Detroit Pistons: Geleceğe Dönüş

415
Detroit Pistons Geleceğe Dönüş

Detroit Pistons, kazandığı 3 şampiyonlukla NBA tarihinin başarılı organizasyonlarından. Bu şampiyonlukların biri efsane oyuncumuz Mehmet Okur’un da kadroda olduğu 2004 yılında geldi. Diğer iki şampiyonluk ise Magic Johnson’ın Lakers ve Larry Bird’ün Celtics hanedanlıklarının da olduğu dönemde olan 1989 ve 1990 yıllarında NBA tarihinin en underrated oyuncularından olan Isiah Thomas önderliğinde geldi. Bad Boy Pistons olarak anılan o takım genç Michael Jordan’ın da baş belasıydı. Bu iki farklı dönemdeki şampiyon takımların da çok benzer bir kimliğe sahip olduğunu söylemek gerek. Isiah Thomas ve Joe Dumars ligin en iyi guard ikilisiydi. Uzun rotasyonunda da Bill Laimbeer ve Dennis Rodman gibi oldukça sert ve savaşçı oyuncular bulunuyordu. 2004 kadrosu için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Chauncey Billups ve Rip Hamilton da ligin en iyi guard ikilisi olup Ben Wallace ve Rasheed Wallece da ligin en savunmacı uzun ikilisiydi. Pistons, görkemli dönemlerinin oyun kimliğini günümüze uyarlamaya çalışıyor. Şampiyon Detroit kadrolarının günümüzdeki genç Pistons nüvesine olan benzerliğine göz atalım.

Geçtiğimiz sezon 2021 Draft’ının 1. sıra seçimi olan Cade Cunningham ve ikinci sezonuna giren Saddiq Bey Pistons’ın en kritik iki oyuncusuydu. Cade, sezona sakat girmesinden kaynaklı yavaş bir başlangıç yapmasına rağmen ligin ikinci yarısındaki büyük çıkışıyla kendini Yılın Çaylağı tartışmalarına sokmayı başardı. Saddiq Bey ise geçtiğimiz sezon Jerami Grant’in olmadığı 35 maçta 19 sayı ortalamayla oynadı ve bu maçların birinde 51 sayı atarak kariyer rekorunu kırdı. Pistons, 2022 Draft’ında 5. sıradan Jaden Ivey ve 13. sıradan Jalen Duren’i seçerek takıma iki önemli potansiyel eklemiş oldu. Potansiyellerinin yanı sıra oyun stillerinin Cade ve Bey’i çok iyi şekilde tamamlaması Detroit’liler için oldukça heyecan verici. Ivey; atletik, patlayıcı, akrobatik bir bitirici ve top çalma sezgileriyle birlikte Cade için ideal bir guard partneri. Ivey, lige girer girmez ilk adımı en çabuk oyuncu olabilir. Bunun yanı sıra ikili sıkıştırmaları rahatlıkla delebilmesi de onu çok özel kılıyor. Cade Cunningham’in olgun oyunu, Doncicvari bir tempoyla hücumu kontrol edebilmesi, clutch olması, oyun kuruculuğu ve şut kreasyonuyla Cade ve Ivey birbirlerini için biçilmiş kaftan. Duren ise Dwight Howard ve DeAndre Jordan gibi bir fizik ve oyun stiline sahip. İyi bir ribaundçu, önemli bir atlet, alley-oop tehdidi ve çember savunuculuğuyla öne çıkıyor. Kolejde her iki boyalı alanda da varlığını büyük ölçüde hissettirdi. Duren, Cade Cunningham’ın tam aradığı pick and roll partneri. Uzun rotasyonunda da ligin en iyi 5 numara yedeklerinden biri olabilecek Isaiah Stewart bulunuyor. Stewart, yüksek eforlu oyunu ve savaşçı kimliğiyle öne çıkıyor. Sacramento’nun 2018’deki tartışmalı 2. sıra seçimi olan Marvin Bagley de geçtiğimiz sezonun ortasında kadroya katıldı ve Detroit’teki kariyerine fena bir başlangıç yapmadı. Ayrıca Pistons’ın önümüzdeki iki yılda büyük bir maaş boşluğu bulunuyor. Bu boşluğu ilk beşte topu elinde bulundurmadan oyuna etki edebilen bir çift yönlü kanat ve yedekten gelip oyun kurulumuna ve şut kreasyonuna yardım edecek oyuncularda kullanmaları halinde önümüzdeki yıllar için oldukça tehlikeli bir takım olabilirler.

Detroit Pistons, genç nüvesinin potansiyeli ve kulübün geniş manevra alanıyla çok iyi bir gelecek vaat ediyor. Bu vaadi realiteye dönüştürüp eski görkemli günlere dönmek ise oyuncular ve organizasyona kalmış.

Selçuk Saraçoğlu

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz