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Udoh, ülkemize geldiği zaman aradığı rolü bir türlü bulamamış ve verimli olamamış bir oyuncuydu. Fakat Avrupa basketbolunda ilk defa yer alacak olan oyuncunun büyük bir şansı vardı, Zeljko Obradovic. Koç, başarılı olma ve elindeki oyuncuları bir üst seviyeye çıkarma konusunda tartışmasız Avrupa’nın en iyisi. Ekpe Udoh da kendini gösterme düşüncesi ve çalışkanlığı ile koçun beklentilerini karşılayıp, Avrupa’nın en iyi uzununa dönüştü. Savunma olarak en yakın rakibinin bile 1-2 gömlek üstünde olan Ekpe, çemberi tam anlamıyla karartırken hücumda da gereken katkıyı sonuna kadar verdi. Temsilcimizle geçirdiği 2 sezonda, 2 lig şampiyonluğu ve 1 Euroleague şampiyonluğu yaşayan Udoh, bireysel olarak da Euroleague F4 MVP‘si ödülünü kazandı. Bu 2 senede, Euroleague’de toplam 58 maça çıkan Ekpe, 12.3 sayı, 6.5 ribaund ve 2.2 blok ortalamalarını yakaladı. Her şey güzel giderken, Fenerbahçe taraftarları bir sürprizle karşılaştı. Yaz döneminde Vesely, Bogdanovic ve Udoh’a ciddi teklifler olduğu biliniyordu fakat Bogdan dışında başka bir oyuncunun takımdan ayrılması beklenmiyordu. Derken, Ekpe Udoh herkesi şaşırtarak, Utah Jazz ile sözleşme imzaladı.

Geri dönüş kararının arkasında ailesinin yanına dönmek ve burada kendini tekrar göstermek yatıyordu. Çünkü Udoh kaybettiği özgüvenini Obradovic ve Fenerbahçe sayesinde tekrar kazanmıştı. Ve yeni bir maceraya atılmak istedi. Esasında sezona da kötü başlamadı. Savunma olarak kaldığı yerden devam edip, yaptığı bloklarla takımına katkı veriyordu. Hücum performansı kötü olmasına rağmen aldığı süreler fena değildi. Ekim ayında maç başına 14.1 dakika süre alırken, Kasım‘da bu ortalama 15.6 dakikaya çıkmıştı. Rotasyonda önünde yer alan Rudy Gobert’in sakatlığıyla bu ortalamanın daha da yüksek olması beklenirken koç pivot pozisyonunda Favors’ı oynatarak Udoh’u yine 2.plana attı. Bu aralar ise aldığı süreler iyiden iyiye düşmüş durumda. Aralık ayında oynanan 6 maçın yalnızca 3′ünde forma giydi ve bu maçlarda toplam 22 dakika süre aldı. Genel ortalamaya bakacak olursak 28 maçın 25′inde süre aldı. Bu maçlarda 14.4 dakika sahada kaldı ve 2.6 sayı, 2.2 ribaund, 1.2 asist ve 1.3 blok ortalamalarıyla oynuyor.

Ekpe Udoh Avrupa’nın en iyisiydi, taraftarlar tarafından çok seviliyordu. NBA’e gitme kararı verdiği an kendisini motive eden bu taraftar desteğini kaybetti. Süre olarak da şu ana kadar umduğunu bulamadığını göz önüne alarak, verdiği bu karardan ötürü pişmanlık duyduğunu düşünüyorum. Bence kalması onun adına daha iyi olurdu. Yine de Ekpe gösterdiği performans ve iyi karakteriyle ülkemizde iz bırakmış bir oyuncu. Gidişiyle bazı taraftarları kızdırsa da, ülkemize gelen en büyük kupanın mimarlarından biri olan oyuncuya Son Periyot ekibi olarak başarılar diliyoruz.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here