Draymond Green ve Warriors Sona Mı Geldi?

195
Draymond Green ve Warriors Sona Mı Geldi?

Draymond Green ve Warriors’un sözleşmeleri daha sadece sözel olarak iletilse de ortalık her an ateş almaya müsait. Draymond Green maksimum kontrat için başka bir takımlarla görüşebilir ve bu konuda istekli gibi gözüküyor. Gelin beraber Warriors ve Green birlikte neler yapmış ve gerçekten ‘hak ediyor mu?’ bunları konuşalım.

İlk önce Green’in bu takımdaki rolünü ve kimliğini doğru anlamak gerekiyor. Kimliğine baktığımız zaman; Agrasif, destekleyici, kavgacı, kazanmak için her şeyini ortaya koyan, çaylakların veya gençlerin abisi gibi bir kimliği ile ortaya çıkıyor. Rolüne baktığımız zaman; takımın dağılmasını engellemek, defansı güçlendirmek ve abilik etmek, zekice çözümler bulmak ve pick & roll gibi setlerde pickleri kurmak. Green aslında sahne önünde çok fazla şey yapmıyormuş gibi gözükse de bence bu geçtiğimiz sezonda onun varlığı ve yokluğu arasındaki fark müthiş bir şekilde ortaya çıkmıştı. Genel olarak formsuz, konsantrasyon eksiklikleri var, bazen abartıyor ve en önemlisi sayı tehdidi hiç değil. Şimdi aklınıza finaller son maç gelebilir fakat ondan öncesine baktığımız zaman savunulmamasına rağmen sayı atmakta çok zorlanan bir oyuncu gördük. Bu tarz oyuncular normal şartlarda çok düşük ücretlere de takımlarda kalabiliyor.

Warriors kısmından baktığımızda rasyonel olarak bakarsak maksimum kontrat Draymond Green için dev kalıcak. Salary Cap genişlemesine bile gidilse, normal sezonda performansı aşırı düşük ve istikrarsız olan Green’in maksimum kontrat alması delilik. Duygusal açıdan bakarsak; Curry’nin mutluluğu, Klay’in mutluluğu ve uzun süredir birlikte olmanın getirdiği duygusallık ile birlikte verilebilir fakat bu tam anlamıyla bir hata olur. Performansının en üst noktasını aşalı ve düşüşe geçeli çok oldu ve bu süreci de hiç iyi bir şekilde geçirmedi. Beraber güzel şeyler başarmış olsalar da Green ile sona yaklaşılması gerektiği veya maksimum $10-15M civarında bir orta seviye kontrat verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnsanların atladığı en büyük sorun da sizin için çok kıymetli olan birisi iki gün sonra kıymetsiz olduğuna, onu alacak kimse bulamayabilirsiniz. Bunun en güzel örneği Russell Westbrook’tur. Zamanında çok güzel bir kontrat ve çok iyi bir oyuncu olarak görülürken, şimdilerde değeri yok denecek kadar düşmüş ve bütün takımların kurtulmak istediği fakat Lakers hariç hiç kimsenin istememesi ve Lakers’ın elinde patlaması ile son buldu. Draymond Green de gelecekte Salary Cap artsa bile bu durum ile karşı karşıya kalacak ve takaslanması imkansız bir malzemeye dönüşecek.

Beraber neler başardıklarına bakmak gerekirse,

GSW’nin 35. sıradan draft ettiği Draymond Green, çalışması ve yaptıkları ile ilgi çekmişti. Gittikçe artan bir sözleşmesiyle beraber kariyerinde toplamda $130,953,541 kazandı. Toplamda; 4 All-Star, 1 kere Top Çalma Sezon Birinciliği, 4 NBA Şampiyonluğu, 2 All-NBA, 7 All-Defensive, 1 kere de NBA Yılın Defans Oyuncusu ödülünü aldı. 10 yıl boyunca Golden State Warriors’da oynayan Green; 685 maça çıktı, 5960 sayı attı, 1812 üçlük denemesinden 571’ini (31,5) baskete çevirdi, 4751 rebound aldı, 3733 asist yaptı, 711 blok ve 955 top çalma yaptı.

ESPN’in oyuncuların geleceklerini mümkün olan en gerçekçi şekilde simüle ettiği bir yazılımda Green’in geleceğine bir bakalım. Seneye çöküşünün ilk senesi olarak gösterilen Green’in toplam aldığı süre bu sezon 2068’iken gelecek sezon bu süre 1708 dakikaya düşüyor ve 2028 yılında (4 yıl normal bir kontrat süresi) 176 dakikaya kadar düşüyor. Bu sezon market değeri yaklaşık $23.8M’ken seneye $18.2M olacak ve 2028’de $1.0M’a kadar düşecek. Saha içerisinde bulunduğu sürelerde +2,06’iken gelecek sezon +2 ve 2028’de ise -1.4 olacak. Russell Westbrook geçen sene 1,5 ile oynamıştı yani oradan hesap edebilirsiniz.

Sonuç olarak Warriors panik yapmamalı, Curry ve Klay ile konuşmalı ve en önemlisi Draymond Green geleceklerine ne kadar önemli bir parça yani yeri doldurulamaz mı bunun hakkında bir karar vermesi gerekiyor. Aile ortamının çok büyük olduğu, oyuncuların ve yönetimin birbirini çok sevdiği ve çok uzun süreler birlikte oynamış oyuncuların arasında çok büyük bir pislik çıkmayacaktır fakat Draymond Green özellikle Podcastlere de başladıktan sonra neler olabileceği hakkında en ufak bir fikrim yok. Yakın takipte bekliyorum…

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz