Efsanelerin Efsanesi: Phil Jackson

1006
Efsanelerin Efsanesi: Phil Jackson

Michael Jordan, Kobe Bryant gibi efsane isimler ile şampiyonluk yaşayan; Kızıldereli ve Uzak Doğu kültürlerini benimsediği için ‘The Zen Master’ olarak anılan, NBA’in efsane koçu Phil Jackson -kulislerdeki ismiyle yüzük canavarı- 17 Eylül 1945 tarihinde dünyaya geldi.

Phil Jackson, kariyerinin ilk basamaklarını çıktığı lise yıllarında basketbol, Amerikan futbolu, beyzbol gibi çeşitli sporlarla ilgilendi. Beyzboldaki başarısı koç Bill Fitch tarafından takdir edildi ve Fitch’in takımında yer buldu. Ardından Bill Fitch, 1962 yılında Kuzey Dakota Üniversitesi basketbol koçluğuna getirildi.

Bill Fitch, Phil Jackson’ın basketbola kabiliyeti olduğunu düşünüyordu.  Bir akşam yemeğinde Jackson’a Kuzey Dakota Üniversitesi basketbol takımında yer almasını istediğini ifade ederek teklifte bulundu. Jackson’un teklifi kabul etmesi üzerine 2.03 boyundaki forvet, Kuzey Dakota’da basketbol oynamaya başladı. Burada çeşitli başarılar elde eden Phil Jackson, 1967 NBA Draftlarında 2. tur 17. sıradan seçilerek New York Knicks’in yolunu tuttu. 1970 ve 1973 yıllarında Knicks ile NBA şampiyonlukları yaşadı. 1980 yılında oyunculuk kariyerini sonlandırdığını açıklayan Phil Jackson; 6.7 sayı, 4.3 ribaund, 1.1 asist ortalamarına sahipti.

Koçluk kariyerine ilk adımlarını NCAA ve Porto Riko’da takımlar çalıştırarak attı. 1984 yılında çalıştırdığı iki takımı da şampiyon yapmıştı. 7 yıl NBA’den uzak kalan Jackson, 1987 yılında Chicago Bulls’ta Doug Collins’in yardımcısı oldu. 1989’da koç Collins’ın kovulmasıyla takımın başına geçirildi. Böylelikle efsanevi NBA kariyeri başladı. 9 sezon boyunca görev aldığı Chicago Bulls’ta, Micheal Jordan ve Scottie Pippen önderliğinde 6 NBA şampiyonluğu yaşadı.

Genel menajer Jerry Krause’un son şampiyonluk senesinde “bu takım 82-0 yapsa dahi Phil Jackson ile yollarımızı ayıracağız” açıklamasıyla yol ayrımına gelinmişti. Artık NBA’de koçluk yapmayacağını söyleyen Jackson, bir senelik aranın ardından 1999-2000 sezonu için Los Angeles Lakers ile anlaşarak geri döndü. Shaquille O’Neal ve Kobe Bryant’a koçluk yapacaktı. Herkesin aklında tek bir soru vardı: “Jackson, tekrar şampiyonluklar yaşayabilecek miydi?”

Bu sorunun cevabını ilk senesinde veren Phil Jackson; “three peat” ile devam edecek, Lakers kariyerini 2000, 2001, 2002 NBA şampiyonluklarıyla taçlandıracaktı.

Efsanelerin Efsanesi: Phil Jackson | 2000 NBA şampiyonluğu sonrası Kobe, Phil Jackson & Shaq

Üçüncü “three peat”ini yapmıştı Jackson. Dışardan gidişat kusursuz gözükse de Kobe’nin liderlik isteği Shaq tarafından hoş karşılanmadı. Akabinde Shaq takımdan ayrıldı. Phil Jackson, kitabında Kobe’yi “uncoachable” olarak nitelendirmişti. 2004 yılında kariyerinde ilk kez final kaybederek Lakers’tan ayrıldı. Fakat bir sene aranın ardından geri döndü. Kobe’nin yalnız kral olması, şampiyonluk için yeterli değildi. Bu sebeple efsane ikililerden birisi daha meydana geldi: Kobe Bryant – Pau Gasol. Los Angeles Lakers ve Phil Jackson, ait oldukları yere -finaller- tekrardan çıkmayı başarmışlardı.

2008 yılında bir NBA Finali daha kaybettiler- hem de ezeli rakipleri Boston Celtics’e karşı. Neyse ki 2009 ve 2010’da iki NBA şampiyonluğu daha yaşayarak bu kaybı telafi eden koç, 2011 senesinde emekliliğini açıkladı.

Oyunculuk Kariyerindeki Başarıları

  • NBA En İyi Çaylak Beşi,
  • x2 NBA şampiyonluğu.

Antrenörlük Kariyerindeki Başarıları

  • x11 NBA şampiyonluğu,
  • 1996 NBA Yılın Koçu,
  • LA Lakers tarihinin en fazla maç kazanan koçu,
  • Chicago Bulls tarihinin en fazla maç kazanan koçu,
  • NBA tarihinin en iyi sezon galibiyet yüzdesine sahip koç (1995-96 sezonu, Chicago Bulls),
  • NBA tarihinde en fazla play-off maçı kazanan koç,
  • NBA tarihinde en fazla konferans şampiyonluğu kazanan koç,
  • Hall of Fame (2007).

Samet Batuhan Akkaya

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz