Davies: NBA Takımlarının Çoğunda Avrupalı Taraftarların Tutkusu Yok (Özel Röportaj)

562
Davies: NBA Takımlarının Çoğunda Avrupalı Taraftarların Tutkusu Yok
Davies: NBA Takımlarının Çoğunda Avrupalı Taraftarların Tutkusu Yok

2019 Turkish Airline Euroleague’in son haftasının MVP’si seçilen ve Zalgiris Kaunas’ın en skorer oyuncusu olan Brandon Davies ile Fenerbahçe Beko ile oynayacakları play-off maçlarından önce SonPeriyot.com okuyucularına özel bir röportaj yaptık.

İstanbul’a hoş geldin. Öncelikle bu sezonki performansın için ve play-off’lara kaldığınız için tebrik ederim. Özellikle son maçlarda çok iyi bir iş çıkardınız.

Geçen sene ile kıyaslayacak olursak 5 olumlu alanda da istatistiklerini geliştirdin; hatta asist ortalamlarını %100’den daha fazla arttırdın. Bu gelişimin en büyük sebebi neydi sence?

USA Team Fans
USA Team Fans
USA Team Fans

Her sene sezon öncesinde elimden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyorum ve sezona hazırlanıyorum. Bu da gelişimime katkı sağlıyor. Takım ile beraber yaptığımız çalışmalar ve sistem üzerine yaptığımız çalışmalar da büyük katkı sağlıyor.

Son 8 maçın 7’sini kazandınız ve sen bu maçlarda 15.6 sayı ve 6.1 ribaund ortalamalarıyla oynadın. Takımının en çok sayı atan oyuncusunun. Bu sende bir baskı yaratıyor mu ve performansını nasıl değerlendiriyorsun?

Dürüst olmak gerekirse skorer olmak takım ile beraber gelen bir şey. Hep beraber kazanmaya çalışan bir grubuz. Bu süreçte maç maç düşündük ve sadece önümüzdeki maça odaklandık.

Bildiğin gibi Euroleague’in yeni formatına göre sezona 4 maç daha eklendi. Bu konuda bir şey söylemek ister misin?

Benim işim basketbol oynamak ve oynamayı seviyorum. Ne kadar çok maç oynarsam o kadar mutlu oluyorum.

Sarunas Jasikevicius’un senin ve takım üzerindeki etkileri nelerdir? Onu kısaca anlatabilir misin?

O harika bir koç. Oyuncuları tek tek ve takımı bütün olarak en yüksek seviyedeki maçlar için hazırlıyor.

Madrid deplasmanında sizin için “win or go home” niteliği taşıyan bir maça çıktınız. Bu maçta 27 sayı atarak haftanın MVP’si seçildin. Bu maç için neler söylelemek istersin?

Evet çok önemli bir maça çıktık. Kaybetsek sezonu kapatacaktık. 6’da 6 yapmak mücadele ettik, çünkü son maçı kaybetsek kazandığımız diğer maçlar bir şey ifade etmeyecekti. Bu seriyi güzel bir şekilde sonlandırmak için o maçı kazanmak zorundaydık ve kazandık. Takım olarak bir aile gibiyiz, bu galibiyeti ve play-off’a kalmamızı birlikte kutladık ama şimdi play-off maçlarına odaklandık. Başka bir bölüme geçtik ve yine maç maç bakarak en iyi şekilde oynamak istiyoruz.

Litvanya’da harika bir basketbol kültürü var ve sizin maçlarınızın çoğunda da biletler tükeniyor. Zalgiris Kaunas taraftarları bu sezon Euroleague seyirci rekorunu kırdı. Play-off maçlarındaki atmosferin daha da etkileyici olacağını tahmin ediyorum. Evinde oynarken neler hissediyorsun ve Avrupalı taraftarlar ile NBA taraftarlarını kıyaslayabilir misin?

NBA takımlarının çoğunda Avrupalı taraftarların tutkusu yok. Avrupalı taraftarlar çok tutkulu. Litvanya’da ise senin de dediğin taraftarlarımız sene boyunca harikaydı. Sezonun sadece son maçlarında değil, sezon başında da bizi müthiş bir şekilde destekliyorlar. Bu bizi iten büyük bir güç oluyor.

Basketbolcu olmasan hangi spor ile ilgilenirdin?

Bunu söylemek zor ama çocukken soccer (futbol) oynardım ve profesyonel kaykaycıydım ama şartlar değişti, boyum çok uzadı. Basketbola 15 yaşında başladım.

Son sorumuz NBA ile ilgili olacak. NBA’deki favori takımın hangisi?

Benim şehrim olmasından dolayı Utah Jazz favori takımım, çok iyi de oynuyorlar. Diğer tarafta Philadelphia 76ers da çok iyi bir iş çıkarıyor, Sixers’ta oynadığım için  orası ile bir bağım var.

Zaman ayırdığın için teşekkür ederim. Yarınki maçta başarılar dileriz.

Turgay Doğan

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here