Cleveland-Boston Takasının Değerlendirmesi

238
Cleveland-Boston Takasının Değerlendirmesi
Cleveland-Boston Takasının Değerlendirmesi

Takas ayrıntıları:

Boston Celtics : Kyrie Irving

Cleveland Cavaliers:  Isaiah Thomas, Jae Crowder, Ante Zizic ve 2018 Brooklyn 1.tur hakkı kazandı.

Kyrie Irving – Isaiah Thomas Takası

Kyrie Irving takımdan ayrılma kararı aldığı günden beri başta Knicks, Clippers, Spurs olmak üzere bir çok takımla ismi anıldı ve sonunda konferanstaki en büyük rakipleri olan Boston’un yolunu tuttu. Sezonu yüksek ihtimalle doğuda 1. ve 2. sırada bitirecek takımların arasında gerçekleşen büyük NBA takaslarından biri oldu. Ben şahsen Cavs’in yöneticisi olsam Boston’un Irving’i kaybedeceğim son kulüplerden biri olmasını tercih ederdim ancak karşılığında verilenlere bakınca ve Irving’in de takımda kalmak istemediğini illa ki takaslanacak olmasını göz önünde bulundurursak çok da kötü bir tercih gibi görünmüyor.

Boston Celtics için baktığımızda takımın yıldızı Isaiah Thomas’ı gönderip yerine daha iyisini alıyorlar. Fakat savunmada büyük zaaf yarattığı düşüncesiyle vazgeçilen Thomas’ın yerine gelen Irving de savunma yapmayan bir isim. Daha önemli bir oyuncu olduğu ortada ama bu sorun Boston’da yine devam edecektir. Bir diğer husus Irving’e de Isaiah’a yapıldığı gibi onun takımın lideri ve hücumda devamlı karar veren isim olması sağlanırsa, ki onun da istediği bu, Kyrie bu noktada bocalayabilir. Çünkü gerek kafa yapısı gerekse oyun konsantresi buna pek müsaade ettiği söylenemez. Cleveland’dan ve Lebron’dan kaçmasının sebeplerinden biri de üzerinde oluşan bu aşırı baskılardı ve geldiği Boston takımı da artık finalin çok ciddi adaylarından olduğu kesin. İşte tam bu noktada artık Brad Stevens’ın yeteneklerinin devreye girmesi lazım. Bunu başarabilecek bir koç olduğu kesin. Takıma iyi adapte olduğu anda Boston’a çıtayı atlatabilecek bir yetenek olduğunu unutmamak lazım.

Irving için diğer verilenlere bakarsak 2018 Brooklyn picki evet çok değerli, muhtemelen ilk 3’te olacaktır fakat Boston’da zaten çok bu draft seçimlerinden fazlasıyla vardı. Joe Crowder geçen senenin önemli parçalarındandı fakat onun mevkisinde alternatifleri o kadar arttı ki (Tatum, Hayward, Brown, Green gibi ) onun takımdan ayrılması çok da sıkıntı yaratmayacaktır. Ante Zizic de çaylak oyuncu belki rotasyonda yerini alabilirdi fakat Irving için kesinlikle değer. Yani Boston cephesinden baktığımızda verilenler fazla gibi gözükse de ortada çok da büyük bir kayıp yok. Aksine Kyrie Irving’le beraber daha da güçlendiler.

Cleveland Cavaliers cephesinden baktığımızda ise Irving artık onlar için gitmeyi kafaya koymuş, kalsa takım içi sıkıntıları da beraberinde getirebilecek olan bir oyuncuydu. I.Thomas onun yerini doldurabilir mi işte asıl merak edilen nokta bu. Ama şunu da belirtmeliyim ki hem Cavs Irving için ideal bir ortamdı hem de Boston’da da Isaiah için ideal bir ortam vardı. Yani Isaiah Thomas’ın Cleveland’da Boston’da oynadığından daha iyi bir performans sergileyebileceğini düşünmüyorum. Önemli anlarda büyük yüreklilik ve konsantreyle oynayabiliyor olması Cleveland için özellikle NBA play-off’ları sonrası önemli bir avantaj olacaktır. Fakat savunma problemleri yaşayan bir takıma NBA’in savunma zaafı en fazla olan oyuncularından biri geldiğini unutmayalım. Joe Crawder’da Lebron’un kenarda olduğu anlarda takıma çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bu NBA transferleri Cedi’nin dakikalarını azaltacak olması da milli oyuncumuz için şanssızlık oldu. 2018 NBA Draft’larının 1. sıra seçimi dahi olsa Cleveland hali hazırda yeniden yapılanma gibi bir durumda olmadığından onun değerlendirmesi geleceği ilgilendirir bu sezonu değil. Keza Zizic de aynı şekilde.

Sonuç olarak son 3 senenin finalisti olan Cleveland, takımın en önemli 2. parçasını Doğu’daki en büyük rakibi Boston’a vermiş oldu. Bundan dolayı bu takastan Boston’un daha az fayda sağlaması gibi bir durum yok ortada. Yani sadece bu sezon açısından bakacak olursak Boston bu takastan daha karlı çıktı. Cleveland ise Kyrie’yi zaten gözden çıkarmış olduğu için bu durumdan zararlı çıkmadı.

NBA\'de Günün Sonuçları ve Maç Programı
NBA maç sonuçları ve TV programı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here