DeMarcus Cousins Geçimsizliği Diye Bir Şey Var

411
DeMarcus Cousins
DeMarcus Cousins

Arkadaşımız ve Clutch Time sayfasının admini Gökhan Sağanak, DeMarcus Cousins ve Sacramento Kings arasındaki geçimsizliği ve uyumsuzluğu yazdı.

DeMarcus Cousins ve Kings Arasındaki Şiddetli Geçimsizlik

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

DeMarcus Amir Cousins. 2010 NBA Draftlarında Sacramento Kings’in 5. sıradan çıkardığı paha biçilemez maden. Ama şu bir gerçek ki, biz nasıl bor madenlerinden hiçbir şey üretemiyorsak, aynı başarısızlık Sacramento Kings için de geçerli. Tarihin bir yerinde biz Türklerle yolları kesişmiş belli.

Cousins, 6 yıldır NBA’de ve her yıl üzerine koyarak ilerledi. Şu anda da NBA’in en iyi pivotu. Geçen yılki istatistiklerine bir göz atalım:

26.9 sayı, 11.5 ribaund, 3.3 asist, 1.6 top çalma, 1.4 blok!

Harika değil mi? Oyununda defolar da yok değil. Onları da şöyle belirtelim:

Bir pota altı oyuncusu için düşük olan % 45.1 şut yüzdesi ve bir pivot için çok yüksek olan 3.8 top kaybı.

Kings, Cousins’i Neden Takas Etmek İstiyor

Ee peki Sacramento Kings takımı salak mı? Neden bu adamı takaslamak istiyorlar 1 senedir. Öncelikle soruya cevap verelim: Hayır, salak değiller. Sadece beceriksizler ve NBA’in en sorunlu süperstarını yönetmekte zorlanıyorlar.

Cousins’in ne kadar sorunlu bir karakter olduğuna dair ufak bir gösterge sunayım sizlere: Kendisi NBA’de son 3 sezonun teknik faul rekortmeni. Ortalama olarak her 4 maçta 1 teknik faul alıyor. Kariyerinin ilk 3 senesindeyse sırasıyla 9’uncu, 5’inci ve 2’nci oldu teknik faul sayılarında.

DeMarcus Cousins
DeMarcus Cousins

DMC takas edildikten sonra 6 senede 6 koç değiştirdi Kings. Türkiye Futbol Ligi için gayet istikrarlı görünse bile, NBA standartlarında bariz bir düzensizlik göstergesi bu. Bu 6 senede hiç playoff yapamadıklarını söylemekle de hiçbirinizi şaşırtmış olmam bence.

Eski NBA All-Star’larından Charles Barkley’nin şu demeci de bir kenarda dursun: “DeMarcus draft edildiğinde, onun bir Mickey Mouse organizasyonuna gittiğini hissetmiştim.”

Takımın ne kadar sorunlu olduğuyla ilgili bir ufak detay da, Kings formasıyla sezonu asist kralı olarak tamamlayan Rajon Rondo’dan gelsin: “Cousins ile Koç Karl arasında yaşanan tartışmaların bir benzerini 10 yıllık kariyerimde ne gördüm, ne duydum.” Zaten Rondo da başarılı sezona rağmen çareyi Bulls’un teklifi kabul edip Derrick Rose’nin selefi olmakta buldu.

Bu seneki draftlarda ellerinde pivot pozisyonunda Cousins, Willie Cauley-Stein ve Kostas Koufos olmasına rağmen 13. sıradan yine bir pivot olan Georgios Papagiannis’i seçmeleri de bardağı taşıran damlalardandı. Zaten Cousins da “Allahım sen bana sabır ver.” tweet’i ile düşüncesini açıkça belirtti.

Sorunlu oyuncu, sistemsiz, istikrarsız bir organizasyon ve lideri olmayan bir takım. Başarı için en ideal bileşenlerin bir arada olduğunu söylemek mümkün değil sanırım.

DeMarcus Cousins Nereye Gitmeli

Eşsiz bir yetenek, sorunlu bir karakter. Çözmesi için kime güvenirsiniz? Koç olarak 2 cevabım var: Gregg Popovich ve Rick Carlisle. Oyuncu olarak sorunlu süperstarı kime emanet edersiniz derseniz tek cevabım vardır: LeBron James.

Kings’e DMC’den hayır yok ve GM Vlade Divac da bunun farkında. Yani Kings DMC’nin boynuna ACİL TAKASLIK asalı çok oldu. DMC için de kariyerini LeBron James gibi bir saha içi komutanıyla geçirmek, gereksiz işleri bir kenara bırakıp yeteneklerini parkeye yansıtma anlamında çok önemli bir gereklilik.

Gökhan Sağanak

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

3 YORUMLAR

 1. Cleveland’ın DeMarcus’a ihtiyacı olduğu pek düşünülemez. Geçen sezon Tristan Thompson’ın performansını hatırlayacak olursak onu yedekte tutmak akıl karı gibi görünmüyor.

 2. Çok fazla üstün kötü yazılmış bir yazı. Sadece yüzeysel bakılmış ve tüm problem Cousins gibi gösterilmiş. Biraz araştırmaya davet ediyorum. Son derece kötü bir yazı. Tim Duncan’da en çok teknik alan oyunculardan biridir. Bu onu sorunlu mu yapıyor ? Divac daha sezon biter bitmez Cousins’ın takaslanmayacağını açıkladı. Nerden takasa açmış bu oyuncuyu Kings ? Cousins’ın 3 sezon önce ki haliyle şuan ki hali arasında dağlar kadar fark var. Cousins ilk 3 sezonunda sürekli birileriyle kavga eden, takım arkadaşlarıyla yumruk yumruğa olan, rakiplerin boğazını sıkan, dilinin kemiği olmayan, hakemlere saldıran bir oyuncuydu.

  Geçtiğimiz 3 sezon boyunca bu tür disiplinsizlerinin hepsini düzeltti. Böyle bir hareketine şahit olmak çok zor şuan. Gördünüz mü hiç ? Adam kontrat imzaladıktan sonra bu tür çocuksu sorunlarını atlattı. Takımın başarısız olmasının bütün sebebi saçma tercihlerimiz. Cousins değil. Koç tercihleri, draft tercihleri, FA tercihleri. Kısacası Pete D’Alessandro ve Vlade Divac. ( Eski GM, yeni GM) Karl, takımın başına geldiği günden itibaren soyunma odasında Cousins’a “seni takaslayacağım” diyormuş. Açın Belinelli,Butler ve Rondo’nun demeçlerine. Hepsi bunu kabul ediyor. Sorun şimdi Cousins’da mı ? Adamın biri ilk günden son güne kadar benim soyunma odasında motivasyonumu böyle düşürürse ben nasıl oynayayım ? Geçen sezon kesinlikle iyi oynamadı çünkü takımın her hangi bir seti bile yoktu. George Karl, Kings’in en az 3 senesini çöpe atacak kadar etki yaratmıştır. Kovulması KESİNLİKLE DOĞRUDUR. Bunun Cousins ile zerre alakası yok. Takım geçen sezon NBA’in en kötü savunma takımıydı.

  Bu sezon daha dikkatli izleyin. Seneler sonra adam akıllı bir koç geldi. Joerger Kings’in son 10 yıldır sahip olduğu en iyi koç olabilir. FA hamleleri’de oldukça başarılı. Afflalo,Tolliver,Temple,Barnes hepsi veteran ve kaliteli. Papagiannis felaketini saymazsak, Skal Labissiere ve özellikle Malachi Richardson çok iyi seçimler ve yetenekleri ortada. Cousins istatistik olarak değil ama oyun olarak çok daha başarılı bir sezon geçirecek Joerger’in yeni sisteminde. Belki PO yapamayacaklar ama en azından bir şeyleri oturtmaya başlayacaklar.

  Teknik faul konusunda hakemler Cousins’a karşı çok katı. Çok güçlü olduğu için oyunda çok fazla müdahaleye maruz kalıyor ve bir çok faul atlanıyor. Cousins en ufak bir itiraz ettiğinde hop teknik. Bu tamamen hakemlerin Cousins’a bakış açısıyla alakalı. Bu adamın yaptığı itirazların 10 katını yapan ve teknik yemeyen tonla oyuncu var ligde.

  İnsanları hali hazırda yanlış düşüncelere sevk eden zibilyon tane sözde yorumcular var. Bari siz bunu yapmayın. Objektif olmaya davet ediyorum.

  • Yazıyı okuyup, DeMarcusu ağır eleştirdiğimi mi düşündün gerçekten? DeMarcus sorunlu bir karakter. NBA’in sahip olduğu süperstarlara bakarsak, içlerinde en sorunlusu olduğunu da pekala iddia edebilirim ve DeMarcus’a haksızlık etmiş olmam. Ama yorumun yazının ana fikrini tamamen ıskaladığını gösteriyor.

   Asıl sorunun Kings Franchise’sında olduğunu ve sorunlu bir yıldızı idare edemediğini anlatıyor yazı. Doğru bir Franchise’ta ligin altını üstüne getirecek bir adam, potansiyelini tam anlamıyla sahaya yansıtamıyor, bunun sebebi de Charles Barkley’nin de dediği gibi bir Mickey Mouse Organizasyonu olmaları.

   Yazıyı okuyup, tüm sorunu DeMarcus’a atan bir yazı diyorsan; tekrar okumanı tavsiye edeceğim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here